Քաղաքականություն  15 Ապրիլի 2024 - 09:31
Ամերիկայի Միացյալ Նահանգները աջակցում են՝ Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում բոլորի, այդ թվում՝ Հայաստանից վտարված ադրբեջանցիների իրավունքների պահպանմանը։
Այս մասին Caliber.Az-ին հայտնել են դեսպանատնից՝ պատասխանելով հարցին, թե արդյոք ամերիկյան կողմը պատրա՞ստ է աջակցություն ցուցաբերել այն ադրբեջանցիներին, ովքեր ցանկանում են վերադառնալ Հայաստան, որտեղից նրանք վտարվել են 30 տարի առաջ։
«Միացյալ Նահանգներն աջակցում են տարածաշրջանում արդար և արժանապատիվ խաղաղության համար պայմանների ստեղծմանը, որտեղ հարգվում են բոլորի իրավունքները՝ անկախ նրանց էթնիկ պատկանելությունից և ծագման երկրից», - հայտարարել են դիվանագիտական առաքելությունում։
Բացի այդ, դեսպանությունում նշել են, որ կայուն խաղաղության միակ ճանապարհը, որը բխում է բոլորի շահերից, բանակցությունների սեղանի շուրջ նստելն է։

США заявили о поддержке западных азербайджанцев
Соединенные Штаты Америки поддерживают соблюдение прав всех в регионе Южного Кавказа, в том числе азербайджанцев, покинувших Армению.
Об этом Report заявили в посольстве, отвечая на вопрос о том готова ли американская сторона оказать поддержку азербайджанцам, желающим вернуться в Армению, откуда они были изгнаны 30 лет назад.
«Соединенные Штаты поддерживают создание условий для справедливого и достойного мира в регионе, где уважаются права всех, независимо от их этнической принадлежности или страны происхождения», - заявили в дипмиссии.
Кроме того, посольство отметило, что единственный путь к устойчивому миру, который отвечает интересам всех, - это сесть за стол переговоров.
Отметим, что недавно посол США в Армении Кристина Квин заявила о том, что США поддерживают право на безопасное возвращение армян, уехавших из Карабахского региона Азербайджана.