«ԵՄ-ն ու ԱՄՆ-ը Հայաստանին հրահրում են տարածաշրջանում նոր հակամարտության»
Որքան մոտենում է ապրիլի 5-ը, երբ Բրյուսելում կանցկացվի ԵՄ-ԱՄՆ-Հայաստան գագաթնաժողովը՝ այնքան ավելի ագրեսիվ է դառնում Երևանը։ Ընդ որում ոչ միայն Ադրբեջանի նկատմամբ, որի հետ պայմանական սահմանին հայկական բանակը պատրաստվում է նոր սադրանքների, այլ նաեւ Ռուսաստանի նկատմամբ։ Փաշինյանը, ըստ էության, որոշել է օրինականացնել իր դավաճանությունն ու Ռուսաստանի հետ երկարամյա կապերի խզումը։ Ռուս վերլուծաբանների կարծիքով, եթե Երևանը «պառկի» Բրյուսելի և Վաշինգտոնի տակ, ապա Հարավային Կովկաս Արևմուտքի ռազմական և քաղաքական ներխուժման համար դարպասները գործնականում բաց կլինեն։
Իրավիճակի վերաբերյալ իրենց տեսակետները Caliber.Az-ի հետ կիսվել են օտարերկրյա փորձագետները:
Ինչպես համարում է ռազմական փորձագետ, պահեստազորի գնդապետ, Ռուսաստանի Դաշնության Ռազմական գիտությունների ակադեմիայի պրոֆեսոր Ալեքսանդր Տիխանսկին՝ Հայաստանի ԱԳՆ ղեկավար Արարատ Միրզոյանի հայտարարությունը այն մասին, թե ԱՄՆ-ը ու Եվրոպան հանդիսանում են Հայաստանի հիմնական գործընկերներ՝ վաղաժամ էր։ Պարզապես այն պատճառով, որ ապրիլի 5-ին Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լեյենի և ԱՄՆ պետքարտուղար Էնտոնի Բլինքենի հետ Փաշինյանի սպասվող հանդիպումը կոնկրետ հայանպաստ գործողություններ չի բերի։
«ԱՄՆ-ը և Եվրոպան ներկա ժամանակ միայն փորձում են Ռուսաստանին զրկել այս տարածաշրջանում ազդեցությունից, գոնե Հայաստանի ռազմական անվտանգության ապահովման ոլորտում որոշակի խոստումներով։
Հայաստանի խորհրդարանի խոսնակ Սիմոնյանը հայտարարել է, որ այս հանդիպումն ուղղված չէ ո՛չ Ռուսաստանի դեմ, ո՛չ Ադրբեջանի դեմ, չնայած ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան նշել է, որ Մոսկվան անհանգստացած է հենց դրանով, քանի որ «ԱՄՆ-ը ու ԵՄ-ն մեր գործընկերներին ուղղակիորեն ասում են, որ նրանց հիմնական ուղղվածությունը՝ բացառապես Ռուսաստանի դեմ է»։ Վաղուց հայտնի է, որ Եվրամիությունը Հայաստանին ընկալում է բացառապես որպես սեփական շահի աղբյուր և անտարբեր է հանրապետության իրական կարիքների նկատմամբ։ Իսկ ԱՄՆ-ը ընդհանրապես Հայաստանի հետ համագործակցությունը դիտարկում է որպես Երեւանի եւ Մոսկվայի հարաբերություններին վնաս հսցնելու հնարավորություն։ Մոսկվայի կարծիքով, Արևմուտքը Հայաստանը վերածում է սեփական ծրագրերի իրականացման գործիքի, ինչը և անհանգստություն է առաջացնում Ռուսաստանում, առավել ևս, որ ՆԱՏՕ-ն ծրագրում է Հարավային Կովկասում բացել երկրորդ ճակատ Ռուսաստանի Դաշնության դեմ»,- նշել է Տիխանսկին։
Նրա խոսքով, հարկ է հիշել, որ Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավար Սերգեյ Լավրովն ընդգծել է, որ հատկապես ՀԱՊԿ-ն է բազմիցս պաշտպանել Հայաստանի շահերը դժվարին իրավիճակներում, իսկ «ներկա պահին Երևանը խեղաթյուրում է վերջին տարիների պատմությունը»։ Ա. Տիխանսկու կարծիքով, Երևանի արտաքին քաղաքականության արևմտյան վեկտորի գործնական մարմնավորումը կարող է դառնալ Հայաստանի դուրս գալը ՀԱՊԿ-ից և նույնիսկ երկրի տարածքում ՆԱՏՕ-ի փոքր կոնտինգենտի տեղակայումը, առավել ևս, Հայաստանի ղեկավարությունը փորձում է դրանով շանտաժի ենթարկել Մոսկվային, որպեսզի հասնի՝ նրա կողմից Ադրբեջանի նկատմամբ ավելի կոշտ դիրքորոշման, կամ գոնե իր համար շահավետ ֆինանսական օգնության։
