Հիքմեթ Հաջիև. Ֆրանսիան վնասակար քաղաքականություն է վարում Հարավային Կովկասում
Մենք արդյունավետ չենք համարում Ֆրանսիայի քաղաքականությունը Հարավային Կովկասի նկատմամբ, դա վնասակար քաղաքականություն է:
Ինչպես հաղորդում է ԱՊԱ-ն, այս մասին հայտարարել է՝ ԱՀ նախագահի օգնական Հիքմեթ Հաջիևը։
Նրա խոսքով, Ֆրանսիայի կողմից Հայաստանի սպառազինումը սպառնալիք է Կովկասում ձեռք բերված արդյունքների և խաղաղության համար։
«Սա հարված է Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին։ Ֆրանսիայի ռազմականացման քաղաքականությունը քայլ է, որը կխթանի ռևանշիստական ուժերին Հայաստանում. Հայաստանին մահաբեր զենքի մատակարարումը լուրջ մտահոգություն է առաջացնում. Որպես ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի անդամ՝ Ֆրանսիան պետք է պատասխանատու քաղաքականություն վարի։ Հայաստանը ագրեսիվ երկիր է Հարավային Կովկասում: Նման երկրի սպառազինությունն ընդունելի չի համարվում»,- հայտարարել է Հ. Հաջիևը:

Хикмет Гаджиев: Франция ведет вредную политику на Южном Кавказе
Как сообщает АПА, об этом сказал помощник президента Азербайджанской Республики, заведующий отделом по вопросам внешней политики администрации президента Хикмет Гаджиев.
По его словам, вооружение Франции Армении является угрозой для достигнутых результатов и мира на Кавказе.
«Это удар по процессу нормализации между Азербайджаном и Арменией. Политика милитаризации Франции — это шаг, который будет стимулировать реваншистские силы в Армении. Поставки в Армению смертоносного оружия вызывают серьезную озабоченность. Как член СБ ООН Франция должна проводить ответственную политику. Армения — агрессивная страна на Южном Кавказе. Вооружение такой страны не считается приемлемым», — заявил Х. Гаджиев.