Մակրոնի փակուղին Թեյմուր Աթաևի մտորումները
Ֆրանսիան չի փոխվում։ Իրեն ինքնուրույն օժտելով այլ երկրների նկատմամբ միջազգային իրավունքի նորմերին չհետևելու լիազորություններով, Փարիզը մի թիզ անգամ որևէ մեկին թույլ չի տալիս նույնիսկ ամենաչնչին չափով քննադատել երկրի ներսում կատարվող որոշ ասպեկտները։ Ժամանակին բացահայտորեն խրախուսելով Ղարաբաղում անջատողական միտումները, վերջին օրերին ֆրանսիական իշխանությունները իրենց մոտ լոբբինգ են իրականացրել՝ Նոր Կալեդոնիայի մայրաքաղաք Նումեայի վարչական դատարանի կայացրած՝ Կանակների վարորդական իրավունքի վկայականների վրա միայն ֆրանսիական դրոշի նկարը պահապանելու մասին որոշումը: Դատարանի որոշման համաձայն՝ «Կանակի դրոշը չի կարող ֆրանսիականի հետ մեկտեղ օգտագործվել պաշտոնական փաստաթղթերում, քանի որ այն չի հանդիսանում պաշտոնական խորհրդանիշ»։ Նույնը վերաբերում է նաև պետական շենքերին։
Շատ հետաքրքիր է ստացվում. խրախուսելով պատմական ադրբեջանական հողերում ապրող ղարաբաղցի հայերի անջատողականությունը (եթե չասել այն գուրգուրելով), Մակրոնի կառավարությունը թույլ չի տալիս գաղութացված տարածքների բնակիչներին իրենց զգալ այնպիսին, ինչպիսին նրանք եղել են նախքան Ֆրանսիայից գաղութային կախվածության մեջ ընկնելոը։ Եղել են և պետք է լինեն։ Այսինքն՝ իրենց ազգային-հոգևոր ավանդույթներին և մշակութային արժեքներին հետևել ցանկացող ազատ մարդիկ։
Այո և այդ Մակրոնը չէր արդյո՞ք 2020 թվականին պաշտոնապես հայտարարել ֆրանսիացիների կողմից՝ «Ֆրանսիայի ինքնիշխան ժողովրդի կամքի արտահայտում» հանդիսացող սեփական օրենքների ստեղծումը։ Այդ նույն օրենքների, որոնք «մեր սկզբունքների և իրավունքների» հետ մեկտեղ, «յուրաքանչյուր մարդու ազատության, որը մենք պաշտպանում ենք և որն իրականացվում է մեր երկրում, ինչպես նաև կարծիքի ազատության» դրսեւորումներ են։ Բայց այդ դեպքում հարց է առաջանում, իսկ ի՞նչպես վարվել կանակների հետ, որոնց Ֆրանսիան համարում է իրենը։ Թե՞ այնուամենայնիվ երենը չէ, այլ գաղութացվածներ են, քանի որ նրանց թույլ չեն տալիս իրենց զգալ որպես Ֆրանսիայի ազատ քաղաքացիներ։
Շարունակում ենք և սկսում ենք փաստագրել ՝Ադրբեջանի հայազգի քաղաքացիներին անջատողական տրամադրությունների հրահրող ֆրանսիական իշխանությունների կեղծավորությունը: 2016 թվականին Խանքենդի, առանց Ադրբեջանի իշխանությունների հետ համաձայնեցելու՝ այցելել են այսպես կոչված «Ֆրանսիա-Ղարաբաղ բարեկամության խմբեր», Ֆրանսիայի Ազգային ժողովի պատգամավորներ Էրվան Բինյեն և Ժակ Ռեմիլեն։ Եկեք խորհենք այդ մասին՝ ֆրանսիացի խորհրդարանականները, խախտելով միջազգային իրավունքը, այցելում են անջատողական կազմավորում և իրեն խամաճիկների տնակի «նախագահ» անվանող անձի հետ քննարկում են «Ֆրանսիայի և արցախի փոխհարաբերություններին վերաբերող տարբեր հարցեր»։ Սա ընդունելի՞ է, Մակրոն։ Հաջորդ տարի այդ նույն հանցագործ անձը հյուրընկալող կողմի հրավերով մասնակցում է ֆրանսիական Վիլերբանում կազմակերպված և «Ֆրանսիայում արցախի օրերի» բացմանը նվիրված միջոցառմանը։
