ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարը՝ Ադրբեջանի ՊՆ-ում բանակցություններում
Մարտի 18-ին Ադրբեջանի պաշտպանության նախարար Զաքիր Հասանովը հանդիպել է՝ ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Յենս Ստոլտենբերգի գլխավորած պատվիրակության հետ։
Այս մասին Caliber.Az-ին հայտնել են Պաշտպանության նախարարությունում։
Հանդիպմանը Զաքիր Հասանովը շնորհակալություն է հայտնել ՆԱՏՕ-ին՝ 30-ամյա օկուպացիայի ընթացքում և ներկայումս Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությանը աջակցելու համար։
ՆԱՏՕ-ի պատվիրակությունը տեղեկացվել է Ադրբեջանի նախագահ, Զինված ուժերի Գերագույն գլխավոր հրամանատար Իլհամ Ալիևի հանձնարարականի համաձայն՝ բանակում իրականացվող բարեփոխումների, ինչպես նաև ազատագրված տարածքներում ականազերծման, վերականգնման և շինարարական աշխատանքների և ադրբեջանա-հայկական պայմանական սահմանին առկա իրավիճակի մասին։ Պաշտպանության նախարարը պատմել է՝ ՆԱՏՕ-ի հետ համագործակցության ընթացքում ձեռք բերված հաջողությունների մասին և նշել կապերի հետագա զարգացման կարևորությունը։
Յենս Ստոլտենբերգը բարձր է գնահատել ադրբեջանական բանակի զինծառայողների պրոֆեսիոնալիզմը, որը դրսևորվել է խաղաղապահ առաքելություններում և նրանց գործունեությունը ՆԱՏՕ-ի հետ գործընկերության շրջանակներում այլ ոլորտներում։ Նա հատկապես ընդգծել է, որ ադրբեջանական բանակի և Թուրքիայի Զինված ուժերի սերտ համագործակցությունը կարևոր ավանդ կներդնի Ադրբեջանի և ՆԱՏՕ-ի հարաբերություններում։

Генсек НАТО на переговорах в Минобороны Азербайджана
18 марта министр обороны Азербайджана генерал-полковник Закир Гасанов встретился с делегацией во главе с генеральным секретарем НАТО Йенсом Столтенбергом.
На встрече Закир Гасанов поблагодарил НАТО за поддержку территориальной целостности Азербайджана в период 30-летней оккупации и в настоящее время.
Делегация НАТО была проинформирована о реформах, проводимых в азербайджанской армии в соответствии с поручением президента, Верховного главнокомандующего Вооруженными силами Ильхама Алиева, а также о работах по разминированию, восстановительно-строительных работах на освобожденных территориях, о текущей ситуации на азербайджано-армянской условной границе. Министр обороны рассказал об успехах, достигнутых в деле сотрудничества с НАТО, отметил важность дальнейшего развития связей.
Йенс Столтенберг высоко оценил профессионализм военнослужащих азербайджанской армии, проявленный в миротворческих миссиях, и их деятельность в других сферах в рамках партнерства с НАТО. Он особо подчеркнул, что тесное сотрудничество азербайджанской армии с Вооруженными силами Турции внесет важный вклад в отношения Азербайджана и НАТО.
В заключение были обсуждены перспективы развития сотрудничества в сферах кибербезопасности, разминирования и других областях двусторонних военных отношений, состоялся обмен мнениями по вопросам региональной безопасности.