Հայաստան. վերջին նախապատրաստություներ նոր պատերազմի համար ԱՄՆ-ը ու ԵՄ-ն հրկիզում են Հարավային Կովկասը
01 Ապրիլի 2024 12:07
Այս աշխարհում ամեն ինչ իր բացատրությունն ունի. ցանկացած ողբերգություն, հաղթանակ, պարտություն, սադրանք: Կա նաև նրա բացատրությունը, թե վերջին օրերին ինչ է տեղի ունենում Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև պայմանական սահմանի երկայնքով։ Ինչպես ավելի վաղ հաղորդել էինք, այսօր առավոտյան Ադրբեջանի ՊՆ-ն հայտնել է, որ վերջին շրջանում հայ-ադրբեջանական պայմանական սահմանին նկատվում է տարբեր ուղղություններով կենդանի ուժի, զրահատեխնիկայի, հրետանային կայանքների, ինչպես նաև այլ ծանր կրակային միջոցների և Հայաստանի զինված ուժերի զորքերի ինտենսիվ տեղաշարժ։
«Նախազգուշացնում ենք, որ Հայաստանի զինված ուժերի կողմից Ադրբեջանի դեմ ռազմական սադրանքի ցանկացած փորձ վճռականորեն կճնշվի ադրբեջանական բանակի կողմից։ Եվս մեկ անգամ հայտարարում ենք, որ իրավիճակի սրման և ցանկացած հնարավոր սադրանքի ողջ պատասխանատվությունը ամբողջությամբ ընկնելու է Հայաստանի և նրա հովանավորների վրա»,- հայտնել են Ադրբեջանի Հանրապետության ՊՆ-ից։
Հայրենական պաշտպանական գերատեսչության հայտարարությունը կարելի է համարել շատ ժամանակին և հստակ ուղերձ բոլոր այն ուժերին, որոնք ակնհայտ գիտակցաբար սադրանք են իրականացնում, դրա համար ընտրելով համապատասխան առիթ։ Այն ակնհայտ է. ապրիլի 5-ին Բրյուսելում կկայանա՝ ԱՄՆ-ի պետքարտուղար Էնտոնի Բլինքենի, Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լեյենի և Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի եռակողմ հանդիպումը։ Ակնկալվում է, որ հանդիպմանը կքննարկվեն Եվրամիությանը Հայաստանի անդամակցության հեռանկարները, ինչպես նաև անվտանգության երաշխիքները, որոնք Արեւմուտքը պատրաստ է ներկայացնել պաշտոնական Երեւանին։ Այսպիսով, մեր աչքի առաջ ձևավորվում է եռակողմ ռազմաքաղաքական առանցք՝ Հայաստանի, ԵՄ-ի և ԱՄՆ-ի մասնակցությամբ։
Պաշտոնական Բաքուն բազմիցս հայտնել է իր վերաբերմունքն այս հանդիպման վերաբերյալ։ Ադրբեջանում համարում են, որ նման նախաձեռնությունները Հայաստանին, որտեղ տիրում են ռեւանշիստական տրամադրություններ, կխրախուսեն նոր սադրանքներ ձեռնարկելուն։ Բացի այդ, Ադրբեջանը բազմիցս ընդգծել է, որ, չնայած առկա դժվարություններին և մարտահրավերներին, մեր երկիրը վճռականորեն տրամադրված է շարունակել իր գործունեությունը՝ տարածաշրջանում խաղաղություն և կայունություն ապահովելու համար։
Բայց, ըստ ամենայնի, Հայաստանն ու նրա հովանավորները չկարողացան դիմադրել նոր սադրանքներ անելու գայթակղությանը, դրանք հարմարեցնելով Բրյուսելում կայանալիք եռակողմ հանդիպման հետ։ Մեզ մնում է արձանագրել, որ Ադրբեջանի հետ խաղաղության հաստատման պատրաստակամության մասին պաշտոնական Երեւանի բոլոր հայտարարությունները հանդիսանում են երեսապաշտ կեղծիք։ Չէ որ Ադրբեջանի հետ պայմանական սահմանին զրահատեխնիկայի, հրետանային կայանքների, ինչպես նաև այլ ծանր հրաձգային զինատեսակների կենտրոնացումն ու կենդանի ուժի ինտենսիվ վերատեղակայումն անհնար է՝ առանց Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի անմիջական և հստակ հրամանի։
