Հայաստանի փաստացի ստրկացում
Այսպես ուրեմն, Բրյուսելում կայացավ ԵՄ-ԱՄՆ-Հայաստան ձևաչափով հանդիպումը, որը, ինչպես համոզված են Բաքվում (մինչդեռ, նաև Անկարայում և Մոսկվայում), հերթական վտանգի աղբյուր է ստեղծում Հարավային Կովկասի համար։ Եվ այն, որ այն չհետաձգվեց, չնայած Ադրբեջանի արդարացի նկատողություններին, շատ բանի մասին է խոսում։ Եվ հատկապես այն մասին, որ Արևմուտքն ակտիվորեն միացել է՝ Հարավային Կովկասում բաժանարար գծեր և, վերջնական հաշվով, լարվածություն ստեղծելու քաղաքականությանը։
Բաքվում ընդունելով Թուրքիայի արտաքին գործերի նախկին նախարար, Թուրքիայի Ազգային մեծ ժողովի պատգամավոր և ՆԱՏՕ-ի Խորհրդարանական վեհաժողովում պատվիրակության ղեկավար Մևլութ Չավուշօղլուին՝ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևն ընդգծել է, որ ներկա ժամանակ գործընթացները աշխարհում, այդ թվում նաև Հարավային Կովկասում զարգանում են շատ վտանգավոր ուղղությամբ, և Ադրբեջանի արդարացիորեն իր մտահոգությունն է հայտնում այդ կապակցությամբ, քանի որ Հարավային Կովկասի համար կազմված ծրագրերը կարող են ապագայում հանգեցնել մեծ աղետի։ Պետության ղեկավարը, անդրադառնալով ԱՄՆ-ի, Եվրամիության և Հայաստանի միջև բրյուսելյան հանդիպմանը, նշել է, որ դա վտանգի հերթական աղբյուր է ստեղծում Հարավային Կովկասի համար։
«Չնայած վերջին օրերին ինչպես ԱՄՆ-ի, այնպես էլ Եվրամիության բարձրաստիճան պաշտոնյաները իրենց իսկ նախաձեռնությամբ կայացած հեռախոսազրույցների ընթացքում փորձում էին մեզ համոզել, որ այդ հանդիպումն ուղղված չէ Ադրբեջանի դեմ։ Սակայն մենք գիտենք, որ դա ուղղված է Ադրբեջանի և Հարավային Կովկասում համագործակցության դեմ։ Սա՝ բաժանարար գծեր ստեղծելու և մեր երկիրը մեկուսացնելու նպատակ է հետապնդում»,- ընդգծել է նախագահ Իլհամ Ալիևը։
Դժվար է չհամաձայնվել պետության ղեկավարի փաստարկների հետ, քանի որ վերջին շրջանում, կոնկրետ անցյալ տարվա սեպտեմբերից, ԵՄ-ն Բորելի շուրթերով, Եվրախորհրդարանը, Եվրախորհուրդը և հատկապես Ֆրանսիան չեն հրաժարվել՝ Հայաստանը Հարավային Կովկասում իրենց ֆորպոստի վերածելու փորձերից։ Իսկ դա ոչ միայն ձգձգում է բանակցային գործընթացը և հետ է մղում խաղաղ պայմանագիրը, այլ նաև Երևանին հրահրում է նոր զինված սադրանքների։ Հայաստանում հույս են տածում, որ նրա թիկունքում նշմարվող Արևմուտքը կկարողանա գալ նրա օգնությանը և համատեղ ջանքերով հաղթահարել Ադրբեջանին։ Եվ Երեւանը արդեն քայլեր է ձեռնարկում այս ուղղությամբ։ Այն ժամանակ, երբ Փաշինյանը Բրյուսելում հանդիպում էր աշխարհի ուժեղների հետ, ժամը 15:10-ից 17:35-ը, Հայաստանի զինված ուժերի ստորաբաժանումները հերթական սադրանքների համար հող նախապատրաստելու նպատակով ձեռնարկել են՝ Թովուզի շրջանի Հաջալը և Աղբուլաղ, Աղդամ, Գարալար և Քոհնե Գըշլաղ բնակավայրերի, ինչպես նաև Գեդաբեկի շրջանի Գալաքենդ բնակավայրերի ուղղությամբ՝ ամրաշինական, ինժեներական աշխատանքներ իրականացնել ադրբեջանական բանակի դիրքերի դիմաց։
