26 Հունիսի 2024 13:02
Սա կարևոր, հստակ նախազգուշացում է Հայաստանին և նրա հովանավորներին: Հատկանշական է, որ այն բարձրաձայնել են զինվորականները, այսինքն՝ Ադրբեջանի Պաշտպանության նախարարությունը, այլ ոչ թե հայրենական դիվանագետները։ Ովքեր, առանձին նշեմ, արդեն մեկ անգամ չէ, որ համապատասխան նախազգուշական հայտարարություններ են արել պաշտոնական Երևանի հասցեին։ Ավաղ, Հայաստանի ղեկավարությունը նախընտրում է ձևացնել, թե նոր պատերազմ նախագուշակող ոչինչ տեղի չի ունենում։
Մեր առջև, իրականում, ընդամենը Հայաստանի ներկայիս կառավարողների կողմից վարքագծի փոփոխություն է։ Նախկինում նրանք գործում էին ավելի լկտիորեն, ինքնավստահ։ Հենց պաշտոնական Երևանի ներկայացուցիչների լկտիության և ինքնավստահության պատճառով մենք լսեցինք Հայաստանի այն ժամանակվա պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանի՝ պատերազմի դեպքում ադրբեջանական նոր տարածքներ գրավելու մասին ելույթը։ Այդ նույն պատճառով էլ այն մասին, որ «Ղարաբաղը Հայաստան է, և վերջակետ», բղավել է Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։ Հենց նա 2020 թվականի հուլիսին հրամայեց ռազմական սադրանք կազմակերպել Թովուզի ուղղությամբ։ Հենց նրա հրամանով 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ի առավոտյան Հայաստանի զինված ուժերը խոշոր տրամաչափի զենքերից, ականանետերից և հրետանային կայանքներից գնդակոծեցին ճակատագծի երկայնությամբ ադրբեջանական բանակի դիրքերը և Թերթերի, Աղդամի, Ֆիզուլիի և Ջեբրայիլի շրջանի ճակատամերծ գոտում գտնվող գյուղերը, ինչի հետևանքով տուժեցին խաղաղ բնակիչներ:
Դա եղավ վերջին կաթիլը Ադրբեջանի ղեկավարության և ադրբեջանական ժողովրդի համբերության բաժակում։ Մեր Զինված ուժերը ստիպված եղան սկսել պատասխան գործողություններ՝ այլևս չարձագանքելով մեր հաղթական երթը կասեցնելու Հայաստանի հովանավորների փորձերին։ Մենք հիանալի հիշում ենք, որ մի շարք երկրների ղեկավարները, ինչպես նաև միջազգային կառույցները, ինչպիսիք են ԵԱՀԿ-ն և ՆԱՏՕ-ն, այդ պատերազմի առաջին իսկ օրը կողմերին կոչ էին անում «հնարավորինս արագ դեէսկալացնել հակամարտությունը»։ Ինքնին այդ ձևակերպումը սխալ էր, վիրավորական էր Ադրբեջանի և ՄԱԿ-ի համար, որի Անվտանգության խորհուրդը և Գլխավոր ասամբլեան ընդունել էին չորս բանաձև, որոնցում սեւով սպիտակի վրա ամրագրված էր՝ մեր երկրի օկուպացված տարածքներից հայկական բոլոր անօրինական զինված կազմավորումների շուտափույթ դուրսբերման անհրաժեշտության մասին պահանջը։ Ավաղ, աշխարհում ոչ մի պետություն ոչինչ չարեց նրա համար, որպեսզի Հայաստանին ստիպել հետևել նրան, ինչ ամրագրված էր այդ բանաձեւերում։ Աշխարհի ոչ մի պետություն պատժամիջոցներ չկիրառեց Հայաստանի դեմ նրա համար, որ նա օկուպացրել էր Ադրբեջանի տարածքի 20%-ը, իրագործել էր էթնիկ զտումներ, ավերակների էր վերածել ադրբեջանական քաղաքներն ու գյուղերը։ Հենց այս պատճառով է, որ Հայաստանի նախկին և ներկա կառավարիչները այդքան խորապես վստահ էին սեփական անպատժելիության մեջ։ Եվ հենց այս պատճառով էր, որ 44-օրյա պատերազմի ընթացքում աշխարհի որոշ երկրների նախագահների կողմից՝ ադրբեջանական բանակը կասեցնելու ցանկացած փորձը օդի դատարկ ցնցում էր։