«Պետք է հասկանալ ՀԱՊԿ-ի հասցեին Հայաստանի կողմից հնչող իր սահմանները ճշգրիտ ճանաչելու պահանջներ, նկատի ունենալով, որ այդ դեպքում ՀԱՊԿ-ն ըստ կանոնադրության պարտավոր է լինելու պաշտպանել դրանք արտաքին ագրեսիայից։ Ի տարբերություն Ղարաբաղի, որը ոչ ոք չճանաչեց որպես Հայաստանի տարածք, ներառյալ ինքնին նրան։ Երեւանը, այսպիսով, ուզում է ՀԱՊԿ-ի աջակցությունը Ադրբեջանի հետ սահմանի սահմանազատման գործընթացում։ Իսկ եթե այնուամենայնիվ ստիպված լինի զիջել տարածքի մի մասը, ապա այդ դեպքում, ինչպես Ղարաբաղի դեպքում, նորից հնարավոր կլինի մեղադրել Մոսկվային, որն, իբր, դավաճանել է Հայաստանին, և դրանով իսկ նրան պոկել ՀԱՊԿ-ից և Ռուսաստանի Դաշնությունից։ ՀԱՊԿ-ից դուրս գալը՝ ավելի լրջորեն վտանգավոր է Հայաստանի և ոչ միայն Ադրբեջանի, այլ նաև Թուրքիայի հետ հակամարտության պատճառով։ ՆԱՏՕ-ի անդամ ոչ Ֆրանսիան, ոչ ԱՄՆ-ը իրականում Հայաստանին չեն պաշտպանի ՆԱՏՕ-ի անդամ մեկ այլ երկրից։ Ադրբեջանի սահմանների մոտ անգործունակ զորամասերի տեղափոխումը՝ պարզապես բանակցություններից ավել ինչ որ բանի մեջ իր վճռականությունը ցույց տալու և ղարաբաղցի հայերի «զոհի» առաջ իր գլուխը խոնարհելու Երեւանի փորձ է»,- ասել է Ա. Տիխանսկին։
Ռուսաստանցի քաղաքագետ և բլոգեր, «Պոիստինե» պորտալի գլխավոր խմբագիր Ռուսլան Այսինի կարծիքով, Հայաստանը կորցրել է իր քաղաքական սուբյեկտիվությունը և սպառել է իր քաղաքական ուղեգիծը որոշելու հնարավորությունը՝ նրա ինքնիշխանությունը գտնվում է Բրյուսելի և Վաշինգտոնի ձեռքում։
«Նրանք միանգամայն անքաղաքավարիորեն Հայաստանին օգտագործում են Հարավային Կովկասում ներկայություն ունենալու համար։ Իսկ տարածաշրջանը առանցքային է, հատկապես այն բանից հետո, երբ Ադրբեջանը վերադարձրեց Հայաստանի կողմից զավթված տարածքները, ինչպես նաև Թուրքիայի հետ դաշինքով լուրջ քաղաքական կշիռ է ձեռք բերել, իսկ դա շատերին է անհանգստացնում Արևմուտքում։ Հայաստանը հանդիսանում է խաղաղլիք նրանց ձեռքում։ Իհարկե, այն, որ Հայաստանը հրաժարվում է Ադրբեջանի հետ խաղաղ պայմանագիր ստորագրելուց, վկայում է այն մասին, որ կան ուժեր, որոնք կանխում են դա և Երևանին առաջարկում են համագործակցության և անվտանգության պայմանագիր։ Եվ դա խոսում է այն մասին, որ Հայաստանը՝ ի դեմս Արևմուտքի, ձեռք է բերելու ռազմաքաղաքական հովանավոր, նրան կմղեն դեպի տարածաշրջանում նոր հակամարտության»,- նշել է քաղաքագետը։
Այսինի կարծիքով, Արեւմուտքը բացարձակապես չի խղճում Հայաստանին, իսկ խաթարել Ադրբեջանի եւ Թուրքիայի ծրագրերը՝ անհրաժեշտ է։ Եվ, բնականաբար, դա կբերի Ռուսաստանի հետ բախումների։