Այդ նույն 2017 թվականին, լինելով Ֆրանսիայի նախագահի թեկնածու, աջակողմյան առաջնորդ Մարին Լը Պենը, հայտարարելով, որ «ԽՍՀՄ-ի փլուզումից հետո կազմավորված սահմանները կամայականորեն դարձել են միջազգային սահմաններ», ավելի «ընդունելի տարբերակ, քան անկախություն» է մկրտել «Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև համաձայնագիրը, որը թույլ կտա վերամիավորել Լեռնային Ղարաբաղը Հայաստանի հետ»։ Եվ դա հնչեցրել է Լը Պենը, ով իր ծրագրային ուղենիշներում միշտ շեշտը դրել է Ֆրանսիայի անկախության և ինքնիշխանության վրա։ Ճիշտ է, 2022 թվականին նա մի փոքր փոխեց իր տոնայնությունը. «Լեռնային Ղարաբաղը պատմական և մշակութային առումով հանդիսանում է հայկական հող, բայց միջազգային իրավական առումով՝ ադրբեջանական է։ Սրանում է ողջ խնդիրը: Ղարաբաղը, անշուշտ, ունի Խորհրդային Միությունից ծագած ինքնավարություն և սահմաններ, բայց կարևոր է հիշել, որ Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը չի վիճարկվում ոչ ոքի կողմից, նույնիսկ Հայաստանի, որը չի ճանաչում Ղարաբաղի ինքնիշխանությունը»։ Հետաքրքիր է, իսկ իրավիճակի ի՞նչ տարբերակ կառաջարկեր Լը Պենն այսօր՝ ելնելով Հարավային Կովկասում կազմավորված նոր իրողություններից։ Հուսով ենք, որ վաղ թե ուշ կլսենք։
Իսկ առայժմ վերադառում ենք 2020 թվականին, երբ Ֆրանսիայի ընդդիմադիր Սոցիալիստական կուսակցության առաջին քարտուղար Օլվիե Ֆորը անօրինական կերպով այցելեց Ղարաբաղ։ Իսկ Բաքվի հետ չհամաձայնեցված Ղարաբաղ մեկնելու նախաշեմին նա հայտարարեց իր կուսակցության կողմից՝ ծաղրի արժանի «ԼՂՀ»-ի «անկախությունը ճանաչելու անհրաժեշտության մասին» բանաձեւի ընդունման վերաբերյալ։ Իսկ դրանից անմիջապես հետո, 2020 թվականի նոյեմբերին Ֆրանսիայի Սենատը բացարձակ մեծամասնությամբ քվեարկեց՝ նմանատիպ ձևակերպմամբ բանաձեւ ընդունելու օգտին։ Այնուհետև, նույն թվականի դեկտեմբերին, Ֆրանսիայի խորհրդարանի Ազգային ժողովը սատարեց այս բանաձևին՝ կոչ անելով կառավարությանը դրականորեն արձագանքել դրան։
Մտնում ենք 2021 թվական և ծանոթանում Փարիզի քաղաքապետ Անն Իդալգոյի արձագանքին՝ «Le Point»-ում հրապարակված ֆրանսիացի հայտնի գրող և փիլիսոփա Բեռնար-Անրի Լևիի՝ «Ֆրանսիան կարող է ճանաչել լղհ-ի անկախությունը» խորագրով հոդվածին։ Ինչպիսի՞ն է, ձեր կարծիքով, նրա արձագանքը: Դուք կարծում եք միջազգային իրավունքի խախտումը դատապարտող կոչ։ Կարծես այդպես չէ: Հիդալգոն ընդամենը հրապարակում է այսպիսի մեկնաբանություն. «Ես լիովին համաձայն եմ. Ֆրանսիան կարող է ճանաչել լղհ-ի անկախությունը»։
Իսկ ի՞նչ կասեք Ժան-Լյուկ Մելանշոնի մասին, ով մի տասնամյակ չէ, որ երազում էր դառնալ Ֆրանսիայի վարչապետ։ Խոստովանում ենք, որ նա անմիջականորեն չի արտահայտվել Ղարաբաղի վեկտորում, սակայն 2024 թվականի ապրիլին հայտարարել է, որ «եվրոպական իշխանությունները պայմանագրեր են կնքում Ադրբեջանի հետ՝ դրանով իսկ երաշխավորելով Բաքվի անպատժելիությունը»։ Բայց եթե Ադրբեջանը «գոնե մեկ անգամ պատժվի, դա այլեւս չի կրկնվի»։ Հետևաբար, Բաքվի դեմ «պետք է ամբողջ ծավալով պատժամիջոցներ կիրառվեն»։
Երազներ, երազներ։ Ֆրանսիայի աջերի, ձախերի և կենտրոնի՝ ի դեմս Մակրոնի գլխավորած կոալիցիայի։ Այս հոդվածում մենք չենք մեջբերում Մակրոնի խոսքերը, քանի որ նրա դիրքորոշումը բոլորին հայտնի է։
Հարցը, սակայն, ուրիշ բանում է։ Մինչև ե՞րբ են պաշտոնական Փարիզը և ֆրանսիացի առաջատար քաղաքական գործիչները իրենց թույլ տալու միջամտել այլ պետությունների ներքին գործերին՝ խրախուսելով անջատողականությունը կամ մեկ երկրի ագրեսիվ նկրտումները մյուսի դեմ։ Բայց դրանով հանդերձ թույլ չտալով, որ Ֆրանսիայի կողմից գաղութացված տարածքների բնակչությանը տրվեն տարրական իրավունքներ։ Պատասխանը ակնհայտ է. Փարիզը մտադիր չէ իրեն զրկել գաղութատիրական բարքերով երկրի իմիջից։ Իսկ հետևաբար Ֆրանսիայի կառավարությանը չպետք է զարմանա պաշտոնական Բաքվի սկզբունքային դիրքորոշման առումով, որը պայքարում է պատմական արդարության