ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար. Հայաստանն ու Ադրբեջանը հնարավորություն ունեն հասնելու կայուն խաղաղության
Այս տարածաշրջանում խաղաղությունը չափազանց կարևոր է տարածաշրջանի մարդկանց և երկրների համար, բայց այն նաև կարևոր է Սևծովյան տարածաշրջանի և Հյուսիսատլանտյան անվտանգության համար։
Ինչպես հայտնում է Caliber.Az-ը, այս մասին նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ հանդիպումից հետո մամուլի համար համատեղ հայտարարության ժամանակ ասել է ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Յենս Ստոլտենբերգը։
«Հետևաբար, խաղաղությունն ու կայունությունը կարևոր են ոչ միայն այստեղ, այլև անվտանգության համար ավելի լայն համատեքստում։ Հայաստանն ու Ադրբեջանը երկար տարիների հակամարտությունից հետո հնարավորություն ունեն հասնելու կայուն խաղաղության»,- ընդգծել է ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարը։ Նրա խոսքով, Ադրբեջանն ու Հայաստանը ավելի քան երբևէ մոտ են խաղաղության համաձայնագրի կնքմանը։

Генсек НАТО: У Армении и Азербайджана есть возможность достичь прочного мира
Мир в этом регионе чрезвычайно важен для людей и стран региона, но он также важен для Черноморского региона и для Североатлантической безопасности.
Как сообщает Caliber.Az, об этом сказал генеральный секретарь НАТО Йенс Столтенберг в заявлении для прессы после встречи с Президентом Ильхамом Алиевым.
«Поэтому мир и стабильность важны не только здесь, но и для безопасности в более широком контексте. У Армении и Азербайджана есть возможность достичь прочного мира после многолетнего конфликта», - подчеркнул генсек НАТО. По его словам, Азербайджан и Армения как никогда близки к заключению мирного соглашения.