«Երևանը ստիպված կլինի Զանգեզուրի միջանցքի պատճառով աղաչել Մոսկվային և Բաքվին»
Երևանը ամանորյա տոներից հետո նոր քաղաքական սեզոնը բացեց՝ երկիմաստ հայտարարությունների հերթական պորցիայով։ Այս անգամ վարչապետ Փաշինյանը անցել է Զանգեզուրի միջանցքի շուրջ քննարկումների։ Եվ այստեղ անմիջապես չես հասկանա. արդյո՞ք Փաշինյանը սակարկում է, երբ ասում է այն մասին, որ Հայաստանը պատրաստ է՝ Ադրբեջանի արևմտյան շրջաններից դեպի Նախչըվանի Ինքնավար Հանրապետություն փոխադրումները ապահովել «այդ նույն պայմաններով, ինչպես Իրանն է այս ճանապարհը տրամադրում Ադրբեջանին», թե՞ պարզապես փնտրում է հակափաստարկներ, որպեսզի դա չանի։
«Նոյեմբերի 10-ի Եռակողմ հայտարարության մեջ ոչ մի տեղ գրված չէ, որ մենք պետք է բացենք այսպես կոչված Զանգեզուրի միջանցքը։ Եթե որևէ մեկը այս փաստաթղթում գտնի նման կետ, ապա ես խոստանում եմ դրամական պարգեւատրում, բայց նման բան այդ փաստաթղթում չկա»,- հայտարարել է նա՝ հավելելով, որ բոլոր տարածաշրջանային հաղորդակցությունները պետք է մնան այն երկրների իրավասության ներքո, որտեղով դրանք անցնում են։ Հայաստանի կառավարության ղեկավարը նաև նշել է, որ Եռակողմ հայտարարության մեջ միջանցքի վերաբերյալ կետերի առկայության և այն մասին, որ նրա անվտանգության ապահովումը դրվում է ռուսական կողմի վրա՝ Բաքվի պնդումները չեն համապատասխանում իրականությանը։
«Բոլորովին ընդհակառակը: Այնտեղ գրված է, որ Հայաստանը երաշխավորում է իր տարածքում հաղորդակցությունների անվտանգությունը, ինչը տրամաբանական է։ Ինչպես կարող էր այլ կերպ լինել»,- ասել է Փաշինյանը։
Ավելի ուշ, հունվարի 17-ի նոր հայտարարության մեջ Փաշինյանը ընդհանրապես հաջողացրել է Զանգեզուրի միջանցքի թեման կապել հայկական «խաղաղության խաչմերուկի» հետ։
Ի՞նչ է ակնարկում և ինչի՞ է ձգտում հասնել Փաշինյանը Զանգեզուրի միջանցքի թեմայով իր եզրակացությունների նոր խմբաքանակով։ Այս հարցով Caliber.Az-ի թղթակիցը դիմել է ռուս փորձագետներին:
Ինչպես կարծում է Ազգային էներգետիկ անվտանգության հիմնադրամի փորձագետ, Ռուսաստանի Դաշնության կառավարությանն առընթեր Ֆինանսական համալսարանի գիտաշխատող Ստանիսլավ Միտրախովիչը՝ Փաշինյանը իր նոր հայտարարություններում վիճարկելով նոյեմբերի 10-ի Եռակողմ հայտարարության կետերը՝ ակնհայտորեն փորձում է ցուցադրել իր անկախությունը Ռուսաստանից։
«Այդպիսով նա փորձում է ընդգծել Հայաստանի սուբյեկտիվությունը, այն, որ հատկապես նրանից է կախված Զանգեզուրի միջանցքի հարցով հիմնական որոշումը։ Իսկ Մոսկվայից սա այնպիսի տեսք ունի, կարծես թե Փաշինյանը ակնհայտ ցանկանում է հեռանալ Ռուսաստանից, ցույց տալ, որ կախված չէ նրանից։ Չնայած և՛ ռազմաստրատեգիական, և՛ տնտեսական առումով Հայաստանի համար ռացիոնալ կլիներ հավատարիմ մնալ Ռուսաստանի հետ առավելագույն համագործակցությանը»,- նշել է Միտրախովիչը։
