«Ոչ Քոչարյանը, ոչ էլ Սարգսյանը Հայաստանի նախագահի աթոռին վերադառնալու շանսեր չունեն»
Նախօրեին հայտնի դարձավ, որ Հայաստանի նախագահ Արմեն Սարգսյանը հրաժարական է տվել։ Դրանով հանդերձ, ինչպես փոխանցում են ԶԼՄ-ները՝ Սարգսյանը հայտարարել է, որ Հայաստանի նախագահի պաշտոնից նրա հրաժարականի հիմնական փաստարկը կապված է նրա հետ, որ նա ներքին և արտաքին քաղաքականության վրա ազդելու համար գործիքներ չունի։
Հայաստանի նախագահի հրաժարականի հնարավոր պատճառների մասին Caliber.Az կայքում կիսվել է՝ Ռուսաստանի Ժամանակակից պետական զարգացման ինստիտուտի տնօրեն Դմիտրի Սալոննիկովը։
Նրա խոսքով, Արմեն Սարգսյանի հրաժարականը կարող է դիտարկվել մի քանի տեսակետով։
«Սարգսյանի գլխավոր փաստարկը՝ պետության քաղաքականության վրա իրական ազդեցության բավարար լիազորությունների բացակայությունն է, և դրա հետ չի կարելի չհամաձայնվել։ Իրոք, 2017 թվականի հանրաքվեից հետո Հայաստանի նաախագահի լիազորությունները ուժեղ նվազեցին, և դա նույնիսկ բրիտանական թագուհու դեպքը չէ, ով թագավորում է, բայց չի կառավարում։ Հայաստանի դեպքում-նույնիսկ ոչ թագավորում է և ոչ էլ կառավարում։ Ուստի այո, նման շատ ձևական պաշտոն է։ Սակայն Արմեն Սարգսյանը դրան համաձայնվել էր չորս տարի առաջ, երբ ստանձնեց այդ պաշտոնը։ Նա գիտեր, թե ինչի է դիմում, և բոլոր այդ տարիներին նրան ամեն ինչ ձեռնտու էր։ Իսկ այժմ դադարեցրել է ձեռնտու լինել։ Այստեղից հարց. Ինչու՞։ Իմ կարծիքով այստեղ կա որոշակի տարաբաժանք։ Մի կողմից, հնարավոր է, որ նա ունի քաղաքական հավակնություններ, և ուզում է Հայաստանում ստեղծել իր ուժերի անկախ կենտրոն։ Ուժերի ի՞նչ կենտրոն։ Ահա սա է շատ հետաքրքիր պահը։ Արմեն Սարգսյանը երբեք չի թաքցրել, որ նա բավականին բրիտանամետ քաղաքական գործիչ է, նա երկար ժամանակ ապրել է Բրիտանիայում, այնտեղ սովորել են նրա երեխաները, հիանալի հարաբերություններ ունի անգլիական իսթեբլիշմենտի հետ։ Եթե խոսենք Հայաստանում ուժերի նոր կենտրոնի ձևավորման մասին, ապա նա լիովին կարող է համապատասխանել այն մարդու դերին, ով իր շուրջը կհամախմբի այդ ուժերը՝ ոչ ռուսաստանամետ և ոչ էլ ամերիկայի կողմնակից սորոսականներ։ Այսինքն նրանք սորոսական դրամաշնորհների վրա մեծացած երիտասարդներ չեն, և ոչ էլ ռուսական էլիտա, այլ Եվրոպայի հին էլիտաների, ավելի շուտ բրիտանական էլիտայի վրա կողմնորոշված երիտասարդ քաղաքական գործիչներ։ Մենք այժմ նկատում ենք Բրիտանիայի ակտիվ դերը Առաջավոր Ասիայում և Թուրքիայում, և Պարսկական ծոցի երկրների հետ փոխհարաբերություններում։ Բրիտանիան ԵՄ-ից դուրս գալուց հետո, շատ ակտիվորեն վերադառնում է աշխարհում ինքնուրույն խաղացողի դերին։ Եվ նա կարող է հավակնել նրան, որպեսզի Հայաստանում ստեղծել իր քաղաքական կառույցը։ Անգլիան Առաջին համաշխարհային պատերազմից հետո լուրջ ազդեցություն ուներ Հարավային Կովկասում, և ինչու՞ չփորձել դա ետ վերադարձնել։ Եվ Արմեն Սարգսյանը դրա համար հիանալի թեկնածու է։ Ուստի կա տարբերակ, որ նրա խաղը՝ դա բրիտանական հետախուզության, բրիտանական քաղաքական շրջանակների այնպիսի բարդ քայլ է, որպեսզի իր խաղաքարտը դնի հայկական խաղում, շատ հավանական է։ Սա առաջին հնարավոր սցենարն է։
Երկրորդ հնարավոր սցենարը բոլորովին այլ է։ Արմեն Սարգսյանը, բացի նրանից, որ բրիտանամետ քաղաքական գործիչ է, նա նաև բարձրակարգ ֆիզիկ է, աստղաֆիզիկ, գիտական շրջանակներում լուրջ համբավով մարդ, և շատ հավանական է, որ նրան պարզապես ձանձրացրել է կատարել դեկորատիվ քաղաքական ֆիգուրայի դերը, և մարդը ուզում է վերադառնալ իրական գիտության զբաղմունքին, ինչը նույնպես լիովին հնարավոր է։ Ենթադրում եմ, որ առայժմ երկու սցենարներն էլ հնարավոր են։
