Բահար Մուրադովա. Ղարաբաղի էկոհամակարգը վերականգնվում է
Ինչպես հայտնում է Caliber.Az-ը, այս մասին Շուշա քաղաքում կայացած «Կանայք իսլամական աշխարհում. ավանդույթներ և մարտահրավերներ» համաժողովի բացման ժամանակ ասել է Ընտանիքի, կանանց և երեխաների հարցերով պետական կոմիտեի նախագահ Բահար Մուրադովան։
Կոմիտեի նախագահը նշել է, որ Հայաստանի կողմից երկարատև օկուպացիան վտանգել է Ղարաբաղի և Արևելյան Զանգեզուրի էկոլոգիական միջավայրը։
«Տարածաշրջանի թալանը, այս հողերում բուսական ու կենդանական աշխարհի ոչնչացումը մեծ բացասական ազդեցություն է ունեցել ողջ Կովկասի բնապահպանական վիճակի վրա։ «Մեծ վերադարձ» նախագծի իրականացման շրջանակներում մինչ օրս մոտ 8 հազար նախկին ներքին տեղահանվածներ վերադարձել են Լաչին, Ֆիզուլի, Շուշա, Խոջալու քաղաքներ և չորս գյուղեր»,- ասել է Մուրադովան։

Бахар Мурадова: Экосистема Карабаха восстанавливается
Как сообщает Report, об этом заявила председатель Государственного комитета по проблемам семьи, женщин и детей Бахар Мурадова на открытии конференции «Женщины в исламском мире: традиции и вызовы», проходящей в городе Шуша.
Председатель комитета отметила, что многолетняя оккупация со стороны Армении поставила под угрозу экологическую среду Карабаха и Восточного Зангезура.
«Разграбление региона, уничтожение флоры и фауны на этих землях оказало большое негативное влияние на экологическую ситуацию всего Кавказа. В рамках реализации программы «Большое возвращение» до сегодняшнего дня около 8 тыс. бывших вынужденных переселенцев вернулись в города Лачын, Физули, Шуша, Ходжалы и четыре села», - сказала Мурадова.