Ադրբեջանը այն ժամանակ մեծ, պատմական հաղթանակ տարավ։ Պաշտոնական Բաքուն իրավացիորեն կարծում էր, որ հայկական կողմը ճիշտ եզրակացություններ է արել 44-օրյա պատերազմի արդյունքներից։ Ավաղ, ժամանակը ցույց տվեց, որ դա այդպես չէ։ Պաշտոնական Երեւանը շարունակեց ֆինանսավորել եւ զինել ղարաբաղյան խունտային՝ ակնհայտորեն հուսալով պահպանել Խանքենդին եւ այդ ժամանակ Ադրբեջանի մի շարք չազատագրված այլ տարածքներ։ Պաշտոնական Երևանի հասցեին պաշտոնական Բաքվի բազմաթիվ կոչերը սթափեցնող ազդեցություն չունեցան։ Եվ այդ ժամանակ, անցյալ տարվա սեպտեմբերին, մեր երկրի Ղարաբաղի տարածաշրջանում իրականացվեց մեկօրյա հակաահաբեկչական փայլուն գործողություն։ Որի արդյունքում Խանքենդիում բարձրացվեց Ադրբեջանի դրոշը, Ղարաբաղի խունտայի առաջնորդների մեծ մասը ձերբակալվեցին և բերվեցին Բաքու, իսկ նրա վերջին ղեկավար Սամվել Շահրամանյանը հայտարարեց «արցախ» կոչվող նախագծի ինքնալուծարման մասին։
Թվում է, թե գոնե այս ամենից հետո մենք կտեսնենք Հայաստանի ղեկավարության վերջնական սթափվելը։ Եվ իրոք Երևանից սկսեցին որոշակի ազդանշաններ գալ։ Հայաստանը պաշտպանեց Բաքվի թեկնածությունը COP29-ը հյուրընկալելու համար, սկսվեց սահմանների սահմանազատման և սահմանագծման գործընթացը, վերադարձվեցին չորս ադրբեջանական գյուղերը։ Բայց երբ ֆինիշային ուղագծի վրա դուրս եկավ խաղաղ պայմանագրի ստորագրման գործընթացը՝ պաշտոնական Երեւանը «փախավ թփերի մեջ»։ Ընդ որում, այս բառի ուղիղ իմաստով։ Այո, Փաշինյանը բառացիորեն փախավ Բրիտանիայում Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ նախապես ծրագրված հանդիպումից։ Դա արվել է ԱՄՆ-ի և Ֆրանսիայի անմիջական հրահանգով, որոնք այժմ խաղում են այն պատերազմի սադրիչների ամոթալի դերը, որի սպառնալիքի մասին այժմ զգուշացնում է Ադրբեջանի Պնախարարությունը։
«Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների կողմից Հայաստանում անցկացվող զորավարժությունները, Ֆրանսիայի կողմից Հայաստանին մահաբեր զենքով հագեցնելն ու Եվրոպական միության կողմից Խաղաղության եվրոպական հիմնադրամի քողի տակ նախնական փուլում տասը միլիոն եվրոյի չափով Հայաստանին ռազմական օգնության տրամադրումը՝ Հայաստանին ոգեշնչում են նման սադրանքների և վկայում են Ադրբեջանի դեմ հերթական պատերազմի նախապատրաստության մասին»,- հստակորեն ուրվագծել է իր դիրքորոշումը հայրենական պաշտպանության գերատեսչությունը։
Այն ևս մեկ անգամ Հայաստանին և նրա հովանավորներին զգուշացնում է այն մասին, որ նրանք պետք է ձեռնպահ մնան Հարավային Կովկասում պատերազմի նոր օջախ ստեղծելու մտադրությունից։ Եվ սա նախազգուշացում է, որին իմաստ կունենար Հայաստանի ղեկավարները ուշադրություն դարձնեն։ Այո, առաջին հերթին նրանք։ Հենց նրանք պետք է բացատրեն իրենց հովանավորներին, ովքեր սադրիչ նպատակներ են հետապնդում և տենչում են ունենալ ևս մեկ վերահսկվող քաոսի հերթական օջախ, որ Ադրբեջանի Պնախարարությունն է հանդես գալիս նախազգուշացումով։ Մեր բանակն ապացուցել է, որ ի վիճակի է հասնել իր բոլոր նպատակներին։ Այդ թվում նաև այն ամենի լիկվիդացմանը, ինչը վտանգ է ներկայացնում մեր երկրի ազգային շահերին ու տարածքային ամբողջականությանը։ Անկախ նրանից, թե այս հաշվով ինչ սպառնալիքներ կարող են ներկայացնել Հայաստանի հովանավորները։

Баку предупреждает, Ереван должен прислушаться Иначе — ответные меры с использованием всех средств
Это было важное, четкое предупреждение Армении и ее покровителям. Показательно, что его озвучили военные, то есть, Министерство обороны Азербайджана, а не отечественные дипломаты. Которые, отдельно отмечу, уже не раз делали соответствующие предупреждающие заявления в адрес официального Еревана. Увы, руководство Армении предпочитает делать вид, что ничего, предвещающего новую войну, не происходит.