«Քանի որ Հայաստանը հանդիսանում է նաև ՀԱՊԿ-ի անդամ, այնտեղ տեղակայված է 102-րդ ռուսական ռազմակայանը։ Եվ ես կարծում եմ, որ դա վերջնական հաշվով կհանգեցնի Մոսկվայի և Երևանի լուրջ առճակատմանը։ Իհարկե, Ռուսաստանն այժմ զբաղված է ուկրաինական ճակատում և չի կարող միշտ լիարժեք արձագանքել, սակայն Հայաստանի վերջին գործողությունները և ապրիլի 5-ին ակնկալվող Արևմուտքի հետ ռազմական համագործակցության պայմանագրի ստորագրումը սպառնում են փոխել տարածաշրջանում ողջ աշխարհաքաղաքական լանդշաֆտը։ Մոսկվան ոչ մի կերպ չի կարող թույլ տալ Արեւմուտքի ուժեղացումը այս ուղղությամբ։ Մենք տեսնում ենք, որ Մոսկվայի հռետորաբանությունը, ըստ էության, վկայում է այն մասին, որ նա վճռականորեն մտադիր չէ ընդունել ՆԱՏՕ-ի ազդեցության մեծացումը տարածաշրջանում, քանի որ Հարավային Կովկասը դիտարկում է որպես իր շահերի գոտի։ Այնպես որ արձագանքը, անպայման, կլինի, և, ըստ երևույթին, շատ նկատելի կլինի Երևանի և բոլոր նրանց համար, ովքեր ցանկանում են ներխուժել տարածաշրջան»,- ենթադրում է Ռ. Այսինը։
Եվրասիայի հարցերով ռուսաստանցի փորձագետ Ալեքսանդր Ռազուվաևը վստահ է, որ Հայաստանը իր պետականությունը ստացել է ԽՍՀՄ-ի փլուզման արդյունքում։ Հակառակ դեպքում Հայաստանը դժվար թե կարողանար ձևավորվեր որպես պետություն։ Այնպես որ, Հայաստանի ինքնիշխանությունը՝ Ռուսաստանի դիրքորոշման արդյունքն է։
«Եվս մեկ անգամ նշեմ, որ հիմա Հայաստանը Ռուսաստանի համար՝ առանց բռնակի ճամպրուկ է, դեն նետել՝ ափսոս է, կրել՝ դժվար է։ Ռուսաստանի համար Հայաստանից գործնականում ոչ մի օգուտ՝ օրինակ, Ղարաբաղի երկարամյա օկուպացիան միայն վնաս է հասցրել Ռուսաստանին թուրքական աշխարհի երկրների հետ տնտեսական և մշակութային կապերի զարգացման գործում։ Ես այդ մասին, օրինակ, լսել եմ դեռ հինգ տարի առաջ՝ Կազանի Իսլամական ֆինանսական ֆորումում, այսինքն դեռ նախքան այս ֆորումը Ռուսաստանում պաշտոնական կարգավիճակ ստանալը։ Իսկ դա տեղի ունեցավ անցյալ տարի, և Ռուսաստանում սկսեցին գործել իսլամական ֆինանսական հոսքերը»,- նշել է քաղաքագետը։
Նրա խոսքով, հասկանալի է, որ Արևմուտքը փորձում է Հայաստանի միջոցով ներխուժել Հարավային Կովկաս, և եթե դա տեղի ունենա, տարածաշրջանում կծագի մշտական սպառնալիքի և անկայունության իրավիճակ։
«Իմ կարծիքով, Հարավային Կովկասի անվտանգության հարցերը պետք է լուծեն տարածաշրջանի երկրները, այսինքն՝ Ռուսաստանը, Ադրբեջանը, Թուրքիան, Իրանը։ Հաշվի առնելով նաև այն հանգամանքը, որ Հայաստանը Արեւմուտքի օգնությամբ իրոք պատրաստվում է ռեւանշի։ Բայց սա ակնհայտ ինքնասպանություն է, իհարկե, և այն կարող է ավարտվել հայկական պետականության լիակատար ավարտով։ Ամենահետաքրքիրն այն է, որ պատերազմում իրենց երկրի պարտության արդյունքում հայ փախստականները փախչելու են հատկապես Ռուսաստան, տաք երկրամասեր, որտեղ իրենց համար հարմար է, ջերմ ու անկաշկանդ են, այդ նույն Կրասնոդարի և Ստավրոպոլի երկրամասեր»,- ենթադրում է Ա. Ռազուվաևը։
