Քերիմ Թահիրով. Թուրքական աշխարհի գրադարանների միություն կստեղծվի
«Մենք վաղուց ենք ունեցել Թուրքական աշխարհի գրադարանների միություն ստեղծելու գաղափարը, և այդ հարցը քննարկել ենք՝ իմ թուրք գործընկեր Թաներ Բեյօղլուի և այլ գործընկերների հետ։ Մոտ ապագայում Թուրքական աշխարհի գրադարանների միությունը կստեղծվի»։
Ինչպես հաղորդում է Caliber.Az-ը, այս մասին հայտարարել է՝ Ադրբեջանի ազգային գրադարանի տնօրեն, պրոֆեսոր Քերիմ Թահիրովը։
Նրա խոսքով, այս հարցը քննարկվել է նաև այսօր Անկարայում՝ Թուրքիայի ազգային գրադարանում կայացած ցուցահանդեսի ժամանակ:
«Նախագահ Իլհամ Ալիևի հանձնարարությամբ մենք տարվա ընթացքում մի շարք միջոցառումներ ենք անցկացրել՝ կապված Ադրբեջանի ազգային գրադարանի 100-ամյակի հետ։ Որոշեցինք մեր տարեդարձի վերջին միջոցառումներն անցկացնել Անկարայում՝ Թուրքիայի Ազգային գրադարանում և ԹՈՒՐՔՍՈՅ-ում»։

Керим Тахиров: Будет создан Союз библиотек тюркского мира
«У нас давно была идея создания Союза библиотек тюркского мира, и мы обсуждали этот вопрос с моим турецким коллегой Танером Бейоглу и другими коллегами. В ближайшем будущем будет создан Союз библиотек тюркского мира».
Как передает Report, об этом заявил директор Национальной библиотеки Азербайджана, профессор Керим Тахиров.
По его словам, этот вопрос также обсуждался в ходе выставки, состоявшейся сегодня в Национальной библиотеке Турции в Анкаре:
«По поручению президента Ильхама Алиева в течение года мы провели несколько мероприятий в связи со 100-летием Азербайджанской национальной библиотеки. Последние мероприятия нашего юбилея решили провести в Национальной библиотеке Турции и ТЮРКСОЙ в Анкаре».