Նրա, ով բազմիցս ցուցադրել է իր նախկին ելույթները հերքող հայտարարություն անելու պատրաստակամություն։ Բացի այդ, մենք բոլորս տեսնում ենք, որ Հայաստանը գտնվում է իր նոր կուրատորներից լիովին կախվածության մեջ, որոնք չեն ցանկանում մեր տարածաշրջանում վերջնական, կայուն խաղաղության հաստում, գերադասելով պաշտոնական Երևանին մղել սադրանքների, որոնց նպատակն է՝ հրկիզել Հարավային Կովկասը և, այս պատրվակով այստեղ իրականացնել ռազմական միջամտություն՝ իր նոր արբանյակը պաշտպանելու պատրվակով։
Արևմուտքի երեսապաշտությունը մենք տեսել ենք Ադրբեջանի տարածքների օկուպացիայի երկար ժամանակահատվածում։ Բավական է մատնանշել՝ մեր հողերի զավթման, էթնիկական զտումների, Խոջալուի ցեղասպանության համար Հայաստանի դեմ որևէ պատժամիջոցի բացակայության փաստը։ Առավել ևս, 1992 թվականին ԱՄՆ Կոնգրեսն ընդունեց «Ազատության աջակցության ակտի» 907-րդ ուղղումը։ Այո, այդ փոփոխությունը ընդունվել է այդ նույն թվականին, երբ Հայաստանը օկուպացրեց Շուշան և ցեղասպանություն իրականացրեց Խոջալուի խաղաղ ադրբեջանական բնակչության նկատմամբ։ Միայն այս փաստը բավական է, որպեսզի հասկանալ, թե որքան ցինիկ և սխալ է հանդիսանում Սպիտակ տան դիրքորոշումը հայ-ադրբեջանական հակամարտությունում։
Հետագայում մենք նկատեցինք այս ցինիկ և սադրիչ քաղաքականության շարունակությունը։ Որպեսզի համոզվել դրանում, բավական է մի հասարակ հարց։ Օրինակ՝ ԱՄՆ-ն ու ԵՄ-ն արդյո՞ք նման համաժողով անցկացրեցին Ադրբեջանի համար, որի տարածքները գտնվում էին հայկական օկուպացիայի տակ։ Պատասխանը հայտնի է. չեն անցկացրել մեր տարածքների 20%-ի օկուպացիայի գրեթե 30 տարվա ընթացքում։ Արդո՞ք ԱՄՆ-ը ու ԵՄ-ն 44-օրյա պատերազմից հետո ինչ-որ աջակցություն ցուցաբերել են պատերազմից հետո ոչնչացված Ադրբեջանի տարածքներում հայերի կողմից տեղադրված ականների խնդրի լուծման մեջ, ԱՄՆ-ը և ԵՄ-ն օգնեցին արդյո՞ք վերականգնել Ադրբեջանի ազատագրված տարածքները։ Պատասխանը կրկին ակնհայտ է. չօգնեցին։
Փոխարենը մենք տեսանք և շարունակում ենք տեսնել, թե ինչպես է Արևմուտքը ոչ միայն քաղաքականապես և ֆինանսապես աջակցություն ցուցաբերում օկուպանտ պետությանը, այլ նաև Հայաստանին պլանաչափորեն նախապատրաստում է Ադրբեջանի հետ նոր պատերազմի։ Արևմուտքը Հայաստանի համար նպատակաուղղված ստեղծում է մինի-ՆԱՏՕ մեխանիզմ, նրան մատակարարելով զենք, որը պաշտոնական Երևանին կհրամայվի օգտագործել մեր երկրի դեմ։
Մենք այս ամենը տեսնում ենք, մենք այս ամենի մասին զգուշացնում ենք։ Եվ Ադրբեջանի դեմ միտումնավոր սադրանքների այս քաղաքականության ողջ պատասխանատվությունը ընկնում է Հայաստանի և նրա հովանավորների վրա։

Армения: последние приготовления к новой войне США и ЕС поджигают Южный Кавказ
Всему в этом мире есть объяснение: любой трагедии, победе, поражению, провокации. Есть объяснение и тому, что происходит в последние дни вдоль условной границы между Азербайджаном и Арменией. Как мы ранее передавали, Министерство обороны Азербайджана сегодня утром сообщило, что за последнее время на различных направлениях условной армяно-азербайджанской границы наблюдается концентрация живой силы, бронетехники, артиллерийских установок, а также других тяжелых огневых средств и интенсивное движение войск вооруженных сил Армении.
