Հայկական սադրանք պայմանական սահմանին. Քելբաջարը կրակի տակ է ԱՀ ՊՆ հայտարարությունը
Փետրվարի 23-ին՝ ժամը 05:50-ի սահմաններում, Հայաստանի զինված ուժերի ստորաբաժանումները Բասարկեչարի շրջանի Յուխարը Շորժա բնակավայրի ուղղությամբ տեղակայված դիրքերից գնդակոծել են Քելբաջարի շրջանի Յելլիջա գյուղի ուղղությամբ տեղակայված ադրբեջանական դիրքերը՝ կիրառելով հրաձգային զինատեսակներ:
Ինչպես Caliber.Az-ին հայտնել են ՊՆ-ից, իրավիճակի սրումը կանխելու և երկու երկրների պայմանական սահմանին կայունություն ապահովելու նպատակով ադրբեջանական բանակի ստորաբաժանումները պատասխան գործողությունների չեն դիմել։
«Կոչ ենք անում Հայաստանի ռազմական ղեկավարությանը թույլ չտալ պայմանական սահմանին իրավիճակի ապակայունացմանն ուղղված նման սադրանքներ և պատասխանատվության ենթարկել այդ սադրանքներն իրականացնողներին»,- ասվում է ՊՆ հայտարարությունում։

Армянская провокация на условной границе: Кяльбаджар под огнем Заявление Минобороны АР
23 февраля в 05:50 подразделения Вооруженных сил Армении с позиций, расположенных в направлении населенного пункта Юхары Шорджа Басаркечарского района, обстреляли из стрелкового оружия позиции азербайджанской армии в направлении населенного пункта Йеллиджа Кяльбаджарского района.
Как сообщили Caliber.Az в Министерстве обороны, в целях предотвращения обострения ситуации и обеспечения стабильности на условной границе двух стран подразделения азербайджанской армии не стали принимать ответные меры.
«Призываем военное руководство Армении не допускать подобных провокаций, направленных на дестабилизацию ситуации на условной границе, а тех, кто совершает эти провокации – привлечь к ответственности», - заявили в Минобороны.