Նրա կարծիքով, Ռուսաստանի և Բելառուսի տնտեսությունները Հայաստանի կորուստը նույնիսկ չեն էլ նկատի, իսկ Կենտրոնական Ասիայի երկրները ընդհանրապես քիչ են կապված Հայաստանի տնտեսության հետ՝ քաղաքական դաշտում չեն աջակցի Հայաստանին, պարզապես ելնելով համաթուրքական համերաշխության սկզբունքից։ Հայաստանը, նրա կարծիքով, Ռուսաստանին նույնպես պետք չի և՛ որպես ռազմական գործընկեր, և՛ որպես զենքի իրացման շուկա, քանի որ, ինչպես ցույց են տալիս փաստերը, երկար տարիներ Հայաստանին ռուսական զենքի գործնականում անվճար մատակարարումը հանգեցրեց միայն Երևանի աշխարհաքաղաքական դավաճանությանը։ Ո՞ւմ է պետք նման դավաճան դաշնակիցը:
«Եթե պատերազմը այնուամենայնիվ տեղի ունենա, իսկ արտաքին նշաններից սա հատկապես այդպիսի տեսք ունի՝ Հայաստանն ակտիվորեն պատրաստվում է պատերազմի, ապա այն՝ այդ պատերազմը, կլինի արագանցողիկ և ամենականխատեսելի ավարտով՝ հայկական բանակի ջախջախմամբ։ Որովհետև, ինչպես ցույց տվեց 44-օրյա պատերազմը, այո և 2023 թվականի աշնան իրադարձությունները՝ հայերը կռվող չեն և չեն կարող հույս դնել հաղթանակի վրա։ Անգամ եթե Արևմուտքը հանկարծ ինչ-որ կերպ նրանց ինչ-որ գերզենք մատակարարի, կա նաև պրոֆեսիոնալիզմ, ռազմավարություն և ոգու արիություն: Պատերազմը ընդհանրապես ոգու արիություն է: Հատկապես այն, ինչով ուժեղ է ադրբեջանական բանակը՝ բավական է հիշել Շուշա քաղաքի լեգենդար ազատագրումը։ Իսկ Մոսկվայում էլ Հայաստանի բոլոր ճիգերին նայում են նույնիսկ հեգնանքով, եթե հայությունը մտածել է ինքնակամ ինքնասպանություն գործել, ապա ոչ ոք չի պատրաստվում նրան խանգարել»,- ամփոփել է Ա. Ռազուվաևը։
Ռուսաստանցի քաղաքագետ Վլադիսլավ Գերդինի խոսքով, ԵՄ-ի և ԱՄՆ-ի քաղաքական գործիչները բացահայտ կեղծավոր են, երբ հայտարարում են Հարավային Կովկասում իրենց մտադրությունների թափանցիկության մասին՝ դա բացարձակապես այդպես չէ:
«Արդյո՞ք արժե նույնիսկ խոսել այն մասին, ինչը հանդիսանում է գործնականում ակնհայտ՝ զգալով Արևմուտքի աջակցությունը, Երևանը կսկսի վերանայել բանակցային գործընթացը, հետաձգել այն, առաջ քաշել իր պայմանները։ Այսինքն, ոչ վաղուցվա օկուպանտին նման միակողմանի աջակցությունը, անշուշտ, Երևանին կմղի զինված սադրանքների փորձի։ Պարզապես այն պատճառով, որ հայերը վստահ կլինեն նրանում, որ ինչ բեմադրություն էլ սկսի Երևանը՝ դա կաջակցվի Բրյուսելի և Վաշինգտոնի կողմից։ Այնպես որ, Երևանը արդեն պատրաստ է ընկղմվել ինտրիգների ու սադրանքների անդունդը, իսկ Ադրբեջանի հետ պայմանական սահմանի գնդակոծությունը՝ դրա անմիջական հաստատումն է»,- վստահ է քաղաքագետը։
Դրանվ հանդերձ նա նշել է նաև Հայաստանում ԵՄ լրտեսական առաքելության կեղծավոր խաղը։ Այս խաղի տարրն են հանդիսանում Հայաստանի արտգործնախարարության ղեկավարի հավաստիացումները Ադրբեջանի հետ խաղաղություն հաստատելու ցանկության մասին և ԵՄ-ի հատուկ ներկայացուցիչ Կլաարի խոսքերն այն մասին, որ «Հայաստանում ԵՄ-ի առաքելությունը բաց է Ադրբեջանի հետ փոխգործակցության համար»։
