Սահիբ Մամեդով. Ականները խոչընդոտում են Ղարաբաղի տնտեսական վերածնմանը
Հայաստանի կողմից տեղարված ականները վտանգ են ներկայացնում մարդկանց կյանքի համար և դանդաղեցնում՝ Ադրբեջանի օկուպացիայից ազատագրված տարածքների տնտեսական վերածնման գործընթացը։
Ինչպես հաղորդում է Сaliber.Az-ը, այս մասին հայտարարել է Ադրբեջանի տնտեսության փոխնախարար Սահիբ Մամեդովը Բաքվում՝ «2021-2025 թթ. կայուն զարգացման ոլորտում համագործակցության մասին շրջանակային փաստաթղթի» իրականացման վերաբերյալ Ադրբեջանի կառավարության և ՄԱԿ-ի համատեղ ղեկավար կոմիտեի նիստում:
Մամեդովը հիշեցրել է, որ Ադրբեջանի նախագահը նախաձեռնել է՝ ականազերծումը ՄԱԿ-ի մինչև 2030 թ. օրակարգում ավելացնելու նախաձեռնությունը՝ որպես կայուն զարգացման 18-րդ նպատակ։
«COP29-ը կարող է կարևոր հարթակ դառնալ՝ այս նախաձեռնությունը միջազգային ասպարեզ. առաջ մղելու համար: ՄԱԿ-ի հետ համատեղ նախագծերը կնպաստեն՝ կլիմայի փոփոխության դեմ պայքարին, հարմարվողականությանը, ինչպես նաև Ադրբեջանում COP29-ի հաջող անցկացման և այլ հարցերի հետ կապված մեր երկրի առաջնահերթությունների իրականացմանը»,- ասել է Մամեդովը։
Փոխնախարարը նշել է նաև, որ ՄԱԿ-ի և այլ միջազգային կազմակերպությունների կողմից առաջ քաշված գլոբալ զարգացման առաջնահերթությունները հաշվի են առնվել՝ դեօկուպացված հողերի վերաինտեգրման և «Մեծ վերադարձի» առաջին պետական ծրագրի իրականացման ժամանակ։

Сахиб Мамедов: Мины препятствуют экономическому возрождению Карабаха
Заложенные Арменией мины представляют угрозу для жизни людей и замедляют процесс экономического возрождения освобожденных от оккупации территорий Азербайджана.
Как сообщает Report, об этом заявил заместитель министра экономики Азербайджана Сахиб Мамедов на заседании совместного руководящего комитета правительства Азербайджана и ООН по реализации «Рамочного документа о сотрудничестве в области устойчивого развития на 2021-2025 годы» в Баку.
Мамедов напомнил, что президент Азербайджана выдвинул инициативу о добавлении разминирования в повестку ООН до 2030 года в качестве 18-й цели устойчивого развития.
«COP29 может стать важной платформой для продвижения на международной арене этой инициативы. Совместные с ООН проекты будут способствовать борьбе с изменением климата, адаптации, а также реализации приоритетов нашей страны, касающихся успешного проведения COP29 в Азербайджане и других вопросов», - заявил Мамедов.
Замминистра также отметил, что приоритеты глобального развития, выдвинутые ООН и другими международными организациями, учтены в реализации программ по реинтеграции деоккупированных земель и I Государственной программы по «Великому возвращению».