Հայաստանը ԵՄ-ի ասեղի վրա
Հայ ռուսական հարաբերությունների նկատելի սառեցման ֆոնին Եվրոպական Միության հետ Հայաստանի պլանաչափ մերձեցումը՝ հիմնավորված դժգոհություն է առաջացնում Ռուսաստանի մոտ, որը, չնայած իր անփույթ ֆորպոստի՝ դեպի Եվրոպա մշտական հայացքներին, շարունակում է մնալ Կովկասում Հայաստանի գլխավոր դաշնակիցն ու անվտանգության հիմնական երաշխավորը։
Մոսկվան առավելապես Լավրովի գերատեսչության միջոցով պարբերաբար Հայաստանին հիշեցնում է, որ Ռուսաստանի քաղաքաքականությանը հակառակ գնացող իր աշխարհաքաղաքական այնպիսի հնարքները, ինչպես Հռոմի ստատուտին միանալը, մեղմ ասած, կարող են ոչ այնքան էլ լավ հետևանքներ ունենալ Երևանի համար։ Մոտավորապես նույն գաղափարով է նորից ելույթ ունեցել Ռուսաստանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան։ Մեկնաբանելով Միջազգային քրեական դատարանի (ՄՔԴ) Հռոմի կանոնադրությանը Հայաստանի միանալու հարցը՝ նա հայտարարել է, որ Մոսկվան նախատեսում և ակնկալում է համապատասխան երկկողմ երաշխիքներ ստանալ հայ գործընկերներից, ինչի մասին քաջ հայտնի է Երևանում։
«ՄՔԴ-ի Հռոմի կանոնադրությանը Հայաստանի միանալը ոչ լավագույն բնույթով է ազդում երկկողմ հարաբերությունների վրա՝ Երևանին ստիպելով մի տեսակ ընտրություն կատարել ՄՔԴ-ի գծով Արևմուտքի կողմից թելադրված պարտավորությունների և Ռուսաստանի հետ քաղաքական երկխոսության, եվրասիական ինտեգրման շրջանակներում փոխգործակցության միջև»,- նշել է Զախարովան։
Հիշեցնենք, որ Հայաստանը փետրվարի 1-ից պաշտոնապես դարձել է Միջազգային քրեական դատարանի անդամ։ Մոսկվան մեկ անգամ չէ, որ Երևանին ակնարկել է այն մասին, որ խրախուսելով Կովկասում Արևմուտքի շահերի առաջմղմանը՝ Հայաստանը ռիսկ է անում կորցնել իր պետականության մնացորդները։ Եվ փաստորեն, Զախարովան հայկական կողմին նաև հասկացրել է, որ գնալով եվրոպական գործընկերների հետևից, նա զգալիորեն նվազեցրել է Ռուսաստանի վստահությունը։ Նման բնույթի ուղերձները ռուսական կողմը մեկ անգամ չէ, որ հնչեցրել է, առավել ևս, անցյալ տարվա հոկտեմբերին Ռուսաստանի ԱԳՆ-ում և բնավ հայտարարեցին, որ Եվրամիությունը դավաճանել է Հայաստանին, և չի ապահովում «որևէ կայունություն և դեէսկալացիա, այլ զբաղվում է Բրյուսելի շահերից բխող հետախուզությամբ և իրավիճակի հրահրումով»։
Ռուսաստանը ամեն կերպ ցույց է տալիս իր դժգոհությունը Հայաստանում ԵՄ-ի առաքելության առկայությունը, որը սահմանային գոտում մոնիտորինգի պատրվակով իրականում զբաղվում է լրտեսությամբ։ Դեռ անցյալ տարվա փետրվարին Զախարովան հայտարարել է, որ Մոսկվան Հայաստանում ԵՄ-ի առաքելության մեջ տեսնում է՝ Բաքվի և Երևանի հարաբերությունների կարգավորման շահերից հեռու բացառապես աշխարհաքաղաքական աստառ և Ռուսաստանին տարածաշրջանից դուրս մղելու փորձ։