«Կարելի է շատ վիճել և քննարկել, թե ինչու է ձեռնարկվել Հայաստանին նման միակողմանի և միակողմանի աջակցություն՝ ակնհայտ է, որ սա բազմաքայլ է, հեռուն գնացող հետևանքներով։ Այսպիսով հարված է հասցվում՝ Ռուսաստանի ռազմավարական դիրքին Հարավային Կովկասում և Բաքվի վստահ դիրքորոշմանը տարածաշրջանում, իսկ եթե ավելի խորանանք՝ Ադրբեջանի և Թուրքիայի տանդեմին։ Բայց բանը նրանում է, որ Եվրոպան և ԱՄՆ-ը բլեֆ են անում Հայաստանի հետ՝ նրան աջակցություն խոստանալով։ Եթե Հայաստանը հատի Հարավային Կովկասի կարմիր գիծը և սկսի հակահարված ստանալ ինչպես Բաքվից, այնպես էլ Մոսկվայից՝ ԵՄ-ն և ԱՄՆ-ը ձեռքերը թափ կտան և Հայաստանին կթողնեն միայնակ զբաղվել իր խնդիրներով: Սրանում է և թաքնված Երևանի բոլոր հաշվարկների ձախողումը»,- վստահ է Գերդինը։

«ЕС и США подталкивают Армению к новому конфликту в регионе» Четыре экспертных мнения на Caliber.Az
Чем ближе 5 апреля, когда в Брюсселе пройдет саммит ЕС-США-Армения, тем агрессивнее становится Ереван. Причем не только по отношению к Азербайджану, на условной границе с которым армянская армия готовится к новым провокациям, но и к России. Пашинян, по сути, решился легитимизировать свое предательство и разрыв многолетних связей с Россией. По мнению российских аналитиков, если Ереван «ляжет» под Брюссель и Вашингтон, то ворота для военного и политического вторжения Запада на Южный Кавказ окажутся практически открыты.
Своим взглядом на ситуацию с Caliber.Az поделились зарубежные эксперты.
Как считает военный эксперт, полковник запаса, профессор Академии военных наук РФ Александр Тиханский, заявление главы МИД Армении Арарата Мирзояна о том, что США и Европа являются основными партнерами Армении, было преждевременным. Просто потому, что ожидаемая 5 апреля встреча Пашиняна с председателем Еврокомиссии Урсулой фон дер Ляйен и госсекретарем США Энтони Блинкеном конкретных проармянских действий не принесет.
«США и Европа в настоящее время лишь пытаются лишить Россию влияния в данном регионе хотя бы какими-то обещаниями в сфере обеспечения военной безопасности Армении.
Спикер парламента Армении Симонян заявил, что данная встреча не направлена ни против России, ни против Азербайджана, хотя официальный представитель МИД РФ Мария Захарова отметила, что у Москвы она как раз вызывает беспокойство, поскольку «США и ЕС прямо говорят нашим партнерам, что их основная направленность — исключительно против России». Давно известно, что Европейский союз воспринимает Армению исключительно как источник собственной выгоды и ему безразличны реальные потребности республики. А США вообще рассматривают сотрудничество с Арменией как возможность нанести ущерб отношениям Еревана и Москвы. По мнению Москвы, Запад превращает Армению в инструмент реализации собственных планов, что и вызывает беспокойство в России, тем более что НАТО планирует открыть на Южном Кавказе второй фронт против РФ», — отметил Тиханский.
