Փորձագետ Կարապետյան. Թուրքիան հստակ ազդանշան է ուղարկել բոլորին. Ադրբեջանը միայնակ չէ
«Սա շատ կոնկրետ հայտարարություն է և հստակ ազդակ Հայաստանին, որ Ադրբեջանը երբեք միայնակ չի եղել և չի մնա, Թուրքիան միշտ նրա կողքին է»։
Այս մասին, ինչպես հաղորդում է Caliber.Az-ը, հայկական ԶԼՄ-երին տված հարցազրույցում ասել է միջազգային հարցերով փորձագետ Դավիթ Կարապետյանը՝ մեկնաբանելով Թուրքիայի նախկին արտգործնախարար Մևլութ Չավուշօղլուի հայտարարություններն այն մասին, որ եթե Արևմուտքը Հայաստանին հրահրում է պատերազմի, ապա Թուրքիան Ադրբեջանի կողմ է:
«Ուզում եմ հիշեցնել նաև «Շուշայի հռչակագիրը», որը վերաբերում է նաև ռազմական համագործակցությանը և դաշնակցային հարաբերություններին, որ Թուրքիան անմիջապես կդառնա ռազմական գործողությունների մասնակից՝ Ադրբեջանի սահմանին որևէ ոտնձգության կամ միջադեպի դեպքում։
Ուստի սա հստակ ազդանշան է թե՛ հավաքական Արևմուտքին, և թե՛ հատկապես մեզ, որ այս համատեքստում Թուրքիան հստակ դիրքորոշում ունի Ադրբեջանի պաշտպանության հարցում։ Եվ կարևոր չէ, թե ինչ է ասում նախկին արտգործնախարարը, սա Թուրքիայի պաշտոնական կարծիքն է, որ նա արտահայտում է։ Մի քանի ժամ անց նույն արտահայտությանը կարող ենք ականատես լինել նման արտահայտությանը՝ Թուրքիայի ավելի բարձրաստիճան պաշտոնյայի կողմից»,- ասել է Կարապետյանը։

Эксперт Карапетян: Турция послала всем четкий сигнал — Азербайджан не одинок
«Это очень конкретное заявление и четкий сигнал Армении о том, что Азербайджан никогда не был одинок и никогда не останется, Турция всегда рядом с ним».
Как передает Caliber.Az, об этом эксперт-международник Давид Карапетян заявил в ходе интервью армянским СМИ, комментируя заявления бывшего главы МИД Турции Мевлюта Чавушоглу о том, что, если Запад подстрекает Армению к войне, то Турция на стороне Азербайджана.
«Также хочу напомнить вам о «Шушинской декларации», которая также касается военного сотрудничества и союзнических отношениях, что Турция немедленно станет участником военных действий в случае любого посягательства на границу или инцидента на границе Азербайджана.
Поэтому это четкий сигнал как коллективному Западу, так и особенно нам, что в этом контексте Турция имеет четкую позицию по защите Азербайджана. И не важно, что это говорит бывший министр иностранных дел, это официальное мнение Турции, которое он высказывает. Спустя несколько часов мы можем стать свидетелями такого же выражения более высокопоставленного чиновника Турции», — заявил Карапетян.