ԵՄ ԱԳՆ ղեկավարները կքննարկեն՝ Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև կարգավորման գործընթացը
Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը կքննարկվի Եվրամիության արտաքին հարաբերությունների խորհրդի նիստում։
Ինչպես հաղորդում է APA-ն՝ հղում անելով ԵՄ մամուլի ծառայությանը, այսօր Բրյուսելում կհավաքվի Արտաքին հարաբերությունների խորհուրդը՝ ԵՄ արտաքին քաղաքականության և անվտանգության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Ժոզեպ Բորելի նախագահությամբ։
Հանդիպման սկզբում ԵՄ ԱԳ նախարարները առցանց կարծիքներ կփոխանակեն՝ ԱՄՆ պետքարտուղար էնթոնի Բլինքենի հետ։
Խորհուրդն այնուհետև առցանց կարծիքներ կփոխանակի՝ Ուկրաինայի արտաքին գործերի նախարար Դմիտրի Կուլեբայի հետ և կքննարկի ուկրաինական հակամարտությունը:
Նշվում է, որ հանդիպմանը քննարկվելու է նաև Բելառուսում և Մերձավոր Արևելքում տիրող իրավիճակը։
«Ընթացիկ հարցերի շրջանակում ակնկալվում է, որ Բարձր ներկայացուցիչը կանդրադառնա Ադրբեջանի և Հայաստանի հարցերին, այս երկու երկրների միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին և ԵՄ աջակցությանը Հայաստանին»,- ասվում է ԵՄ Խորհրդի մամուլի ծառայության հաղորդագրության մեջ։

Главы МИД ЕС обсудят процесс нормализации между Азербайджаном и Арменией
На заседании Совета по международным отношениям Европейского союза будет обсуждаться процесс нормализации отношений между Азербайджаном и Арменией.
Как сообщает АПА со ссылкой на пресс-службу ЕС, сегодня в Брюсселе соберется Совет по международным отношениям под председательством верховного представителя ЕС по вопросам внешней политики и безопасности Жозепа Борреля.
В начале встречи министры иностранных дел ЕС проведут обмен мнениями с госсекретарем США Энтони Блинкеном в онлайн-формате.
Затем Совет проведет обмен мнениями с министром иностранных дел Украины Дмитрием Кулебой в онлайн-формате и обсудит конфликт в Украине.
Отмечается, что на заседании также будет обсуждаться ситуация в Беларуси и на Ближнем Востоке.
«В рамках текущих вопросов ожидается, что Верховный представитель затронет вопросы Азербайджана и Армении, процесса нормализации отношений между этими двумя странами и поддержки ЕС Армении», – говорится в сообщении пресс-службы Совета ЕС.