Խաղեր Արևմուտքի հետ. Դժվար ժամանակներ են սպասվում Հայաստանին
Caliber.Az-ին հարցազրույցը՝ ռուս քաղաքագետ, տնտեսագիտության դոկտոր, Սանկտ Պետերբուրգի պետական համալսարանի պրոֆեսոր Ստանիսլավ Տկաչենկոյի հետ։
— Անցյալ շաբաթ Եվրախորհրդարանը՝ Հայաստանի համար Եվրամիության թեկնածու անդամի կարգավիճակ ստանալու հնարավորությանը աջակցող բանաձև է ընդունել։ Որտեղի՞ց է նման լոյալությունը Հայաստանի նկատմամբ և ի՞նչ կստացվի եվրապատգամավորների այս արկածախնդրությունից։
— ԵՄ-ին ու Եվրախորհրդարանին՝ Հայաստանի Եվրամիություն անդամակցելու շուրջ բանակցություններ սկսելու մասին հարցը քնարկելու կոչի մասին Եվրախորհրդարանի որոշումը կրում է զուտ քաղաքական բնույթ և թելադրված է Ռուսաստանի հետ զարգացող հակամարտության տրամաբանությամբ։ Հայաստանը այս դեպքում հանդես է գալիս որպես անհարգարժան գործիք եվրոպացի քաղաքական գործիչների ձեռքում, որով նրանք փորձում են վնաս հասցնել Ռուսաստանի շահերին՝ Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում, ընդամենը սա է։ Հայաստանի ներկայիս ղեկավարները, առաջին հերթին՝ վարչապետ Փաշինյանը, «եվրոպական ընտրությունը» դարձրել են իրենց քաղաքականության հիմնական շարժառիթ՝ 2020 թվականից հետո, երբ Հայաստանը փաստացի պարտվեց Ղարաբաղի և Ադրբեջանի յոթ այլ շրջանների շուրջ հակամարտությունում։ Որքանով կարելի է նման որոշումը համարել ռացիոնալ՝ վիճելի հարց է։ Ռուսաստանը Հայաստանին օգնություն տրամադրելուց հրաժարվելու բոլոր մեղադրանքները հերքում է որպես հիմնազուրկ։ Հետևաբար, Մոսկվան որոշ զարմանքով, բայց ընդհանուր առմամբ կտրված և առայժմ չեզոք է վերաբերվում՝ 2020-2023 թվականների արտաքին քաղաքական աղետի համար Ռուսաստանին մեղադրելու Երևանի փորձերին։
Ինչպես նաև, Ռուսաստանում չեն հասկանում, թե ինչու, Ադրբեջանի հետ խաղաղ պայմանագիր կնքելու և հարևան երկրների հետ տրանսպորտային ու լոգիստիկ կապերը վերականգնելու փոխարեն, Երևանը ակտիվորեն փնտրում է «դաշնակիցներ», որոնք կօգնեն իրեն արագ բարձրացնել իր ռազմական հզորությունը և Ադրբեջանի հետ բանակցային սեղանի շուրջ նստել որպես ինքնավստահ և իր շահերը պաշտպանելուն ունակ պետություն։ Ռուսաստանը թերահավատորեն է վերաբերվում Հայաստանի փորձերին՝ Հնդկաստանում, Իրանում, Ֆրանսիայում և ողջ ԵՄ-ում գտնել նրանց, ովքեր Երևանին կապահովեն զենքով, դիվանագիտական ճնշում կգործադրեն Ադրբեջանի վրա, առավել ևս զենքի ուժով կպաշտպանեն Հայաստանի շահերը։ Հատկապես այս համատեքստում է Ռուսաստանի ԱԳՆ-ն գնահատում՝ Հայաստանի համար «Եվրոպա տանող ճանապարհ» բացելու իմիտացիայով Եվրախորհրդարանի ակտիվ գործունեությունը։ Իմ կարծիքով, այս ջանքերը ոչ մի գործնական արդյունք չեն տա։ Բայց դրանք, իհարկե, էլ ավելի կսրեն Ռուսաստանի և Հայաստանի հարաբերությունները։
— Այս նույն եվրոպական ուղին ի՞նչ վտանգներ է թաքցնում Երևանի համար։