«Ադրբեջանական բանակի ստորաբաժանումների կողմից ձեռնարկված անհետաձգելի միջոցառումների արդյունքում, անցկացվող աշխատանքներն անմիջապես դադարեցվել են։ Բացի այդ, մոտավորապես ժամը 17:25-ին Բերդի շրջանի Չինարլը բնակավայրում տեղակայված դիրքերից կրակի են ենթարկվել՝ Թովուզի շրջանի Մունջուղլու բնակավայրի ուղղությամբ տեղակայված մեր բանակի դիրքերը», - ասվում է Ադրբեջանի Պնախարարության հաղորդագրության մեջ։
Շշմեցուցիչ է, բայց դրանով հանդերձ Փաշինյանը Բրյուսելում Բլինքենի և Ֆոն դեր Լեյենի հետ հանդիպումից առաջ մամուլի ասուլիսում ցինիկաբար հայտարարել է, որ «մենք հավատարիմ ենք մնում Ադրբեջանի հետ հարաբերությունների նորմալացմանը՝ Ալմաթիի 1991 թվականի հռչակագրի համապատասխան՝ միմյանց ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության փոխադարձ ճանաչման հիման վրա:
Այդ իսկ պատճառով, հաշվի առնելով վերը նշվածը, պետք է ասել, որ Բլինքենի (ապրիլի 3) և ֆոն դեր Լեյենի (ապրիլի 4) հեռախոսազանգերը չկարողացան ադրբեջանական կողմին համոզել, որ Հայաստանի հետ իրենց սիրախաղը և հանդիպումը ուղղված չեն Ադրբեջանի դեմ։ Այո, ընդունում ենք, որ ինչ-որ մեկը կարող է առարկել մեզ, իբր, ներեցեք, բայց ոչ Բլինքենի, Ֆոն դեր Լեյենի և Բորելի հետ Փաշինյանի հրապարակային հանդիպման ժամանակ, ոչ էլ նրանց մեկնաբանություններում ռազմական բաղադրիչ չտեսանք։ Կարծես թե խոսում էին ֆինանսական օգնության և Հայաստանի ժողովրդավարացման մասին, բայց ոչ ոք ոչ մի խոսք չասաց ռազմատեխնիկական համագործակցության մասին։ Բայց ներողություն, Գերմանիայի և Խորհրդային Միության միջև չհարձակման պայմանագիր (նաև հայտնի է որպես Մոլոտով-Ռիբենտրոպ պակտ կամ Ստալին-Հիտլեր պակտ), միջկառավարական համաձայնագիրը, որը 1939 թվականի օգոստոսի 23-ին ստորագրվել է Գերմանիան և Խորհրդային Միության արտաքին գործերի գերատեսչությունների ղեկավարների կողմից՝ նույնպես արտաքնապես ոչնչով չէին տարբերվում Լոնդոնի, Փարիզի, Տալլինի հետ Բեռլինի ստորագրած նույն պայմանագրերից։ Բայց, ի տարբերություն նրանց, Մոլոտով-Ռիբենտրոպ պայմանագիրը պարունակում էր նաև գաղտնի լրացուցիչ արձանագրություն, որը սահմանում էր կողմերի շահերի ոլորտների սահմանները: Դրա մասին ո՛չ Բեռլինը (մինչ ԽՍՀՄ-ի վրա հարձակումը), ո՛չ էլ Մոսկվան հրապարակավ չէին խոսում։
Այդպես էլ բրյուսելյան հանդիպման դեպքում կողմերը հրապարակավ խոսել են տնտեսության, էներգետիկայի, առևտրի և ներդրումների մասին։ Բայց հետո կայացել են բանակցություններ փակ դռների հետևում։ Հարց է առաջանում, ի՞նչն էր այնտեղ այդքան գաղտնի: Արդյո՞ք դա այն չէ, ինչի մասին մենք արդեն հայտնել ենք ավելի վաղ: Մասնավորապես՝ ԱՄՆ-ի և ԵՄ-ի կողմից Հայաստանին ռազմական համագործակցության և ռազմական աջակցության մասին պայմանագիր, ներառյալ առաջադեմ ռազմական տեխնոլոգիաների և սպառազինության համակարգերի փոխանցում, հայ զինվորականների ուսումնական ծրագրերի քանակի ավելացում և համատեղ զորավարժություններ։ Մասնավորապես, ինչպես հայտնել են մեր հավաստի տեղեկատվության աղբյուրները, Հայաստանի ռազմական կարիքները բավարարելու համար ԵՄ-ն պարտավորվում է օգտագործել Խաղաղության եվրոպական հիմնադրամի (European Peace Facility) մեխանիզմը։ Մոտ ժամանակում մենք մեր ընթերցողներին անպայման կներկայացնենք տեղեկատվություն այն մասին, թե ինչ է այսօր ստորագրվել Բրյուսելում, և ինչ են այդքան խնամքով փորձում թաքցնել աշխարհից։ Ամեն ինչ իր ժամանակին։