իրականացման համար՝ միջազգային իրավունքի պահպանման հիման վրա։ Դրա համար էլ Շուշայի II գլոբալ մեդիա ֆորումում Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հայտարարեց շարունակական աջակցությունը «գաղութատիրությունից տառապող բոլոր ժողովուրդներին, մեր ուժերի ներածին չափով, մեր բոլոր ռեսուրսներով և, իհարկե, Բաքվի նախաձեռնող խմբի միջոցով»: «Մենք աջակցելու ենք ձեզ, որքանով դա հնարավոր է, մինչև այն ժամանակ, քանի դեռ չեք ազատվել»։ Այն պատճառով, որ գաղութատիրության ենթարկվող ժողովուրդները «պետք է ազատ ապրեն իրենց հողի վրա, ծրագրեն իրենց ապագան և պաշտպանեն իրենց ժառանգությունը, արժանապատվությունն ու լեզուն, որից ուզում են ձեզ զրկել։ Մենք ձեր կողքին ենք լինելու»:
Մենք, մեր կողմից, վստահ ենք, որ Ֆրանսիայի քաղաքական առաջնորդները հիանալի ծանոթ են Ադրբեջանի դիրքորոշմանը։ Եվ հետևաբար Մակրոնի և Կոի համար ամենից լավ է չխառնվեն Ադրբեջանի ներքին գործերին, այլ լուծեն իրենց երկրում կուտակված խնդիրները, որոնք մի ամբողջ զանգված են։ Չէ որ այդ նույն Մակրոնը այս տարվա ապրիլին հայտարարեց, որ «ինչպես աջ, այնպես էլ ձախ քաղաքական թևերի ծրագրերը բերելու են քաղաքացիական պատերազմի, քանի որ բխում են ծայրահեղություններից»։ Եվ բառացիորեն այս հուլիսի երրորդ տասնօրյակի սկզբից Ֆրանսիայի արևմտքում բնապահպան ակտիվիստները սկսեցին բողոքի ցույցեր գյուղատնտեսական ոռոգման արհեստական ջրամբարների կառուցման դեմ, որոնք պատրաստվում են լցնել ստորերկրյա ջրերը մղելու հաշվին։ Այսպես ուրեմն, ակցիայի ընթացքում բախումներ են տեղի ունեցել ցուցարարների և իրավապահների միջև. ժանդարմները ցուցարարների դեմ կիրառել են արցունքաբեր գազ ու ռետինե մահակներ։
Ուստի, օգտվելով առիթից, Ֆրանսիայի իշխանություններին կոչ ենք անում զբաղվել ներքին խնդիրներով։ Չէ որ հենց իր կանոնադրությամբ օտար վանք խցկվելու Մակրոնի փորձերն են մի կողմից աշխարհի տարբեր տարածաշրջաններում բացասական վերաբերմունք առաջացրել նրա նկատմամբ; մյուս կողմից՝ նրան պոկեցին ֆրանսիական ռեալ իրականությունից, ինչը հանգեցրեց ամոթալի պարտությունների Եվրախորհրդարանի և Ազգային ժողովի ընտրություններում։ Որպես արդյունք Փարիզը ներկայումս կանգնած է կառավարական ճգնաժամի առջեւ։
Եվ հետևաբար, ցանկալի է, որ Ֆրանսիան գնա պատմական արդարության վերականգնման ճանապարհով, մասնավորապես՝ Փարիզի գաղութային կախվածության տակ ապրող ժողովուրդներին ազատություն տրամադրելու միջոցով։ Միայն նման բնույթի գործողությունները կարող են հանգեցնել Մակրոնի վարկանիշի բարձրացմանը։ Բայց նա արդյո՞ք պատրաստ է հրաժարվել այն դիրեկտիվներից, որոնք բառի բուն իմաստով հանդիսանում են նրա անբաժան մասը։
Թեյմուր Աթաևը, հատուկ Caliber.Az-ի համար
Հյուր սյունակագիրների կողմից իրենց հեղինակային հոդվածներում արտահայտված տեսակետներն ու կարծիքները կարող են տարբերվել խմբագրության դիրքորոշումից և միշտ չէ, որ արտացոլում են նրա հայացքները։

Франция не меняется. Самостоятельно наделив себя полномочиями не следовать нормам международного права в преломлении к другим странам, Париж и на йоту никого не подпускает даже мало-мальски покритиковать отдельные аспекты происходящего внутри страны. Открыто поощряя в свое время сепаратистские тенденции в Карабахе, у себя дома в последние дни французские власти пролоббировали решение, вынесенное административным судом столицы Новой Каледонии г. Нумеа, о сохранении на водительских удостоверениях канаков изображения только французского флага. Согласно постановлению суда, «канакский флаг не может использоваться в официальных документах наряду с французским, т. к. не является официальным символом». То же самое касается и государственных зданий.