— Ես կնշեի երկու հիմնական վտանգ։ Առաջինը, Հայաստանը նախ կկորցնի Ռուսաստանի ռազմական և դիվանագիտական, ապա նաև տնտեսական աջակցությունը, ինչը ծայրահեղ անբարենպաստ հետևանքներ կունենա այս պետության զարգացման և գոյության համար։ Ռուսաստանը երկու հարուրամյակի ընթացքում ապահովել է Հայաստանի և նրա ժողովրդի անվտանգությունը՝ պատմության տարբեր փուլերում հանդես գալով որպես արտաքին դաշնակից կամ երկու կողմերի համար ընդհանուր պետության կայսերական (միութենական) կենտրոն՝ անմիջականորեն վերահսկելով այս հողն ու նրա բնակչությանը։ Առանց Հայաստանի համար բացասական հետևանքների այս իրողությունը կարճ ժամանակում փոխելը անհնար է նույնիսկ տեսականորեն։ Իսկ Հայաստանում ռուսական ռազմական ենթակառուցվածքը ապամոնտաժելու և տնտեսական կապերի լայն համակարգը ոչնչացնելու բոլոր ջանքերը երաշխավորված հանգեցնելու են սուր ճգնաժամի, որի լուծումը դեռևս ակնհայտ չէ։
Երկրորդը, ԵՄ-ի հետ սեփական հարաբերությունների դժվարին պատմություն ունեցող հարեւան պետությունները (Թուրքիա և Իրան), այսուհետև կսկսեն Երևանը դիտարկել որպես կիսաինքնիշխան խաղացող, որի առաքելությունը կայանում է նրանում, որպեսզի նախագծել Եվրոպայի ազդեցությունը ռազմավարական կարևոր տարածաշրջանում: ԵՄ-ի ազդեցությունը Հարավային Կովկասում երբեք առանձնապես ուժեղ չի եղել, իսկ Եվրոպայում տնտեսության և պաշտպանական ոլորտում ներկայիս ճգնաժամը հանգեցրել է նրան, որ Բրյուսելի ներկայությունը Հարավային Կովկասի քաղաքականության, տնտեսության և անվտանգության ոլորտում նվազել է մինչև համեմատաբար փոքր մեծությանը: Հետևաբար, դարերով իր հուսալիությունը ապացուցած դաշնակցից հրաժարվելը՝ իր բովանդակությամբ ինքնասպանության քայլ է, որը պատրաստվում է ձեռնարկել Երևանը:
Ես այսպես կասեի. Երևանի առջև բացվում է փորձություններով ու ցնցումներով լի ճանապարհ։ Հարևան և Հայաստանին առայժմ ոչ բարեկամ Թուրքիան հիանալի գիտի, թե ինչ բան է՝ տասնամյակներով գտնվել Եվրամիության «նախաբաղնիքում», սնվել լիիրավ անդամակցության դատարկ խոստումներով, դրանով հանդերձ մշտապես զիջումների գնալով Անկարայի և Բրյուսելի երկկողմ հարաբերությունների բոլոր ոլորտներում։
— Ինչպիսի՞ն կարող է լինել Մոսկվայի արձագանքը մոտ հեռանկարում և ի՞նչ կկորցնի Երևանը ԵԱՏՄ-ից դուրս գալու դեպքում։
— Մինչ այս պահը մենք արդեն տեսել ենք, թե հատկապես ինչպիսին կլինի Ռուսաստանի դիվանագիտական արձագանքը՝ բացասական և արագ։ Մոսկվան մեկ տարուց ավել փորձում է հասկանալ ՀԱՊԿ-ի, իսկ հետո նաև անմիջապես Ռուսաստանի նկատմամբ հայկական հակառակության բնույթը։ Հիմա պատասխանը գտնված է. Հայաստանը փորձում է կտրուկ փոխել իր արտաքին քաղաքական կուրսը, պատսպարվել Եվրամիության և ԱՄՆ-ի թևի տակ, «Ռուսաստանից իր շրջադարձի» համար ստանալ Արևմուտքի տնտեսական և ռազմական օգնությունը։ Իհարկե, այս դեպքում ամեն հիմքից զրկվում են Երևանի երազանքները այն մասին, որ Ռուսաստանը կշարունակի կատարել ԵԱՏՄ-ում որպես ինտեգրացիոն դաշինքի շրջանակներում գոյություն ունեցող և բացառապես Երևանի համար ձեռնտու բոլոր պարտավորությունները։
