ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար. COP29-ը կարևոր է բոլորի համար, ովքեր մտահոգված են կլիմայի փոփոխությամբ
COP29-ը, որն այս տարի կանցկացվի Բաքվում, կարևոր է բոլոր նրանց համար, ովքեր մտահոգված են կլիմայի փոփոխությամբ, ինչը վերաբերում է նաև անվտանգության խնդիրներին։
Ինչպես հաղորդում է Caliber.Az-ը, այս մասին հայտարարել է ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Յենս Ստոլտենբերգը Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսի ժամանակ։
«Այս տարի Ադրբեջանն ընդունելու է COP29-ը: Այս պահին կլիմայի փոփոխությամբ պայմանավորված խնդիրներ կարելի է դիտարկել ամբողջ աշխարհում, այդ թվում՝ ձեր երկրում»,- ասել է նա՝ ընդգծելով տվյալ միջոցառման անցկացման նշանակությունը։
Իհարկե, աշխարհը էներգիայի կարիք ունի, բայց այն նաև գտնվում է գլոբալ տաքացման բացասական ազդեցության տակ, ինչը պահանջում է պայքար կլիմայի փոփոխության դեմ։ «Մենք պետք է համադրենք մեր էներգետիկ կարիքները կլիմայի փոփոխության դեմ պայքարելու անհրաժեշտության հետ», - հայտարարել է Ստոլտենբերգը:
Ըստ նրա՝ Ադրբեջանն ակտիվորեն ներդրումներ է կատարում այլընտրանքային էներգիայի՝ հողմային և արևային էներգիայի զարգացման մեջ։ Իսկ դա կարևոր է էներգետիկ անցման և կլիմայի փոփոխության դեմ պայքարի համար։

Генсек НАТО: COP29 важен для всех, кто обеспокоен изменением климата
COP29, который пройдет в Баку в этом году, важен для всех, кто обеспокоен изменением климата, что также относится к вопросам безопасности.
Как передает Report, об этом заявил генеральный секретарь НАТО Йенс Столтенберг в ходе совместной пресс-конференции с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым.
«В этом году Азербайджан примет у себя COP29. На данный момент проблемы из-за климатических изменений можно наблюдать во всем мире, в том числе и вашей стране»,- сказал он, подчеркнув значимость проведения данного мероприятия.
Конечно, мир нуждается в энергии, но он также оказывается под негативным влиянием глобального потепления, что требует борьбу с климатическими изменениями. «Мы должны согласовать наши нужды в энергии и одновременно необходимость борьбы с изменением климата», - заявил он.
По словам Столтенберга, Азербайджан активно вкладывается в развитие альтернативной энергии - ветра и солнца. А это важно для энергоперехода и борьбы с изменением климата.