Получается очень интересно: поощряя сепаратизм (если не сказать, лелея его) карабахских армян, проживавших на исконно азербайджанских землях, правительство Макрона не дозволяет жителям колонизированных территорий чувствовать себя теми, кем они всегда были до попадания в колониальную зависимость от Франции. Были и должны быть. А именно, свободными людьми, желающими следовать своим национально-духовным традициям и культурным ценностям!
Да и не Макрон ли в 2020 г. декларировал создание французами собственных законов, являющихся «выражением воли французского суверенного народа»? Тех самых законов, которые, наряду «с нашими принципами и правами», есть проявления «свободы каждого человека, которую мы защищаем и которая реализуется в нашей стране, как и свобода выражения мнений». Но тогда спрашивается, как же быть с канаками, которых Франция считает своими? Или все же не свои, а колонизированные, раз им не дозволено чувствовать себя свободными гражданами Франции?
Идем дальше и начинаем фиксировать лицемерие французских властей, провоцировавших граждан Азербайджана армянской национальности на сепаратистские настроения. В 2016 г. Ханкенди, без согласования с азербайджанскими властями, посетили члены т. н. «группы дружбы Франция – Карабах», депутаты Национального собрания Франции Эрван Биние и Жак Ремиле. Давайте призадумаемся – французские парламентарии в нарушение международного права посещают сепаратистское образование и обсуждают с лицом, именующим себя «президентом» марионеточного домика, «различные вопросы, касающиеся взаимоотношений между Францией и арцахом». Это допустимо, Макрон? На следующий год то самое преступное лицо участвует по приглашению принимающей стороны в мероприятии, проводившемся во французском Виллербане и посвященном открытию «дней арцаха во Франции».
В том же 2017 г., будучи кандидатом в президенты Франции, лидер правых Марин Ле Пен, заявив, что «сложившиеся после распада СССР границы произвольно стали международными границами», более «приемлемым вариантом, чем независимость», окрестила «согласие между Арменией и Азербайджаном, позволяющее воссоединить Нагорный Карабах с Арменией». И это озвучила Ле Пен, всегда ставившая во главу своих программных установок акцент на независимость и суверенитет Франции. Правда, в 2022 г. она чуть изменила тональность: «Нагорный Карабах исторически и культурно является армянской землей, но азербайджанской в международно-правовом плане. В этом вся проблема. Карабах, безусловно, имеет автономию и границы, восходящие к Советскому Союзу, но важно помнить, что территориальная целостность Азербайджана не оспаривается никем, даже Арменией, которая не признает суверенитет Карабаха». Интересно, а какую бы вариацию ситуации Ле Пен предложила бы сегодня, исходя из новых реалий, сложившихся на Южном Кавказе? Надеемся, рано или поздно услышим.