По его словам, стоит вспомнить, что глава внешнеполитического ведомства РФ Сергей Лавров подчеркивал, что именно ОДКБ неоднократно отстаивала интересы Армении в тяжелых ситуациях, а «в настоящий момент Ереван извращает историю последних лет». По мнению А. Тиханского, практическим воплощением западного вектора внешней политики Еревана может стать выход Армении из ОДКБ и даже размещение небольшого контингента НАТО на территории страны, более того, армянское руководство пытается шантажировать этим Москву, чтобы добиться от неё более жесткой позиции в отношении Азербайджана или хотя бы выгодной для себя финансовой помощи.
«Следует понимать раздающиеся уже не первый месяц в адрес ОДКБ со стороны Армении требования признать в точности ее границы, имея в виду, что тогда защищать их от внешней агрессии ОДКБ обязана будет по уставу. В отличие от Карабаха, который никто территорией Армении не признавал, включая ее саму. Ереван, таким образом, хочет поддержки ОДКБ в процессе делимитации границы с Азербайджаном. А если все же придется уступить часть территории, то в этом случае, как и в случае с Карабахом, вновь можно будет обвинить Москву, которая, дескать, предала Армению, и тем самым оторвать ее от ОДКБ и РФ. Выход из ОДКБ — на порядок опаснее по причине конфликта Армении не только с Азербайджаном, но и Турцией. Ни Франция, ни США — члены НАТО — на деле не будут защищать Армению от другой страны — члена НАТО. Переброска небоеспособных воинских частей к границам Азербайджана — это просто попытка Еревана показать свою решимость на что-то большее, чем переговоры и возможность склонить голову перед «жертвой» карабахских армян», — сказал А. Тиханский.
По мнению российского политолога и блогера, главного редактора портала «Поистине» Руслана Айсина, Армения потеряла свою политическую субъектность и утратила возможность определять свой политический курс, ее суверенность находится в руках Брюсселя и Вашингтона.
«Они весьма бесцеремонно используют Армению, чтобы присутствовать на Южном Кавказе. А регион ключевой, особенно после того, как Азербайджан вернул захваченные Арменией территории, а также в союзе с Турцией набрал серьезный политический вес, и это беспокоит многих на Западе. Армения является игрушкой в их руках. Конечно, то, что Армения отказывается подписывать мирный договор с Азербайджаном, указывает на то, что есть силы, которые этому препятствуют и предлагают Еревану подписать договор о сотрудничестве и безопасности. И это говорит о том, что Армения в лице Запада будет приобретать военно-политического покровителя, ее будут подталкивать к новому конфликту в регионе», — отметил политолог.
По мнению Айсина, Западу Армению совершенно не жалко, а нарушить планы Азербайджана и Турции необходимо. И, естественно, это приведет к столкновениям с Россией.
«Потому что Армения является и членом ОДКБ, там расквартирована 102-я российская военная база. И я думаю, что это приведет в конечном итоге к серьезному противостоянию Москвы и Еревана. Конечно, сейчас Россия занята на украинском фронте и не всегда может реагировать в полной мере, однако последние действия Армении и ожидаемый к подписанию 5 апреля пакт военного сотрудничества с Западом угрожают изменению всего геополитического ландшафта в регионе. Москва никак не может допустить усиления Запада в этом направлении. Мы видим, что риторика Москвы, по сути, указывает на то, что она решительно не намерена принимать наращивание влияния НАТО в регионе, поскольку рассматривает Южный Кавказ как зону своих интересов. Так что реакция, безусловно, будет, и, по всей видимости, очень ощутимая для Еревана и всех тех, кто хочет вторгнуться в регион», — полагает Р. Айсин.
Российский эксперт по Евразии Александр Разуваев уверен, что Армения получила свою государственность в результате распада СССР. Иначе Армения вряд ли смогла бы оформиться как государство. Так что суверенитет Армении — результат позиции России.