Ես չեմ պարտավորվում հստակ դատել այն մասին, թե Ռուսաստանի կողմից ինչ ձևերով են իրականացվելու երկու երկրների տնտեսական կապերի խզումը, առայժմ ԵԱՏՄ-ից որևէ պետության դուրս գալու նախադեպեր չեն եղել։ Բայց Ռուսաստանը, որին բաժին է ընկնում միության ընդհանուր ՀՆԱ-ի գրեթե 85%-ը, իհարկե, չի հանդուրժի մի իրավիճակ, երբ ունի ընդհանուր տնտեսական տարածք մի պետության հետ, որը բացահայտ բռնում է՝ իր հետ հիբրիդային պատերազմ մղող ոչ բարեկամ երկրների կողմը։ Ռուսական շուկա մուտքի կորուստը գործնականում նշանակում է Հայաստանի համար բոլոր նախապատվությունների կորուստ։ Իսկ չէ որ ռուսական շուկա ապրանքների արտահանումը՝ Հայաստանի համար եկամտի կարևորագույն աղբյուր է։
Հարցն էլ այն մասին, թե այս դեպքում Հայաստանը կմնա արդյոք որպես ինքնիշխան պետություն և որպես պատմական տուն իր միլիոնավոր քաղաքացիների համար՝ առայժմ մնում է անպատասխան։ Բայց վստահությամբ կարելի է ենթադրել, որ Հայաստանին սպասվում են դժվար ժամանակներ։ Եվ Ռուսաստանի օգնության վրա նա այլեւս չի կարողանա հաշվարկել։

Игры с Западом: Армению ждут трудные времена
Интервью Caliber.Az c российским политологом, доктором экономических наук, профессором СПбГУ Станиславом Ткаченко.
— На прошлой неделе Европарламент принял резолюцию в поддержку возможности для Армении подать заявку на статус кандидата-члена Евросоюза. Откуда такая лояльность к Армении и что получится из этой авантюры евродепутатов?
— Решение Европарламента призвать Совет ЕС и Еврокомиссию рассмотреть вопрос о начале переговоров о вступлении Армении в Евросоюз, носит сугубо политический характер и продиктовано логикой развивающегося конфликта с Россией. Армения в данном случае выступает в малопочетной роли инструмента в руках европейских политиков, которым они пытаются нанести вред интересам России в регионе Южного Кавказа, только и всего. Нынешние руководители Армении, прежде всего премьер-министр Пашинян, сделали «европейский выбор» главным мотивом своей политики после 2020 г., когда Армения фактически проиграла конфликт вокруг Карабаха и еще семи районов Азербайджана. Насколько такое решение можно считать рациональным — дискуссионный вопрос. Россия все обвинения в отказе от оказания помощи Армении отвергает как не имеющие никаких оснований. Поэтому Москва с некоторым изумлением, но в целом отстраненно и пока нейтрально относится к попыткам Еревана свалить на Россию вину за его внешнеполитическую катастрофу 2020–2023 гг.
