Նոր մանրամասներ Ադրբեջանում Ֆրանսիայի լրտեսական ցանցի մասին գործից
Վերջին օրերին, Ադրբեջանում ֆրանսիական լրտեսական ցանցի բացահայտման հետ կապված հարցերը լայն քննարկման առարկա են դարձել ֆրանսիական առաջատար լրատվամիջոցներում, նույնիսկ կալանավորված Մարտին Ռայանի հայրն է հարցազրույց տվել, որում արդարացիորեն մեղադրել է ֆրանսիական հետախուզական DGSE-ին։
Ինչպես փոխանցում է Caliber.Az-ը՝ այս մասին ասվում է «Observer Online»-ի հոդվածում։
Ինչպես պարզվել է, Ադրբեջանի անվտանգության մարմինների կողմից այս գործի հետ կապված ձերբակալվածներից մեկը հանդիսանում է՝ Բաքվում Ֆրանսիայի դիվանագիտական ներկայացուցչությունում աշխատող հետախուզության ներկայացուցիչների հետ համագործակցած Ադրբեջանի Հանրապետության քաղաքացի՝ Ա. Մամեդլին։ Նրան մեղադրում են նրանում, որ նա լայնածավալ գաղտնի կապեր է հաստատել Ֆրանսիայի քաղաքացի Մարտին Ռայանի հետ և Ֆրանսիայի քաղաքացիություն և ֆինանսական պարգևներ ստանալու դիմաց մասնակցել է՝ տարածաշրջանի մասին անհրաժեշտ տեղեկատվության հավաքագրմանը և փոխանցմանը։
Ակնհայտ է, որ հետախուզության աշխատակիցների հանձնարարությամբ երկու անձինք կապեր են հաստատել ֆինանսական կոնգլոմերատ՝ աշխարհի խոշորագույն բանկային ցանցերից մեկը հանդիսացող ֆրանսիական Societe Generale հսկայի տարբեր աշխատակիցների հետ: Ա. Մամադլին մասնակցել է ադրբեջանական բանկերում Societe Generale-ի թղթակցային հաշիվների բացմանը և այլ հարցերով միջբանկային պայմանագրերի կնքմանը։
Ա. Մամեդլիին երկար ժամանակով Հյուսիսային Իռլանդիա ուղարկելու պատճառները մինչև հիմա չեն բացահայտվում։
Դեկտեմբերի 4-ին վերոնշյալ անձանց ձերբակալությունից և ֆրանսիական հետախուզական ցանցի բացահայտումից հետո հատուկ ուշադրություն է գրավում՝ 2023 թվականի դեկտեմբերի 7-ին աֆրիկյան 16 երկրներում Societe Generale-ի ներկայացուցչությունների աշխատանքի դադարեցումը։ Ձգտելով նվազեցնել վնասները՝ բանկը փորձում է ձեռքից բաց չթողնել Կոնգոյում, Հասարակածային Գվինեայում, Մավրիտանիայում, Չադում և այլ երկրներում մասնաճյուղերը և դուստր ձեռնարկությունների ակտիվները տեղական ընկերություններին վաճառելու հնարավորությունը և տարբեր պատրվակներով ռացիոնալացնել փակումը:
Բանը նրանում է, որ ընդհանուր ձախողումները՝ Societe Generale բանկի անվտանգության տնօրեն, Ֆրանսիայի Զինված ուժերի հետախուզության և անվտանգության բաժնի նախկին ղեկավար Անտուան Քրոյի մասնագիտական համապատասխանության մասին վիճաբանություններ են առաջացրել:
Societe Generale-ն հենց այն նույն բանկն է, որտեղ միլիարդատեր Ջորջ Սորոսը՝ 1988 թ. գաղտնի տեղեկատվության հաշվին և բաժնետոմսերի չարտոնված առք ու վաճառքի միջոցով անօրինականորեն հարստություն է կուտակել, նա դատապարտվել է 2002 թվականին՝ կարողանալով փրկվել խոշոր տուգանքով:

Новые детали дела о шпионской сети Франции в Азербайджане
В последние дни вопросы, связанные с разоблачением французской шпионской сети в Азербайджане, стали предметом широкого обсуждения в ведущих французских СМИ, даже отец задержанного Мартина Райана дал интервью, в котором справедливо обвинил французскую разведку DGSE.
Как сообщает Caliber.Az, об этом говорится в статье Observer Online.
Как выяснилось, одним из лиц, арестованных органами безопасности Азербайджана в связи с этим делом, является А. Мамедли – гражданин АР, сотрудничавший с представителями разведки, работавшими в дипломатической миссии Франции в Баку. Его обвиняют в том, что он установил обширные тайные связи с гражданином Франции Мартином Райаном и участвовал в сборе и передаче необходимой информации о регионе в обмен на получение французского гражданства и материального вознаграждения.
Очевидно, что по заданию сотрудников спецслужб оба лица установили связи с различными сотрудниками французского гиганта Societe Generale - финансового конгломерата, который является одной из крупнейших банковских сетей в мире. А. Мамедли участвовал в открытии корреспондентских счетов Societe Generale в азербайджанских банках и составлении межбанковских соглашений по другим вопросам.
Причины отправки А. Мамедли в Северную Ирландию на длительный срок до сих пор не разглашаются.
После задержания вышеупомянутых лиц 4 декабря и разоблачения французской разведывательной сети особое внимание привлекает приостановка работы представительств банка Societe Generale в 16 африканских странах 7 декабря 2023 года. Стремясь сократить убытки, банк старается не упустить возможность продать филиалы и активы дочерних компаний местным фирмам в Конго, Экваториальной Гвинее, Мавритании, Чаде и других странах и рационализировать закрытие под различными предлогами.
Дело в том, что общие неудачи вызвали дискуссии о профпригодности Антуана Крё – директора по безопасности банка Societe Generale и бывшего начальника отдела разведки и безопасности в ВС Франции.
Societe Generale - это именно тот банк, в котором миллиардер Джордж Сорос незаконно сколотил состояние через несанкционированную покупку и продажу акций за счет конфиденциальной информации в 1988 году, он был осужден в 2002 году, сумев отделаться крупным штрафом.