15 Ապրիլի 2024 16:15
Ապրիլին ԿԽՄԿ աշխատակիցները հերթական անգամ այցելել են հայազգի անձանց, որոնց մասին տեղեկացրել էր ադրբեջանական կողմը։
Այդ մասին Caliber.Az-ին հայտնել է Ադրբեջանում ԿԽՄԿ ներկայացուցչության հասարակայնության հետ կապերի բաժնի ղեկավար Իլահա Հուսեյնովան։
Ըստ տեղեկության, ձերբակալվածների հետ անհատական հանդիպումներ են անցկացվել, նրանց ընտանիքների հետ շփվելու հնարավորություն է ընձեռնվել։
Նշվել է, որ ԿԽՄԿ-ն, իր մանդատի համաձայն, նման այցերի ընթացքում գնահատում է կալանավորների պահման պայմանները և նրանց հանդեպ վերաբերմունքը։ ԿԽՄԿ-ն նաև պայմաններ է ապահովում անհատների համար՝ վերականգնելու կամ շարունակելու կապն իրենց ընտանիքների հետ: ԿԽՄԿ ընթացակարգերին համապատասխան՝ այցերի հետ կապված դիտարկումներն ու առաջարկությունները փոխանցվում և քննարկվում են միայն կալանավորներին պահող կողմի հետ։

МККК навестил находящихся под арестом в Азербайджане карабахских сепаратистов
В апреле сотрудники МККК в очередной раз навестили лиц армянского происхождения, о которых информировала азербайджанская сторона.
Об этом АПА сообщила руководитель отдела по связям с общественностью представительства МККК в Азербайджане Илаха Гусейнова.
Согласно информации, с задержанными были проведены встречи один на один, им дали возможность пообщаться с семьями.
Отмечено, что в соответствии с мандатом в ходе таких посещений МККК оценивает условия содержания и обращения с задержанными. МККК также создает условия для восстановления или продолжения контактов лиц со своими семьями. В соответствии с процедурами МККК наблюдения и рекомендации в связи с посещениями передаются и обсуждаются только с удерживающей стороной.
Напомним, правоохранительные органы Азербайджана арестовали и доставили в Баку лидеров незаконного режима в Карабахе — Аркадия Гукасяна, Бако Саакяна, Араика Арутюняна, бывшего «министра иностранных дел» Давида Бабаяна, а также «председателя парламента» Давида Ишханяна, генералов Лёву Мнацаканяна, Давида Манукяна и бывшего «государственного министра» Рубена Варданяна.