Սակայն, հաշվի չառնելով Մոսկվայի մտահոգությունները, հայկական կողմը, ընդհակառակը, պաշտպանեց դիտորդական առաքելության ընդլայնման հնարավորությունը, իսկ պաշտոնական Երևանի և ԵՄ-ի՝ «գործընկերության հավակնոտ ընդլայնման» ուղղությամբ աշխատանքը սկսելու որոշումը, ինչի մասին օրերս հայտարարել է ԵՄ-ի արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության գերագույն ներկայացուցիչ, հայտնի հայաֆիլ Ժոզեպ Բորելը և ամբողջությամբ ցույց տվեց, որ Երևանը ամուր «նստել է ԵՄ-ի ասեղին»։
Մոսկվան հստակ հասկանում է, որ կորցնում է Հայաստանը։ Հայաստանի վարչապետի վերջերս բրիտանական «The Telegraph» օրաթերթին տված հարցազրույցը, որտեղ նա շարադրել է երկրի անվտանգության նոր ռազմավարության ծրագրային դրույթները, վերջնականապես վրդովեցրել է Ռուսաստանին։ Այսպես ուրեմն, հռչակելով Ռուսաստանի հետ դաշնակցային հարաբերություններից հրաժարվելը՝ Հայաստանի վարչապետը հնչեցրել է թեզ այն մասին, որ Երևանը չի տեսնում՝ նախկին դաշնակցական հարաբերությունները զարգացնելու հնարավորություն Մոսկվայի հետ, որը վերածվում է բազմաթիվ գործընկերներից ընդդեմ մեկի, օրինակ, ԱՄՆ-ի և ԵՄ-ի։ Փաշինյանի կոպիտ հռետորաբանությունը ուրվագծել է Երևանի նոր ռազմական ռազմավարության շրջանակները, որում Ռուսաստանը չպետք է կենտրոնական տեղ զբաղեցնի։
Այս առումով կարելի է Փաշինյանին հիշեցնել իր նախորդի ճակատագիրը։ Հիշում եմ, որ Սարգսյանը նույնպես շատ էր խոսում դեպի Եվրոպա Հայաստանի ճանապարհի, եվրաինտեգրման մասին։ Սակայն 2013 թվականի սեպտեմբերին Մոսկվա կատարած այցից հետո, Սարգսյանը ստիպված եղավ մոռանալ Եվրոպայի մասին։ Նմանվելով տիրոջ կողմից ծեծված շանը՝ նա հայտարարեց, որ այսուհետ Հայաստանի համար առաջնահերթությունը՝ Եվրասիական միությանն անդամակցելն է։ Այսինքն, Մոսկվան այն ժամանակ ցույց տվեց, որ հատկապես նա է իրավիճակի տերը, և միայն ինքը կարող է իր ֆորպոստին թելադրել խաղի պայմաններն ու կանոնները։
Ահա և հիմա էլ Ռուսաստանը փորձում է Հայաստանին հասկացնել, որ Արևմուտքի հետ նրա խաղերը կարող են թանկ արժենալ «քարերի երկրին»։ Ռուսաստանը զուգահեռաբար ցույց է տալիս, որ մտադիր չէ զիջել իր դիրքերը տարածաշրջանում, չնայած Արևմուտքի ապարդյուն ջանքերին։ Առայժմ Ռուսաստանը ԱԳՆ-ի միջոցով է «մեղմ» ճնշում Հայաստանի վրա՝ զարգացման հետագա ուղղություն ընտրելու հարցում։ Բայց Հայաստանում դա, կարծես թե չեն նկատում։ Այնտեղ տիրում է ԵՄ-ի հետ մերձեցումից էյֆորիա։ Բայց և Մոսկվայի համբերությանն էլ սպառման վրա է։ Կրեմլին կհաջողվի արդյո՞ք Հայաստանին պոկել Արևմուտքի գրկից։ Ցույց կտա ժամանակը։

Москва грозит последствиями
Планомерное сближение Еревана с Европейским Союзом на фоне заметного охлаждения армяно-российских отношений вызывает обоснованное недовольство России, которая несмотря на постоянные оглядки своего нерадивого форпоста в сторону Запада, все еще остается главным союзником и основным гарантом безопасности Армении на Кавказе.