А пока оказываемся в 2020 году, когда Карабах незаконно посетил первый секретарь оппозиционной Социалистической партии Франции Ольвье Фор. В преддверие же несогласованной с Баку поездки в Карабах он сообщил о принятии возглавляемой им партии резолюции о «необходимости признания независимости» опереточной «НКР». Ну а уже вслед за этим в ноябре 2020 г. Сенат Франции абсолютным большинством проголосовал за принятие резолюции с аналогичной формулировкой. Следом, в декабре того же года, Национальное собрание парламента Франции поддержало эту резолюцию с призывом к правительству положительно отреагировать на нее.
Заходим в 2021-й год и знакомимся с реакцией мэра Парижа Анн Идальго на опубликованную в Le Point статью известного французского писателя и философа Бернара-Анри Леви под названием «Франция может признать независимость нкр». Какова, на ваш взгляд, ее реакция? Вы думаете, осуждающая призыв к нарушению международного права? Как бы не так. Идальго всего лишь публикует такой комментарий: «Я полностью согласна: Франция может признать независимость нкр».
А что же Жан-Люк Меланшон, который не одно десятилетие мечтает стать премьером Франции? Признаем, что напрямую он не особо высказывался в векторе Карабаха, но в апреле 2024 г. заявил, что «европейские власти заключают соглашения с Азербайджаном, тем самым гарантируя безнаказанность Баку». Но ежели Азербайджан «хотя бы единожды будет наказан, это больше не повторится». Следовательно, против Баку «должны быть применены санкции в полном объеме».
Мечты, мечты. Французских правых, левых и центристов в лице возглавляемой Макроном коалиции. В рамках нынешней статьи мы не цитировали Макрона, так как его позиция общеизвестна.
Вопрос, однако, в другом. Доколе официальный Париж и ведущие политики Франции будут дозволять себе вмешиваться во внутренние дела других государств, поощряя сепаратизм или агрессивные устремления одной страны против другой? Но при этом не допуская наделения элементарными правами население территорий, колонизированных Францией? Ответ очевиден: Париж не намерен лишать себя образа страны с колониальными замашками. А потому не нужно правительству Франции удивляться принципиальной позиции официального Баку, который борется за реализацию исторической справедливости на основе соблюдения международного права. Посему на II Шушинском глобальном медиафоруме президент Азербайджана Ильхам Алиев объявил о продолжении поддержки «всех народов, страдающих от колониализма, насколько это в наших силах, всеми нашими ресурсами и, конечно, посредством Бакинской инициативной группы». «Мы будем поддерживать вас, насколько это возможно, до тех пор, пока вы не станете свободными». По той причине, что подвергшиеся колонизации народы «должны жить свободно на своей земле, планировать свое будущее и защищать свое наследие, достоинство и язык, которых вас хотят лишить. Мы будем на вашей стороне».
Мы, со своей стороны, уверены, что французские политические лидеры прекрасно знакомы с позицией Азербайджана. А потому Макрону и Ко лучше всего заняться не вмешательством во внутренние дела Азербайджана, а решать накопившиеся проблемы в своей стране, которых масса. Ведь элементарно, тот же Макрон в апреле с. г. заявил, что «планы как правых, так и левых политических сторон приведут к гражданской войне, поскольку исходят из крайностей». А буквально с начала третьей декады текущего июля на западе Франции экоактивисты начали акции протеста против строительства искусственных водоемов для сельскохозяйственного орошения, которые собираются наполнять за счет закачки грунтовых вод. Так вот, в ходе акции произошли столкновения между протестующими и силами правопорядка; жандармы применили против демонстрантов слезоточивый газ и резиновые дубинки.
Потому, пользуясь случаем, призываем французские власти заниматься внутренними проблемами. Ведь как раз-таки попытки Макрона влезать со своим уставом в чужой монастырь, с одной стороны, вызвали негатив к нему в различных регионах мира; с другой — оторвали его от реальной французской действительности, что привело к позорным поражениям на выборах в Европарламент и Национальное собрание. Как результат, в настоящее время Париж столкнулся с правительственным кризисом.
А потому Франции желательно идти по пути восстановления исторической справедливости, в частности, посредством предоставления свободы народам, живущих под колониальной зависимостью Парижа. Лишь такого рода действия могут привести к росту рейтинга Макрона. Но готов ли он отказаться от установок, которые в буквальном смысле слова являются его неотъемлемой частью?