Հաջիև. Փաշինյանի` Ալիևի հետ հանդիպելուց հրաժարվելը մենք դիտարկում ենք որպես երկխոսությունից դուրս գալու մտադրություն
18 Հունիսի 2024 15:32
Ադրբեջանի նախագահի օգնական Հիքմեթ Հաջիևը պատասխանել է Report-ի հարցին։
-Հիքմեթ Մուալլիմ, Լոնդոնում Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովի շրջանակներում նախատեսվում էր հանդիպում Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև։ Դա տեղի կունենա, թե ոչ:
-Նման հանդիպում անցկացնելու առաջարկը եղել է Մեծ Բրիտանիայի կողմից, որը հյուրընկալում է Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովը։ Առաջարկվել է այն անցկացնել Մյունխենի անվտանգության համաժողովում՝ Ադրբեջանի նախագահի և Հայաստանի վարչապետի հանդիպման ձևաչափով։ Այսպես, Մյունխենի անվտանգության համաժողովին հանդիպման սկզբում մասնակցել է Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցը, որից հետո հանդիպումը շարունակվել է՝ Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև երկկողմ ձևաչափով։ Մեծ Բրիտանիան առաջարկել է նույն ձևաչափով հանդիպում անցկացնել։
Սակայն հայկական կողմը հրաժարվել է դրանից։ Այսպիսով, հանդիպման սկզբում պետք է մասնակցեր Մեծ Բրիտանիայի վարչապետը, իսկ հետո նախատեսվում էր շարունակել հանդիպումը Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև։ Մենք Հայաստանի մերժումը համարում ենք՝ երկխոսությունից հեռանալու և խաղաղության օրակարգի խթանման մտադրության դրսևորում։
Հայաստանը տարբեր հարթակներում խոսում է խաղաղության մասին, բայց միևնույն ժամանակ հրաժարվում է հանդիպումից, որը ծառայում է խաղաղության օրակարգի խթանմանը, ինչը տարակուսելի է։ Եվ միջազգային հանրությունը պետք է գնահատի այն փաստը, որ Հայաստանը երկխոսության համար հնարավորությունն օգտագործելու փոխարեն հրաժարվում է դրանից։ Մեր կողմից մենք բարձր ենք գնահատում Մեծ Բրիտանիայի խաղաղության այս նախաձեռնությունը։

Гаджиев: Отказ Пашиняна от встречи с Алиевым расцениваем как намерение отойти от диалога
Заведующий отделом по вопросам внешней политики Администрации президента Азербайджана, помощник президента Хикмет Гаджиев ответил на вопрос Report.
- Хикмет муаллим, в рамках саммита Европейского политического сообщества в Лондоне была запланирована встреча между Арменией и Азербайджаном. Состоится ли она?
- С предложением провести такую встречу выступила Великобритания, принимающая саммит Европейского политического сообщества. Было предложено, чтобы она прошла в формате встречи между президентом Азербайджана и премьер-министром Армении на Мюнхенской конференции по безопасности. Так, на Мюнхенской конференции по безопасности в начале встречи принял участие канцлер Германии Олаф Шольц, после чего встреча продолжилась в двустороннем формате между Азербайджаном и Арменией. Великобритания предложила провести встречу в том же формате.
Однако армянская сторона от этого отказалась. Так, в начале встречи должен был принять участие британский премьер-министр, а затем планировалось продолжение встречи между Азербайджаном и Арменией. Отказ Армении мы расцениваем как проявление ее намерения отойти от диалога и продвижения мирной повестки.
Армения на разных платформах говорит о мире, но в то же время отказывается от встречи, которая служит продвижению мирной повестки, что вызывает недоумение. И международное сообщество должно дать оценку тому, что Армения вместо использования возможности для диалога отказывается от нее. Мы со своей стороны высоко ценим такую мирную инициативу Великобритании.