Զորքերը մարտական պատրաստության բերելու մասին տեղեկությունները հավաստի չեն
Վերջին օրերին որոշ սոցիալական ցանցերում անհիմն և իրականությանը չհամապատասխանող տեղեկություններ են շրջանառվում ադրբեջանա-հայկական սահմանին լարվածության աճի, ադրբեջանական բանակում զոհերի և վիրավորների, զորամիավորումներն ու ծանր հրետանին պատրաստության վիճակի բերելու, Լաչինի շրջանում պարետային ժամ հայտարարելու մասին:
Ինչպես Caliber.Az-ին հայտնել են Պետական անվտանգության ծառայությունից, ՊԱԾ-ի հետաքննության արդյունքում պարզվել է, որ այս տեղեկությունը տարածել են Ադրբեջանի քաղաքացիներ Ալիև Ռաշադ Բալաղա օղլուն (1977 թ. ծնված) և Մալիքով Փարվիզ Ռամիզ օղլուն (ծնված 1973 թ.): Նրանց նկատմամբ ձեռնարկվել են անհրաժեշտ իրավական միջոցներ։
Պետական անվտանգության ծառայությունը և Մամուլի զարգացման գործակալությունը (MEDİA) զգուշացնում են, որ նման գործողությունների կատարումը ենթադրում է լուրջ իրավական պատասխանատվություն, կոչ են անում լրատվամիջոցներին և լրագրողներին չօգտագործել սոցիալական ցանցերում հրապարակված ոչ ճշգրիտ և ոչ հավաստի տեղեկատվությունը:

Информация о приведении войск в боеготовность - недостоверна
В последние дни в некоторых социальных сетях публикуется необоснованная и не соответствующая действительности информация о нарастании напряженности на азербайджано-армянской границе, шехидах и раненых в азербайджанской армии, приведении в состояние готовности войсковых соединений и тяжелой артиллерии, введении комендантского часа на территории Лачинского района.
Как сообщили Caliber.Az в Службе госбезопасности, в результате расследования СГБ установлено, что эту информацию распространяли граждане Азербайджана - Алиев Рашад Балага оглу (1977 года рождения) и Меликов Пярвиз Рамиз оглу (1973 года рождения). В их отношении предприняты необходимые правовые меры.
СГБ и Агентство по развитию медиа (MEDİA) предупреждают о том, что совершение указанных действий влечет за собой серьезную ответственность, призывают субъектов СМИ и журналистов не использовать неточную и недостоверную информацию, публикуемую в социальных сетях, а граждан – опираться лишь на информацию, основанную на официальных источниках.