Նրա կարծիքով, դժվար է հասկանալ վարչապետ Փաշինյանի տրամաբանությունը, հատկապես, եթե Երեւանի համար հանկարծ մեծանա ռազմական էսկալացիայի ռիսկը։ Այդ դեպքում օգնության համար ու՞մ է դիմելու Հայաստանը։
«Սուբյեկտիվություն և անկախություն խաղալը իհարկե, վատ չէ, բայց ինձ համար դժվար է պատկերացնել, որ ԱՄՆ-ը և Ֆրանսիան Հայաստանի համար լուծեն տարածաշրջանում նրա անվտանգության հարցերը։ Մոսկվայից բացի, Հայաստանը տարածաշրջանում իրական դաշնակիցներ չունի, այնպես որ Փաշինյանը նախքան վերջնական քաղաքական կուրս որոշելը պետք է լավ մտածի»,- ընդգծել է Միտրախովիչը։
Մևնույն ժամանակ, քաղաքական փորձագետ Վլադիսլավ Գերդինը նշել է, որ բոլորն արդեն սովոր են դրան, որ վարչապետ Փաշինյանը՝ անհեթեթ հայտարարությնւններ անելու և պայմանավորվածությունները վերաիմաստավորելու վարպետ է։
«Փաշինյանի այս բոլոր հայտարարությունների հետևում իսկապես կարելի է տեսնել՝ Զանգեզուրի միջանցքում համագործակցելով հնարավորինս շատ օգուտ և արտոնություններ ստանալու Երևանի ցանկությունը։ Ընդ որում, ինչպես Ռուսաստանից, այնպես էլ Ադրբեջանից։ Որովհետեւ ամեն ասվածը բացահայտ նպատակադրված է նրան, որպեսզի դիպչել կողմերի շահերին և ստիպել մտնել բանավեճերի մեջ։ Բայց բանը նրանում է, որ Փաշինյանը առաջին տարին չէ, որ տարված է այս վիճաբանությամբ, ցուցաբերում է հարաճուն քաղաքական կուրություն։ Ճշմարտությունը կայանում է նրանում, որ Հայաստանը արդեն կորցրել է հավանական արտոնությունների մի մասը այն բանից հետո, երբ Իրանը և Ադրբեջանը պայմանավորվեցին երթուղու այլընտրանքային տարբերակի շուրջ: Եվ այդ արտոնությունների հավանականությունը օրեցօր նվազում է, ինչպես նաև Հայաստանի և նրա «խաղաղության խաչմերուկ»-ի նման անհեթեթ նախագծերի հետ կապվելու ներդրողների ցանկությունը։ Այս հարցի կապակցությամբ Հայաստանի դիրքորոշման նշանակությունը գրեթե ամեն ժամ արժեզրկվում է։ Մանրամասն, իսկ երբեմն սադրիչ հայտարարություններ ցրելու փոխարեն Փաշինյանը պետք է շտապ արթնանա և դուրս լողա «պատրանքների թագավորությունից», որտեղ նա գտնվում է, այլապես մոտ ապագայում իրավիճակը կփոխվի ճիշտ հակառակը՝ այդ ժամանակ Երևանը արդեն ստիպված կլինի Ռուսաստանին և Ադրբեջանին աղաչել միանալ Զանգեզուրի միջանցքի նախագծին` դրա դիմաց ինչ-որ բան առաջարկելով»,- ասել է Վ. Գերդինը:

«Еревану придется умолять Москву и Баку из-за Зангезурского коридора» Митрахович и Гердин на Caliber.Az
18 Января 2024 14:20
Ереван открыл новый политический сезон после новогодних каникул очередной порцией двусмысленных заявлений. На этот раз премьер Пашинян ушел в рассуждения о Зангезурском коридоре. И тут не сразу поймешь: торгуется ли Пашинян, когда говорит о том, что Армения готова обеспечить передвижение из западных районов Азербайджана в Нахчыванскую Автономную Республику «на тех же условиях, как Иран предоставляет эту дорогу Азербайджану» или просто ищет контраргументы, чтобы этого не делать.
