Սմոլենսկի հրապարակը զգուշացնում է Երևանին
Ըստ երևույթին, հայ-ռուսական խճճված հարաբերություններում կարող է հայտնվել որոշակի հստակություն։ Չնայած Հայաստանի՝ Ռուսաստանից հեռու մնալու փորձերին, վերջինս մտադիր է կտրել այս գորդյան հանգույցը՝ որպեսզի Հայաստանից ստանա՝ «օդում կախված» իր համար սկզբունքորեն կարևոր հարցերի հստակ պատասխանները։ Ծայրահեղ դեպքում, հատկապես նման ուղերձ է հետևում՝ Ռուսաստանի ԱԳՆ ղեկավար Սերգեյ Լավրովի Հայաստանի հասցեին կոշտ հայտարարություններից, որոնք նա հնչեցրել է վերջերս Անթալիայի դիվանագիտական ֆորումի արդյունքներով մամուլի ասուլիսում։
Այսպես ուրեմն, հիմնական մեսիջը կայանում է նրանում, որ «Մոսկվան հետևում է Հայաստանի ղեկավարության հայտարարություններին և պլանավորելով սեփական գործնական քայլերը՝ դրանք նկատի կառնի»։ Այսինքն՝ Մոսկվան դիվանագիտորեն Երևանին զգուշացնում է, որ ի պատասխան նրա ապակառուցողական քաղաքականությանը, կարող են հետևել ռուսական կողմի կոնկրետ գործողությունները։ Այս կապակցությամբ Հայաստանը պետք է հաշվի առնի Ռուսաստանի հետևյալ պոստուլատները։ Լավրովը հայտարարել է, որ բացի Ռուսաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների եռակողմ հայտարարության հիման վրա՝ Բաքվի և Երևանի միջև հարաբերությունների կարգավորումն այլընտրանք չունի։ Այս ուղերձը ռուսական կողմը պարբերաբար հնչեցնում է տարբեր մակարդակներով՝ այն հասցեագրելով հայկական կողմին։ Եվ այս անգամ էլ Լավրովը նույնպես ուշադրությունը կենտրոնացրել է այն փաստի վրա, որ, ի տարբերություն Երևանի, Բաքվում «հաստատում են բոլոր հարցերը՝ Ռուսաստանի Դաշնության, Ադրբեջանի և Հայաստանի մի շարք եռակողմ հայտարարություններին համապատասխան լուծելու իրենց պատրաստակամությունը»։
«Առաջընթացը (կարգավորման հարցում), իմ կարծիքով, կախված կլինի նրանից, թե որքան ազնվորեն կկատարվեն եռակողմ պայմանավորվածությունները», - ասել է Լավրովը՝ հավելելով, որ «Մոսկվան պատրաստ է շարունակել օժանդակություն ցուցաբերել՝ և նրանում, ինչ վերաբերվում է տարածաշրջանում բոլոր հաղորդակցությունների ապաշրջափակմանը, և՛ սահմանի սահմանազատման առնչությամբ, և, համապատասխանաբար, խաղաղության պայմանագրի նախապատրաստման առնչությամբ»։ Կարելի է ասել, որ Լավրովը փաստորեն հաստատել է Ռուսաստանի շահագրգռվածությունը նրանում, որպեսզի Բաքվի և Երևանի միջև խաղաղ պայմանագիրը ստորագրվի եթե ոչ Մոսկվայում, ապա գոնե նրա մասնակցությամբ, այլ ոչ թե ԱՄՆ-ի կամ Եվրոպայի։ Հետևաբար Մոսկվան որոշակի ջանքեր է գործադրում, որպեսզի ճիշտ ուղու վրա բերել Հայաստանի հետ հարաբերությունները։ Դրա համար նա մի կողմից օգտագործում է «փափուկ ուժի» քաղաքականությունը՝ միաժամանակ նրան հիշեցնելով դաշնակցային պարտավորությունների մասին, որոնք պետք է կատարվեն, իսկ մյուս կողմից՝ Հայաստանին պարբերաբար հայտարարում է, որ նա, իբր, արժեքավոր է որպես Ռուսաստանի դաշնակից։ Դա հաստատում են հիմնականում պաշտոնյաների ամպագոռգոռ հայտարարությունները այն մասին, որ Ռուսաստանը Հայաստանին համարում է դաշնակից և նախատեսում է զարգացնել հարաբերությունները նրա հետ։