Перед нами, на самом деле, всего лишь смена манеры поведения со стороны нынешних правителей Армении. Ранее они действовали более нагло, самоуверенно. Именно по причине наглости и самоуверенности представителей официального Еревана мы услышали речи тогдашнего министра обороны Армении Давида Тонояна о захвате новых азербайджанских территорий в случае войны. По той же причине о том, что «Карабах — это Армения, и точка», орал премьер-министр Армении Никол Пашинян. Именно он дал приказ устроить военную провокацию в Товузском направлении в июле 2020 года. Именно по его приказу утром 27 сентября 2020 года Вооружённые силы Армении обстреляли из крупнокалиберного оружия, минометов и артиллерийских установок позиции азербайджанской армии вдоль линии фронта и расположенных в прифронтовой зоне селений на территории Тертерского, Агдамского, Физулинского и Джебраильского районов, в результате чего пострадали мирные жители.
Это была последняя капля в чаше терпения руководства Азербайджана и азербайджанского народа. Наши Вооруженные силы вынуждены были приступить к ответным действиям, уже не реагируя ни на какие попытки покровителей Армении остановить наше победоносное шествие. Мы прекрасно помним, что лидеры ряда стран, а также международные стрктуры, вроде ОБСЕ и НАТО, в первый же день той войны призвали стороны к «скорейшей деэскалации конфликта».
Сама эта формулировка была ошибочной, оскорбительной для Азербайджана и ООН, Совет Безопасности и Генеральная Ассамблея которой приняли четыре резолюции, в которых черным по белому было прописано требование о необходимости скорейшего вывода всех незаконных армянских вооруженных формирований с оккупированных территорий нашей страны. Увы, ни одно государство мира не сделало ничего для того, чтобы принудить Армению следовать тому, что было прописано в данных резолюциях. Ни одно государство мира не ввело санкции против Армении за то, что она оккупировала 20% территории Азербайджана, совершила этнические чистки, превратила в руины азербайджанские города и села. Именно по этой причине прежние и нынешние правители Армении так сильно уверовали в собственную безнаказанность. И именно по этой причине какие-либо попытки президентов тех или иных стран мира остановить азербайджанскую армию в ходе 44-дневной войны были пустым сотрясением воздуха.
Азербайджан тогда одержал великую, историческую победу. Официальный Баку справедливо полагал, что армянская сторона сделала правильные выводы из итогов 44-дневной войны. Увы, время показало, что это не так. Официальный Ереван продолжал финансировать и вооружать карабахскую хунту, явно надеясь удержать Ханкенди и ряд иных, на тот момент не освобожденных, территорий Азербайджана. Неоднократные призывы официального Баку к официальному Еревану не возымели отрезвляющего эффекта. И тогда, в сентябре прошлого года, была проведена блестящая, однодневная антитеррористическая операция в Карабахском регионе нашей страны. По ее итогу флаг Азербайджана был водружен в Ханкенди, большинство лидеров карабахской хунты было задержано и доставлено в Баку, а последний из ее лидеров Самвел Шахраманян объявил о самоликвидации проекта под названием «арцах».
Казалось бы, что хотя бы после всего этого мы увидим окончательное отрезвление руководства Армении. И определенные сигналы из Еревана действительно начали поступать. Армения поддержала кандидатуру Баку на проведение СОР29, начался процесс делимитации и демаркации границы, возвращены были четыре азербайджанских села. Но когда на финишную прямую вышел процесс подписания мирного договора, официальный Ереван «сбежал в кусты». Причем, в прямом смысле этого слова. Да, Пашинян буквально сбежал с заранее запланированной в Британии встречи с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым. Сделано это было по прямому указанию США и Франции, которые ныне играют позорную роль провокаторов той войны, об угрозе которой ныне предупреждает Минобороны Азербайджана.
«Военные учения, проведенные Соединенными Штатами Америки в Армении, оснащение Францией Армении смертоносным оружием и оказание Европейским Союзом военной помощи Армении под прикрытием Европейского фонда мира на предварительном этапе в размере десяти миллионов евро, вдохновляют Армению совершать подобные провокации и свидетельствуют о подготовке к очередной войне против Азербайджана», — четко обозначило свою позицию отечественное оборонное ведомство.
Оно еще раз предупреждает Армению и ее покровителей о том, что им следует воздержаться от намерения создать новый очаг войны на Южном Кавказе. И это предупреждение, к которому имело бы смысл прислушаться руководителям Армении. Да, прежде всего им. Именно они должны объяснить своим покровителям, которые преследуют провокационные цели и жаждут иметь еще один очаг управляемого хаоса, что с предупреждением выступает Минобороны Азербайджана. Наша армия доказала, что способна добиваться всех поставленных целей. В том числе и ликвидации всего того, что представляет угрозу национальным интересам и территориальной целостности нашей страны. С какими бы угрозами на сей счет ни выступали покровители Армении.