Ի դեպ, ուշադրություն է գրավում ևս մեկ ոչ պակաս կարևոր փաստ։ Փաշինյան-Բլինքեն-ֆոն դեր Լեյեն-Բորել փակ հանդիպումից առաջ համատեղ ասուլիսը զարմանալիորեն աղոտ անցավ, ոչ այնքան շքեղ, որքան, ըստ երևույթին, նախատեսված էր ի սկզբանե։ Ուրախության ու տոնի նշույլ անգամ չկար։ Ինչո՞ւ։ Պատասխանն ակնհայտ է՝ դրա պատճառը ամենաբարձր մակարդակով հնչեցված Ադրբեջանի վճռական դիրքորոշումն էր։ Բաքուն հստակորեն՝ Բլինքենի և ֆոն դեր Լեյենի հետ Ալիևի հեռախոսազրույցներից և՛ առաջ, և՛ ընթացքում և՛ հետո, ցույց տվեց, որ մեզ հետ պետք է հաշվի նստել։ Եվ, դատելով ասուլիսի ձանձրալի մթնոլորտից, մեր ուղերձները հասել են իրենց հասցեատերերին։
Ինչ վերաբերում է Հայաստանին, ապա այսօր նա պաշտոնապես ձևակերպել է իր դավաճանությունը։ Դրա դիմաց նա եվրոպացիներից ստացել է 270 միլիոն եվրո, իսկ ԱՄՆ-ից՝ 65 միլիոն դոլար։ Փաստը մնում է փաստ՝ Հայաստանը վերածվում է Հարավային Կովկասում Արևմուտքի ռազմական ֆորպոստի։ 30 տարի նա կատարեց Ռուսաստանի ֆորպոստի դերը, իսկ հիմա փոխում է իր տիրոջը։ Եվ սա շատ վտանգավոր խաղ է։ Առաջին հերթին հենց Հայաստանի համար։

Документальное закабаление Армении
Итак, сегодня в Брюсселе состоялась встреча в формате ЕС-США-Армения, которая, как убеждены в Баку (впрочем, также в Анкаре и Москве), создает очередной источник опасности для Южного Кавказа. И то, что она не была отложена, несмотря на справедливые замечания Азербайджана, говорит о многом. А именно о том, что Запад активно подключился к политике по созданию разделительных линий и, в конечном итоге, напряженности на Южном Кавказе.
Принимая сегодня в Баку бывшего министра иностранных дел Турции, депутата Великого национального собрания Турции и руководителя делегации в Парламентской ассамблее НАТО Мевлюта Чавушоглу, президент Азербайджана Ильхам Алиев подчеркнул, что в настоящее время процессы в мире, в том числе на Южном Кавказе, развиваются в очень опасном направлении, и Азербайджан справедливо выражает свое беспокойство в связи с этим, поскольку начертанные для Южного Кавказа планы в будущем могут привести к большой катастрофе. Глава государства, коснувшись брюссельской встречи между США, Европейским союзом и Арменией, отметил, что это создает очередной источник опасности для Южного Кавказа.
«Хотя в последние дни высокопоставленные лица как США, так и Европейского союза в ходе телефонных разговоров, состоявшихся по их инициативе, пытались убедить нас в том, что эта встреча не направлена против Азербайджана. Однако мы знаем, что это направлено против Азербайджана и сотрудничества на Южном Кавказе. Это преследует цель создания разделительных линий и изоляции нашей страны», — подчеркнул президент Ильхам Алиев.