Այս նույն համատեքստում են տեղավորվում Լավրովի հետեւյալ արտահայտությունները. «Ցավում ենք, որ Հայաստանի ղեկավարությունը, ըստ երևույթին, կայացրել է՝ Ղարաբաղում բոթոր տեղի ունեցածի համար Ռուսաստանին մեղադրելով՝ Ռուսաստանի Դաշնության հետ հարաբերությունների հետևողականնորեն վատթարացման քաղաքականություն վարելու գիտակցված որոշումը։ Սա նման չէ դաշնակիցների վարմունքին»,- ասել է Լավրովը՝ նշելով, որ հատկապես Ռուսաստանի Դաշնությունն է դադարեցրել այդ պատերազմը։
Պարզ ասած, այս հիշեցմամբ Ռուսաստանի գլխավոր դիվանագետը ակնարկել է, որ հատկապես Ռուսաստանն է փաստորեն Հայաստանին փրկել լիակատար ջախջախումից։ Այսինքն՝ Հայաստանի «փրկությունը» Ռուսաստանում է, այլ ոչ թե Արևմուտքում։
Ակնհայտ է, որ վերջին շրջանում հայկական կողմը, հետևելով արևմտյան հովանավորների ցուցումներին, բազմաթիվ սխալներ է թույլ տվել, և Ռուսաստանի մոտ կուտակել է բազմաթիվ արդարացված պահանջներ, որոնք մեկը մյուսի հետևից հնչեցրել է Սերգեյ Լավրովը։ Օրինակ՝ Ռուսաստանի ԱԳՆ ղեկավարը, մեկնաբանելով՝ Հայաստանի իշխանությունների կողմից՝ «Զվարթնոց» օդանավակայանում ռուս սահմանապահների ներկայությունը քննարկելու մասին տեղեկությունը, նշել է, որ այդ փաստը տեղավորվում է Հայաստանի իշխանությունների գործողությունների տրամաբանության մեջ։
«Ես չեմ կարող հաստատել այս հաղորդագրությունները, թեև դա լավ տեղավորվում է այն դիրքորոշումների տրամաբանության մեջ, որոնք այժմ շարադրում է Հայաստանի ղեկավարությունը», - ասել է Լավրովը՝ հաստատելով Ռուսաստանի նկատմամբ Հայաստանի բարեկամական լինելուց հեռու դիրքորոշումը։
Հիշեցնենք, որ վերջերս Հայաստանի խորհրդարանի խոսնակ Ալեն Սիմոնյանը ճեպազրույցում հայտարարել է այն մասին, որ ռուս սահմանապահները պետք է լքեն Երևանի «Զվարթնոց» միջազգային օդանավակայանը՝ հիմնավորելով, որ «Հայաստանն ինքն է պաշտպանելու երկրի սահմանները»։
Ու թեև Հայաստանի իշխանությունների հարձակումը Ռուսաստանի ԱԳՆ-ում գնահատել են որպես «անբարյացակամ պահվածքի հերթական օրինակ», կասկած չկա, որ Ռուսաստանը դեռ հնարավորություն կունենա Երևանին «պատժել» թիկունքից դանակահարության համար։ Հայաստանը, որի աչքերը պղտորված են արևմտյան երազանքներով, ըստ երևույթին, մինչև վերջ չի հասկանում, որ կրակի հետ է խաղում և մեծ ռիսկի է դիմում։ Իսկ Հայաստանին հասցեագրված Լավրովի վերջին հայտարարությունները հստակ ցույց են տալիս, որ Մոսկվայի համբերությունը արդեն լցվել է։
«Մենք սպասում ենք պաշտոնական հաստատմանը, թե ինչպիսին կլինի վերջնական որոշումը։ Հայերն ասում են, որ ՀԱՊԿ-ում իրենց դե ֆակտո «սառեցնելու են», իսկ եթե ցանկանան՝ դե յուրե «կսառեցնեն» և դուրս կգան։ Նրանց խոսքով, ԵԱՏՄ-ն առայժմ նրանց համար հետաքրքիր է, քանի որ այնտեղից, իբրև, ինչ-որ բան ստանում են։ Կազմավորվում է ոչ այնքան էլ տպավորիչ պատկեր։ Մենք կցանկանայինք, որ մեր հայ կոլեգանները ու գործընկերները իրենք որոշեն, թե ինչպես են շարունակելու ապրել և փոխադարձ հիմունքներով իրականացնել ամենատարբեր ինտեգրացիոն կառույցներում մեզ կապող պայմանավորվածությունները»,- զգուշացրել է Լավրովը։
Այսպիսով, Մոսկվան Հայաստանին տեղեկացրել է երկու կարևոր ուղերձի մասին։ Առաջինը՝ Ռուսաստանը մտադիր չէ Հայաստանը դուրս թողնել իր ազդեցության գոտուց։ Երկրորդը՝ Մոսկվան Երևանից պահանջում է հստակություն ՀԱՊԿ-ի հարցում և հասկացնում է, որ այս ընտրությունը կկանխորոշի Ռուսաստանի հետագա գործնական քայլերը Հայաստանի նկատմամբ։ Արդյո՞ք Երևանը կլսի Լավրովի ձայնի մեջ սպառնալիքի նոտաները։ Ցույց կտա ժամանակը...

