Հունգարիայի պատվիրակության ղեկավարը ԵԽԽՎ ղեկավարին կոչ է արել շտապ վերադարձնել Ադրբեջանի պատվիրակությանը
27 Փետրվարի 2024 09:45
Փետրվարի 22-ին Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովում (ԵԽԽՎ) Հունգարիայի Ազգային ժողովի պատվիրակության ղեկավար Զոլտ Նեմեթը նամակ է հղել ԵԽԽՎ նախագահ Թեոդորոս Ռուսոպուլոսին` կապված ձմեռային նստաշրջանում՝ ադրբեջանական պատվիրակության լիազորությունները վիճարկելուն նվիրված թիվ 2527 (2004 թ.) բանաձևի հետ:
Ինչպես հաղորդում է Caliber.Az-ը, այս մասին հայտնել են Միլլի Մեջլիսի մամուլի ևհասարակայնության հետ կապերի բաժնից։
Նամակում նշվում է, որ այս որոշման ընդունումը խարխլել է՝ կառուցողական միջգերատեսչական երկխոսության և ընդհանուր հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերի շուրջ խորհրդակցությունների պրակտիկան։ Այս համատեքստում կարծում ենք, որ կազմակերպությանը ադրբեջանական պատվիրակության մասնակցության հարցը պետք է հրատապ լուծվի։
Հունգարիայի պատվիրակության ղեկավար Զոլտ Նեմեթը ԵԽԽՎ նախագահին կոչ է արել՝ քաղաքական խմբերի հետ միասին վճռական քայլեր ձեռնարկել և թույլ տալ Ադրբեջանի խորհրդարանական պատվիրակությանը շտապ վերադառնալ աշխատանքի ԵԽԽՎ-ում, ցանկալի է՝ արդեն կազմակերպության ապրիլյան նստաշրջանում։ Նեմեթը վստահություն է հայտնել, որ դա Ադրբեջանին թույլ կտա ոչ միայն պայմաններ ստեղծել Եվրախորհրդի զեկուցողներին երկիր հրավիրելու և նրանց այցը կազմակերպելու համար, այլ նաև հրավիրել Խորհրդարանական վեհաժողովին՝ դիտորդական առաքելություն իրականացնելու համար երկրում կայանալիք հերթական խորհրդարանական ընտրություններում։

Глава венгерской делегации призвал главу ПАСЕ срочно вернуть делегацию Азербайджана
22 февраля глава делегации Венгерской национальной ассамблеи в Парламентской ассамблее Совета Европы (ПАСЕ) Жолт Немет направил письмо председателю ПАСЕ Теодоросу Русопулосу в связи с принятой во время зимней сессии резолюцией № 2527 (2004) относительно оспаривания полномочий азербайджанской делегации.
Как передает Report, об этом сообщили в отделе по связям с прессой и общественностью Милли Меджлиса.
В письме говорится, что принятием данного решения подорвана практика конструктивного межведомственного диалога и консультаций по вопросам, представляющим общий интерес. В этом контексте мы считаем, что вопрос участия азербайджанской делегации в организации должен быть решен в срочном порядке.
Глава венгерской делегации Жолт Немет призвал председателя ПАСЕ совместно с политическими группами предпринять решительные шаги и позволить парламентской делегации Азербайджана в срочном порядке вернуться к работе в ПАСЕ, желательно, уже на апрельской сессии организации. Немет выразил уверенность, что это позволит Азербайджану не только создать условия для приглашения в страну докладчиков Совета Европы и организации их визита, но и пригласить Парламентскую ассамблею для наблюдения за предстоящими в стране очередными парламентскими выборами.