Трудно не согласиться с доводами главы государства, поскольку в последнее время, а конкретно с сентября прошлого года, ЕС устами Борреля, Европарламент, Совет Европы и особенно Франция не оставляют попытки  превратить Армению в свой форпост на Южном Кавказе. А это не просто затягивает переговорный процесс и отодвигает мирный договор, но и провоцирует Ереван на новые вооруженные провокации. В Армении надеются, что маячащий за ее спиной Запад сумеет прийти ей на помощь, и совместными усилиями им удастся одолеть Азербайджан. И Ереван уже предпринимает шаги в этом направлении. В то время как Пашинян встречался в Брюсселе с сильными мира сего, с 15:10 до 17:35 подразделения ВС Армении в целях подготовки почвы для очередных провокаций предприняли попытку проведения работ по инженерному усовершенствованию траншеи перед позициями азербайджанской армии в направлении населенных пунктов Гаджалы, Агбулаг, Агдам, Гаралар и Кёхне Гышлаг Товузского района, а также Галакенд Гедабейского района.
«В результате неотложных мер, принятых подразделениями азербайджанской армии, проводимые работы были немедленно остановлены. Кроме того, примерно в 17:25 с позиций, расположенных в населенном пункте Чинарлы Бердского района, подверглись обстрелу из стрелкового оружия позиции нашей армии, расположенные в направлении населенного пункта Мунджуглу Товузского района», — говорится в сообщении Минобороны Азербайджана.
Поразительно, но при этом Пашинян на пресс-конференции до встречи с Блинкеном и Фон дер Ляйен в Брюсселе цинично заявлял, что «мы остаемся приверженными нормализации отношений с Азербайджаном на основе взаимного признания суверенитета и территориальной целостности друг друга в соответствии с Алматинской декларацией 1991 года».
Именно поэтому, учитывая все вышесказанное, следует сказать, что звонки Блинкена (3 апреля) и Фон дер Ляйен (4 апреля) не смогли убедить азербайджанскую сторону в том, что их заигрывания с Арменией и сегодняшняя встреча не направлены против Азербайджана. Да, допускаем, что кто-то может возразить нам, мол, позвольте, но ни в ходе публичной встречи Пашиняна с Блинкеном, фон дер Ляйен и Боррелем, ни в их комментариях мы не увидели военной составляющей. Вроде бы говорили о финансовой помощи и демократизации Армении, а вот о военно-техническом сотрудничестве никто и словом не обмолвился. Но позвольте, Договор о ненападении между Германией и Советским Союзом (также известен как пакт Молотова — Риббентропа или как пакт Сталина — Гитлера) — межправительственное соглашение, подписанное 23 августа 1939 года главами ведомств по иностранным делам Германии и Советского Союза, тоже внешне ничем не отличался от тех же договоров, подписанных Берлином с Лондоном, Парижем, Таллином. Но в отличие от них пакт Молотова — Риббентропа содержал еще и секретный дополнительный протокол, который определял границы сфер интересов сторон. О нем публично ни Берлин (до нападения на СССР), ни Москва не говорили.
Так и в случае с брюссельской встречей — публично стороны говорили об экономике, энергетике, торговле и инвестициях. Но затем состоялись переговоры за закрытыми дверями. Что, спрашивается, было там такого секретного? Уж не то ли, о чем мы уже сообщали ранее? А именно — пакт о военном сотрудничестве и оказании военной помощи Армении со стороны США и ЕС, включая передачу передовых военных технологий и систем вооружения, увеличение числа программ обучения армянских военных и совместных учений. В частности, как сообщали наши надежные источники информации, для обеспечения военных нужд Армении ЕС обязуется задействовать механизм Европейского фонда мира (European Peace Facility). В ближайшее время мы обязательно представим нашим читателям данные о том, что было подписано сегодня в Брюсселе и что так тщательно пытаются скрыть от мира. Всему своё время.
Кстати, обращает на себя внимание еще один немаловажный факт. Совместная пресс-конференция до закрытой встречи Пашинян — Блинкен — фон дер Ляйен — Боррель прошла на удивление тускло, не так помпезно, как, видимо, изначально планировалось. Не было даже намека на радость и праздник. Почему? Ответ очевиден — причиной тому стала решительная позиция Азербайджана, озвученная на самом высоком уровне. Баку четко — и до, и во время, и после телефонных разговоров Алиева с Блинкеном и фон дер Ляйен показал, что с нами должны считаться. И, судя по унылой атмосфере на пресс-конференции, наши месседжи дошли до адресатов.
Что же до Армении, то сегодня она официально оформила свое предательство. Получила она за это 270 млн евро от европейцев и 65 млн долларов от США. Факт остается фактом — Армения превращается в военный форпост Запада на Южном Кавказе. 30 лет она выполняла роль форпоста России, а теперь меняет хозяина. И это очень опасная игра. В первую очередь для самой Армении.