Смоленская площадь предупреждает Ереван
По всей видимости, в запутанных армяно-российских отношениях может появиться определенная ясность. Несмотря на попытки Армении дистанцироваться от России, последняя намерена разрубить этот гордиев узел, с тем чтобы получить четкие ответы от Армении на «зависшие в воздухе» принципиально важные для себя вопросы. По крайней мере, именно такой посыл исходил из жестких заявлений главы российского МИД Сергея Лаврова в адрес Армении, которые он озвучил на недавней пресс-конференции по итогам Антальского дипломатического форума.
Так, главный месседж заключался в том, что «Москва следит за заявлениями армянского руководства и будет иметь их в виду, планируя собственные практические шаги». То есть Москва дипломатично предупреждает Ереван, что в ответ на его деструктивную политику могут последовать конкретные действия российской стороны. В этой связи Армении стоит принять во внимание следующие постулаты России. Лавров заявил о безальтернативности урегулирования отношений между Баку и Ереваном, кроме как на основе трехсторонних заявлений лидеров России, Армении и Азербайджана. Этот месседж российская сторона периодически озвучивает на разных уровнях, адресуя его армянской стороне. И в этот раз Лавров также акцентировал внимание на том, что в отличие от Еревана в Баку «подтверждают свою готовность решать все вопросы в соответствии с серией трехсторонних заявлений РФ, Азербайджана и Армении».
«Прогресс (в урегулировании), на мой взгляд, будет зависеть от того, насколько честно будут выполняться трехсторонние договоренности», — сказал Лавров, добавив, что «Москва готова продолжать оказывать содействие — и в том, что касается разблокировки всех коммуникаций в регионе, и в отношении делимитации границы, и в отношении, соответственно, подготовки мирного договора». Можно сказать, что фактически Лавров подтвердил заинтересованность России в том, чтобы мирный договор между Баку и Ереваном был подписан если и не в Москве, то хотя бы при ее участии, а не США или Европы. Поэтому Москва прилагает определенные усилия, чтобы привести в нужное русло отношения с Арменией. Для этого, с одной стороны, она использует политику «мягкой силы», одновременно напоминая ей о союзнических обязательствах, которые необходимо выполнять, а с другой стороны, регулярно заявляет Армении, что та, мол, представляет ценность как союзник России. Это подтверждают главным образом громкие заявления официальных лиц о том, что Россия считает Армению союзником и планирует развивать отношения с ней.
В этот же контекст укладываются следующие высказывания Лаврова. «Нам жаль, что армянское руководство приняло, судя по всему, сознательное решение последовательно вести линию на ухудшение отношений с Российской Федерацией, обвиняя Россию во всем произошедшем с Карабахом. Это не по-союзнически», — сказал Лавров, отметив, что именно РФ эту войну остановила.
Проще говоря, этим напоминанием главный российский дипломат намекнул на то, что именно Россия фактически спасла Армению от полного разгрома. То есть, «спасение» Армении — в России, а не на Западе.
Очевидно, что в последнее время армянская сторона, идя на поводу западных покровителей, наломала немало дров, и у России накопилось много обоснованных претензий, которые один за другим озвучил Сергей Лавров. Например, глава российского МИД, комментируя информацию об обсуждении армянскими властями присутствия российских пограничников в аэропорту «Звартноц», отметил, что этот факт укладывается в логику действий армянских властей.
«Я не могу подтвердить эти сообщения, хотя это вполне вписывается в логику тех позиций, которые сейчас излагает армянское руководство», — сказал Лавров, подтвердив позицию Армении в отношении России, далекую от дружественной.
Напомним, что недавно спикер парламента Армении Ален Симонян заявил на брифинге о том, что российские пограничники должны покинуть международный аэропорт «Звартноц» в Ереване, аргументируя тем, что «Армения сама защитит границы страны».
И хотя выпад армянских властей в российском МИД расценили как «очередной пример недружественного поведения», не подлежит сомнению, что у России будет еще возможность «наказать» Ереван за удар в спину. Армения, глаза которой застланы западными грезами, видимо, не до конца понимает, что играет с огнем и сильно рискует. И последние заявления Лаврова, адресованные Армении, явственно указывают на то, что чаша терпения Москвы уже переполнена.
«Мы ждем официального подтверждения, какое будет окончательное решение. Армяне говорят, что в ОДКБ де-факто «подморозят», а захотят — де-юре «заморозят» и выйдут. По их словам, ЕАЭС им пока интересен, потому что оттуда, мол, что-то получают. Складывается не очень приглядная картина. Мы бы хотели, чтобы наши армянские коллеги и партнеры определились для себя, как они собираются дальше жить и выполнять на взаимной основе договоренности, связывающие нас в самых разных интеграционных структурах», — предупредил Лавров.
Таким образом, Москва довела до сведения Армении два важных месседжа. Первый — Россия не намерена выпускать Армению из сферы своего влияния. Второй — Москва требует от Еревана ясности по ОДКБ и дает понять, что этот выбор предопределит дальнейшие практические шаги России в отношении Армении. Услышат ли в Ереване грозные нотки в голосе Лаврова? Время покажет...