«Предупреждаем, что любая попытка военной провокации против Азербайджана со стороны вооруженных сил Армении будет решительно пресечена азербайджанской армией. Еще раз заявляем, что вся ответственность за обострение ситуации и любую возможную провокацию полностью ляжет на Армению и ее покровителей», — сообщили в МО АР.
Заявление отечественного оборонного ведомства можно считать очень своевременным и четким посланием всем тем силам, которые явно осознанно осуществляют провокацию, выбрав для этого соответствующий повод. Он очевиден: 5 апреля в Брюсселе состоится трехсторонняя встреча госсекретаря США Энтони Блинкена, председателя Еврокомиссии Урсулы фон дер Ляйен и премьер-министра Армении Никола Пашиняна. Ожидается, что на ней будут обсуждены перспективы членства Армении в Евросоюзе, а также гарантии безопасности, которые Запад готов представить официальному Еревану. Таким образом на наших глазах формируется тройственная военно-политическая ось с участие Армении, ЕС и США.
Официальный Баку не раз озвучивал свое отношение к этой встрече. В Азербайджане считают, что подобные инициативы сподвигнут Армению, в которой царят реваншистские настроения, на новые провокации. Кроме того, Азербайджан не раз подчеркивал, что, несмотря на существующие трудности и вызовы, наша страна решительно настроена продолжать свою деятельность по обеспечению мира и стабильности в регионе.
Но, судя по всему, Армения и ее покровители не удержались от соблазна совершения новых провокаций, приурочив их к предстоящей трехсторонней встрече в Брюсселе. Нам остается констатировать, что все заявления официального Еревана о готовности к миру с Азербайджаном являются лицемерной ложью. Ведь концентрация на условной границе с Азербайджаном бронетехники, артиллерийских установок, а также других тяжелых огневых средств и интенсивная передислокация живой силы невозможны без прямого и четкого приказа со стороны премьер-министра Армении Никола Пашиняна.
Того, который не раз демонстрировал готовность делать заявления, опровергающие его собственные предыдущие речи. Кроме того, мы все видим, что Армения находится в тотальной зависимости от своих новых кураторов, которые не хотят установления окончательного, стабильного мира в нашем регионе, предпочитая толкать официальный Ереван на осуществление провокаций,  цель которых - поджечь Южный Кавказ и под этим предлогом осуществить сюда военную интервенцию под предлогом защиты своего нового сателлита.
Лицемерие Запада мы видели на протяжении всего длительного периода оккупации территорий Азербайджана. Достаточно указать на факт отсутствия каких-либо санкций против Армении за захват наших земель, этнические чистки, геноцид в Ходжалы. Более того, в 1992 году в Конгрессе США приняли 907-ю поправку к «Закону о поддержке свободы». Да, эта поправка была принята в тот самый год, когда Армения оккупировала Шушу и совершила геноцид против мирного азербайджанского населения в Ходжалы. Одного этого факта достаточно, чтобы понимать, насколько циничной и ошибочной является позиция Белого дома в армяно-азербайджанском конфликте.
Позже мы наблюдали продолжение этой циничной и провокационной политики. Чтобы убедиться в этом, достаточно задаться простыми вопросами. Например, проводили ли США и ЕС подобную конференцию для Азербайджана, территории которого находились под армянской оккупацией? Ответ известен: не проводили за все почти 30 лет оккупации 20% наших территорий. Оказывали ли США и ЕС после 44-дневной войны какую-либо поддержку в решении проблемы установленных армянами мин на разрушенных после войны территориях Азербайджана, помогали США и ЕС восстанавливать освобожденные территории Азербайджана? Снова ответ очевиден: не помогали.
Вместо этого мы видели и продолжаем видеть, как Запад не только политически и финансово поддерживал государство-оккупанта, но и планомерно готовить Армению к новой войне с Азербайджаном. Запад целенаправленно создает для Армении механизм мини-НАТО, снабжая ее оружием, которое официальному Еревану будет приказано использовать против нашей страны.
Мы все это видим, мы обо всем этом предупреждаем. И вся ответственность за эту политику осознанных провокаций против Азербайджана ложится на Армению и ее покровителей.