Также в России не понимают, почему вместо подписания мирного договора с Азербайджаном и началом восстановления транспортно-логистических связей с соседними государствами Ереван активно ищет «союзников», которые помогут ему оперативно нарастить военную мощь и сесть за стол переговоров с Азербайджаном в положении уверенного в себе и способного постоять за свои интересы государства. В России скептически оценивают попытки Армении найти в лице Индии, Ирана, Франции и всего ЕС тех, кто будет обеспечивать Ереван оружием, оказывать на Азербайджан дипломатическое давление, тем более защищать интересы Армении силой оружия. Именно в этом контексте российский МИД оценивает усилия Европарламента по имитации бурной деятельности по открытию для Армении «пути в Европу». На мой взгляд, никаких практических результатов эти усилия не дадут. Но они, конечно, еще более обострят отношения России и Армении.
— Какие угрозы для Еревана таит этот самый европейский путь?
— Я бы отметил две главные опасности. Во-первых, Армения потеряет сначала военную и дипломатическую, а затем и экономическую поддержку России, что будет иметь крайне неблагоприятные последствия для развития и самого существования этого государства. Россия на протяжении двух столетий обеспечивала безопасность Армении и ее народа, выступая на разных этапах истории внешним союзником или имперским (союзным) центром общего для двух сторон государства, прямо контролировавшим эту землю и ее население. Изменить данную реальность в короткие сроки без негативных последствий для Армении невозможно даже теоретически. А все усилия по демонтажу российской военной инфраструктуры в Армении и разрушению разветвленной системы экономических связей гарантированно приведут к острому кризису, выход из которого пока не очевиден.
Во-вторых, соседние государства, имеющие непростую историю собственных отношений с ЕС (Турция и Иран), отныне станут рассматривать Ереван как полусуверенного игрока, миссия которого состоит в том, чтобы проецировать влияние Европы в стратегически важном регионе. Влияние ЕС на Южном Кавказе никогда не было особенно сильным, а нынешний кризис в экономике и оборонной сфере Европы привел к тому, что присутствие Брюсселя в политике, экономике и безопасности Южного Кавказа снизилось до относительно небольших величин. Поэтому отказ от проверенного союзника, веками демонстрировавшего свою надежность, — самоубийственный по своему содержанию шаг, который готовится предпринять Ереван.
Я бы сказал так: перед Ереваном откроется дорога в Европу, полная испытаний и потрясений. Соседняя и пока недружественная Армении Турция отлично знает, что это такое — десятилетиями находиться в «предбаннике» Евросоюза, кормиться пустыми обещаниями о полноправном членстве, при этом на постоянной основе делая уступки во всех сферах двухсторонних отношений Анкары и Брюсселя.
Какой может быть реакция Москвы в ближайшей перспективе и что потеряет Ереван, если выйдет из ЕАЭС?
— К настоящему моменту мы уже увидели, какой именно будет дипломатическая реакция России — негативная и быстрая. Москва более года пыталась понять природу армянской фронды по отношению к ОДКБ, а затем и непосредственно к самой России. Сейчас ответ найден: Армения пытается резко изменить внешнеполитический курс, укрыться под крылом Европейского союза и США, получить за свой «поворот от России» экономическую и военную помощь Запада. Разумеется, в этом случае становятся лишенными каких-либо оснований мечты Еревана о том, что Россия продолжит соблюдать все обязательства, которые существуют внутри ЕАЭС как интеграционного блока и носят исключительно выгодный для Еревана характер.
Не берусь точно судить о том, в каких формах разрыв экономических связей двух государств будет Россией осуществлен, пока прецедентов выхода какого-либо государства из ЕАЭС не было. Но Россия, на которую приходится почти 85% суммарного ВВП союза, разумеется, не потерпит ситуации, когда у нее будет общее экономическое пространство с государством, открыто занявшим сторону недружественных стран, ведущих с ней гибридную войну. Потеря доступа на рынок России практически означает потерю всех преференций для Армении. А ведь экспорт товаров на российский рынок — важнейшая статья доходов для Армении.
Вопрос же о том, сохранится ли в этом случае Армения как суверенное государство и как исторический дом для миллионов его граждан, пока останется без ответа. Но с уверенностью можно предположить, что Армению ждут трудные времена. И на помощь России она не сможет больше рассчитывать.