Քանի՞ ընտանիք է նախատեսվում մինչև տարեվերջ վերաբնակեցնել ազատագրված տարածքներում
Մինչև այս տարվա վերջ նախատեսվում է Ադրբեջանի ազատագրված տարածքներ վերաբնակեցնել 5 հազար 171 ընտանիքի։
Ինչպես հաղորդում է Сaliber.Az-ը, այս մասին հայտարարել է վարչապետ Ալի Ասադովը՝ մարտի 15-ին Միլլի Մեջլիսի լիագումար նիստում ներկայացնելով Նախարարների կաբինետի 2023 թվականի գործունեության մասին հաշվետվությունը։
Վարչապետը հիշեցրել է, որ անցյալ տարվա վերջին օկուպացիայից ազատագրված տարածքներ են վերադարձել՝ նախկին հարկադիր վերաբնակների 1186 ընտանիքներ (4691 մարդ)։
Ալի Ասադովը նշել է, որ «Մեծ վերադարձ» ծրագրի շրջանակներում մինչև 2026 թվականը 34,5 հազար ընտանիք (140 հազար մարդ) կկարողանա վերադառնալ հարազատ հողեր։

Сколько семей планируется переселить на освобожденные территории до конца года?
До конца этого года на освобожденные территории Азербайджана планируется переселить 5 тысяч 171 семью.
Как сообщает Report, об этом премьер-министр Али Асадов заявил, представляя отчет о деятельности Кабинета министров в 2023 году на пленарном заседании Милли Меджлиса 15 марта.
Премьер-министр напомнил, что по итогам прошлого года на освобожденные от оккупации территории вернулись 1 186 семей (4 691 человек) бывших вынужденных переселенцев.
Али Асадов отметил, что в рамках программы Великое возвращение к 2026 году на родную землю смогут вернуться 34,5 тысяч семей (140 тысяч человек).