Ստոլտենբերգ. Մենք հարգում ենք Ադրբեջանի՝ ռազմական դաշինքներին չանդամակցելու ինքնիշխան որոշումը
ՆԱՏՕ-ն կարծում է, որ յուրաքանչյուր պետություն կարող է ընտրել իր ուղին։ Դաշինքը բազմաթիվ գործընկերներ ունի, որոնցից մեկն էլ Ադրբեջանը է։
Ինչպես հաղորդում է Caliber.Az-ը, այս մասին մարտի 18-ին Ադրբեջանական հեռուստատեսությանը (AzTV) տված հարցազրույցում ասել է ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Յենս Ստոլտենբերգը։
Նա ասել է, որ Ադրբեջանը մտադիր չէ անդամակցել ՆԱՏՕ-ին։
«Այս երկիրը դուրս է ցանկացած ռազմական դաշինքից։ Մենք հարգում ենք Ադրբեջանի ինքնիշխան որոշումը: Բայց, իհարկե, երբ խոսքը վերաբերում է այնպիսի երկրներին, ինչպիսիք են Ֆինլանդիան և Շվեդիան, նրանք հրաժարվել են չեզոքությունից: Այս դեպքում դաշինքի դռները բաց են նրանց առջև, և դա չի նշանակում ՆԱՏՕ-ի ագրեսիվ ընդլայնում դեպի Արևելք։ Սա նշանակում է, որ ՆԱՏՕ-ի արևելքում գտնվող երկրները ցանկանում են լինել կազմակերպության մաս, և մենք նրանց դիտարկում ենք որպես մեր դաշնակիցներ», - ասել է Ստոլտենբերգը։

Столтенберг: Мы уважаем суверенное решение Азербайджана не вступать в военные союзы
НАТО считает, что каждое государство может выбирать свой путь. У альянса много партнеров, и Азербайджан входит в их число.
Как передает Caliber.Az, об этом заявил генеральный секретарь НАТО Йенс Столтенберг 18 марта в интервью Азербайджанскому Телевидению (АзТВ).
Он сказал, что Азербайджан не намерен вступать в НАТО.
«Эта страна находится вне каких-либо военных союзов. Мы уважаем суверенное решение Азербайджана. Но, конечно, когда речь идет о таких странах, как Финляндия и Швеция, то они отказались от нейтралитета. В таком случае двери альянса открыты для них, и это не означает агрессивное расширение НАТО на Восток. Это означает, что страны, расположенные к востоку от НАТО, хотят быть частью организации, и мы рассматриваем их как своих союзников», - отметил Столтенберг.