«Еще раз отмечу, что Армения сейчас для России — чемодан без ручки, бросить — жалко, нести — тяжело. Пользы от Армении для России практически никакой — например, многолетняя оккупация Карабаха только наносила ущерб России в развитии экономических и культурных связей со странами тюркского мира. Я об этом, например, слышал на Исламском финансовом форуме в Казани еще лет пять назад, то есть еще до того, как этот форум получил официальный статус в России. А случилось это в прошлом году, и в России заработали исламские финансовые потоки», — заметил политолог.
По его словам, понятно, что Запад пытается вторгнуться на Южный Кавказ через Армению, и если это произойдет, возникнет ситуация перманентной угрозы и нестабильности в регионе.
«На мой взгляд, вопросы безопасности на Южном Кавказе должны решать региональные страны, то есть Россия, Азербайджан, Турция, Иран. Принимая в расчет и то, что Армения с помощью Запада действительно готовится к реваншу. Но это очевидный суицид, конечно, и он может закончиться полным концом армянской государственности. Самое интересное, что в результате поражения своей страны на войне армянские беженцы побегут именно в Россию, в теплые края, где им удобно, тепло и вольготно, в тот же Краснодарский и Ставропольский края», — полагает А. Разуваев.
На его взгляд, потерю Армении экономика России и Беларуси даже не заметит, а страны Центральной Азии вообще мало связаны с армянской экономикой, не поддержат Армению в политическом поле просто исходя из принципа общетюркской солидарности. Армения, по его мнению, также не нужна России и как военный партнер, как рынок для сбыта оружия, потому что, как показывают факты, многолетняя практически бесплатная поставка в Армению российского оружия обернулась лишь геополитическим предательством Еревана. Кому нужен такой вероломный союзник?
«Если война все-таки произойдет, а по внешним признакам это выглядит именно так — подготовку к войне Армения активно ведет, то она, эта война, будет скоротечной и с максимально предсказуемым финалом — разгромом армянской армии. Потому что, как показала 44-дневная война, да и события осени 2023 года, армяне не бойцы и на победу рассчитывать не могут. Даже если Запад вдруг каким-то образом поставит им какое-то супероружие, есть еще и профессионализм, стратегия и сила духа. Война — это вообще сила духа. Именно то, чем сильна азербайджанская армия, — достаточно вспомнить легендарное освобождение города Шуша. В Москве же смотрят на все потуги Армении даже с некоторой иронией — если армянство задумало покончить жизнь самоубийством добровольно, то никто ему препятствовать не собирается», — резюмировал А. Разуваев.
По словам российского политолога Владислава Гердина, политики ЕС и США откровенно лицемерят, когда заявляют о прозрачности своих намерений на Южном Кавказе — это совершенно не так.
«Стоит ли даже говорить о том, что является практически очевидным — почувствовав поддержку Запада, Ереван начнет пересматривать переговорный процесс, затягивать его, выдвигать свои условия. То есть, такая односторонняя поддержка недавнего оккупанта, безусловно, подвигнет Ереван на попытки вооруженных провокаций. Просто потому, что армяне будут уверены в том, что какой бы спектакль ни затеял Ереван — это будет поддержано Брюсселем и Вашингтоном. Так что Ереван уже готов броситься в пучину интриг и провокаций, а обстрелы на условной границе с Азербайджаном — прямое тому подтверждение», — уверен политолог.
При этом он отметил и лицемерную игру шпионской миссии ЕС в Армении. Элементом этой игры являются заверения главы МИД Армении о желании наладить мир с Азербайджаном и слова спецпредставителя ЕС Клаара о том, что «миссия Евросоюза в Армении открыта для взаимодействия с Азербайджаном».
«Можно много спорить и рассуждать, для чего запущена такая однобокая и односторонняя поддержка Армении — очевидно, что это многоходовка с далеко идущими последствиями. Таким образом наносится удар по стратегическому положению России на Южном Кавказе и по уверенной позиции Баку в регионе, а если копать глубже — тандему Азербайджана и Турции. Но дело в том, что Европа и США блефуют с Арменией, обещая ей поддержку. Если Армения перейдет красную черту на Южном Кавказе и начнет получать сдачу, как от Баку, так и от Москвы, ЕС и США разведут руками и оставят Армению одну разбираться со своими проблемами. В этом и кроется провал всех расчетов Еревана», — уверен Гердин.