Москва преимущественно через ведомство Лаврова периодически напоминает Армении, что ее геополитические выкрутасы, идущие вразрез с российской политикой, такие как присоединение к Римскому статуту, мягко говоря, могут иметь для Еревана не очень хорошие последствия. Примерно в таком же ключе вновь выступила официальный представитель МИД России Мария Захарова. Комментируя вопрос присоединения Армении к Римскому статуту МУС, она заявила, что Москва планирует и рассчитывает получить от армянских партнеров соответствующие заверения по двусторонней линии, о чем хорошо известно в Ереване.
«Присоединение Армении к Римскому статуту МУС не лучшим образом сказывается на двусторонних отношениях, вынуждая Ереван делать некий выбор между диктуемым Западом обязательствам по линии МУС и политическим диалогом с Россией, взаимодействием в рамках Евразийской интеграции», - заметила Захарова.
Напомним, Армения с 1 февраля официально стала членом Международного уголовного суда. Москва не раз намекала Еревану о том, что потакая продвижению интересов Запада на Кавказе, Армения рискует утратить остатки своей государственности. И фактически Захарова также дала понять армянской стороне, что та в значительной мере снизила кредит доверия России, идя на поводу у европейских партнеров. Такого рода месседжи российская сторона озвучивала не раз, более того, в октябре прошлого года в российском МИД и вовсе заявили, что Европейский Союз предал Армению, и не обеспечивает «никакой стабильности и деэскалации, а занимается разведывательным мониторингом в интересах Брюсселя и провоцированием ситуации».
Россия всячески показывает свое недовольство присутствием в Армении миссии ЕС, которая под предлогом мониторинга в приграничной зоне на самом деле занимается шпионажем. Еще в феврале прошлого года Захарова заявляла, что Москва видит в миссии Евросоюза в Армении исключительно геополитическую подоплеку, далекую от интересов нормализации между Баку и Ереваном, и попытку выдавить Россию из региона.
Однако не внимая опасениям Москвы, армянская сторона напротив поддержала возможность расширения миссии наблюдателей, а решение официального Еревана и ЕС начать работу над «амбициозным расширением партнерства», о чем заявил на днях верховный представитель ЕС по иностранным делам и политике безопасности, известный армянофил Жозеп Боррель и вовсе показало, что в Ереване прочно «сели на иглу ЕС».
Москва отчетливо понимает, что теряет Армению. Недавнее интервью армянского премьера британской газете The Telegraph, в котором он изложил программные положения новой стратегии безопасности страны, окончательно вывело Россию из себя. Так, декларируя отказ от союзнических отношений с Россией, армянский премьер озвучил тезис о том, что Ереван не видит возможности развивать прежние союзнические отношения с Москвой, которая становится лишь одним из многих партнеров наряду, например, с США и ЕС. Дерзкая риторика Пашиняна обозначила контуры формирующейся новой военной стратегии Еревана, в которой Россия не должна занимать центральное место.
В этой связи можно напомнить Пашиняну участь его предшественника. Помнится, Саргсян тоже много говорил о пути Армении в Европу, о евроинтеграции. Однако после поездки в Москву в сентябре 2013 года о Европе Саргсяну пришлось забыть. Выглядевший словно побитая хозяином собака, он заявил, что отныне для Армении приоритет – вступление в Евразийский союз. То есть, Москва тогда показала, что именно она является хозяином положения и только она может диктовать условия и правила игры своему форпосту.
Вот и сейчас Россия пытается донести до Армении, что ее игры с Западом могут дорого обойтись «стране камней». Параллельно, Россия показывает, что не намерена уступать свои позиции в регионе, вопреки тщетным стараниям Запада. Пока Россия через МИД «мягко» давит на Армению в вопросе выбора дальнейшего курса развития. Но в Армении этого, кажется, не замечают. Там царит эйфория от сближения с ЕС. Но и терпение Москвы на исходе. Удастся ли Кремлю вырвать Армении из объятий Запада? Время покажет.