«В Трехстороннем заявлении от 10 ноября нигде не прописано, что мы должны открыть так называемый Зангезурский коридор. Если кто-то в данном документе найдет такой пункт, то я обещаю денежное вознаграждение, но такого в этом документе нет», - заявил он, добавив, что все региональные коммуникации должны оставаться под юрисдикцией тех стран, по которым они проходят. Глава армянского правительства также отметил, что утверждения Баку о наличии в Трехстороннем заявлении пунктов о коридоре и о том, что обеспечение его безопасности лежит на российской стороне, не соответствуют действительности.
«Все наоборот. Там написано, что Армения гарантирует безопасность коммуникаций на своей территории, что логично. А как иначе», - сказал Пашинян.
Позже в новом заявлении от 17 января Пашинян вообще умудрился связать тему Зангезурского коридора с армянским «перекрестком мира».
На что намекает и чего добивается Пашинян своей новой партией умозаключений на тему Зангезурского коридора? С этим вопросом корреспондент Caliber.Az обратился к российским экспертам.
Как считает эксперт Фонда национальной энергетической безопасности, научный сотрудник Финансового университета при правительстве РФ Станислав Митрахович, Пашинян в своих новых заявлениях явно пытается продемонстрировать свою независимость от России, раз взялся оспаривать пункты Трехстороннего заявления от 10 ноября 2020 года.
«Таким образом он пытается подчеркнуть субъектность Армении, то, что именно от него зависит главное решение по Зангезурскому коридору. Из Москвы же это выглядит как очевидное желание Пашиняна дистанцироваться от России, показать, что он от нее не зависит. Хотя и с военно-стратегической, и с экономической точки зрения Армении было бы рационально придерживаться максимальной кооперации с Россией», - отметил Митрахович.
По его мнению, сложно понять логику премьера Пашиняна, особенно, если вдруг для Еревана увеличится риск военной эскалации. К кому тогда за помощью обратится Армения?
«Игра в субъектность, в самостоятельность – это, конечно, хорошо, но мне сложно представить, чтобы США и Франции решали за Армению вопросы ее безопасности в регионе. Кроме Москвы у Армении реальных союзников в регионе нет, так что Пашиняну следует хорошо подумать, прежде чем окончательно определяться с прокладкой политического курса», - подчеркнул Митрахович.
В то же время политический эксперт Владислав Гердин отметил, что все уже привыкли к тому, что премьер Пашинян - мастер по абсурдным заявлениям и переиначиванию договоренностей.
«За всеми этими заявлениями Пашиняна действительно видится желание Еревана получить максимально больше выгод и преференций, идя на сотрудничество по Зангезурскому коридору. Причем, как у России, так и у Азербайджана. Потому что все сказанное явно нацелено на то, чтобы задеть интересы сторон и заставить вступить в дискуссию. Но дело в том, что Пашинян, уже не первый год увлекаясь этой полемикой, демонстрирует прогрессирующую политическую слепоту. Правда состоит в том, что Армения уже потеряла часть вероятных преференций после того, как Иран и Азербайджан договорились об альтернативном варианте маршрута. И вероятность этих преференций снижается с каждым днем, так же как и желание инвесторов связываться с Арменией и ее абсурдными проектами, наподобие «перекрестка мира». Значимость позиции Армении по этому вопросу обесценивается чуть ли не с каждым часом. Вместо того, чтобы разбрасываться пространными, а подчас провокационными заявлениями, Пашиняну надо срочно проснуться и выплыть из «царства иллюзий», где он пребывает, а то в ближайшем будущем ситуация изменится с точностью наоборот – тогда уже Еревану придется умолять Россию и Азербайджан подключиться к проекту Зангезурского коридора, предлагая что-то взамен», - сказал В. Гердин.