Այսինքն, ինչպես ասել եմ, Սարգսյանի հրաժարականը կամ կապված է Հայաստանի ներսում բրիտանամետ ուժերի նոր կենտրոնի և քաղաքական դասավորության, կամ գիտական ոլորտում նրա վերադաձի հետ։
Եթե խոսենք հետագա նախագահական պաշտոնի կանխատեսումների մասին, ապա քանի որ ներկայիս նախագահին պետք է ընտրի խորհրդարանը, ապա ակնկալվում է Փաշինյանի ֆրակցիայի լիովին գերիշխում։ Հետևաբար նա կդնի իր մարդուն։
Կարծում եմ, որ Հայաստանի նոր նախագահը կլինի Փաշինյանի շահերը ներկայացնող անձնավորություն, և ոչ Քոչարյանը, ոչ էլ Սարգսյանը ոչ մի շանս չունեն։
Նրանցից ոչ մեկը արդեն նախագահական աթոռ չի վերադառնա, սա բոլոր կասկածից վեր է։ Իր հերթին, Փաշինյանը կստանա նախագահական աթոռի և խորհրդարանի վրա վարչապետի պաշտոնում լիովին վերահսկողություն։ Միայն մեկ ձեռքում կենտրոնացված քաղաքական իշխանությունը կգտնվի միայն նրա մոտ։ Իսկ այնուհետև արդեն կարելի է քննարկել, թե դա հանդիսանում է արդյոք Վլադիմիր Պուտինի հետ՝ ղազախական ճգնաժամի շրջանակներում նրա պայմանավորվածության, Հարավային Կովկասի տարբեր կառույցների հետ Մոսկվայում հաջող բանակցությունների արդյունքը, թե դա կախված է Ադրբեջանի և Թուրքիայի հետ նրա դիվանագիտության հաջողության հետ, ինչը նրան հնարավորություն կտա, արդեն, առանց նախագահի պաշտոնին հայացք գցելու, լուծել Ղարաբաղի կարգավորման հարցը։
Ցանկացած դեպքում Փաշինյանը կստանա բոլոր հարցերը լուծելու քարտ-բլանշ։ Այստեղ այլ տարբերակներ չեն լինի։ Իսկ նա ում ավելի շատ կլսի՝ ի դեմս Սորոսի՝ ամերիկացիներին, թե Մոսկվային, ցույց կտա ժամանակը։ Նա կունենա բավականին բարդ քաղաքականություն։ Հասկանալի է, որ ՀԱՊԿ-ի և ԵԱՏՄ-ի ուղեծիրներից մոտ ժամանակներում նա ոչ մի տեղ չի գնա, այնուամենայնիվ՝ նրա գործողություններում տարբեր ճակատներում և բազմավեկտորության նրա քաղաքական խաղերի շարունակությունը կպահապանվի։

«Ни у Кочаряна, ни у Саргсяна нет шансов вернуться в кресло президента Армении»
Накануне стало известно, что президент Армении Армен Саркисян подал в отставку. При этом, как сообщают армянские СМИ, Саркисян заявил, что основной аргумент для его отставки с поста президента Армении связан с тем, что у него нет инструментов для влияния на внутреннюю и внешнюю политику.
О возможных причинах отставки армянского президента своим мнением поделился в беседе с журналистом Caliber.Az директор российского Института современного государственного развития Дмитрий Солонников.
По его словам, отставка Армена Саркисяна может рассматриваться с нескольких точек зрения.
«Главный аргумент Саркисяна - отсутствие достаточных полномочий, чтобы реально влиять на политику государства, и с этим нельзя не согласиться. Действительно, после референдума 2017 года полномочия президента в Армении сильно урезаны, и это даже не британская королева, которая царствует, но не правит. В случае с Арменией - даже не царствует и не правит. Поэтому да, такая очень формальная должность. Но Армен Саркисян на нее соглашался четыре года назад, когда вступал на этот пост. Он знал, на что идет, и все эти годы его все устраивало. А сейчас устраивать перестало. Вопрос: почему? На мой взгляд, тут есть определенная развилка. С одной стороны, возможно, у него есть политические амбиции, и он хочет создать свой независимый центр силы в Армении. Какой центр силы? Вот это очень интересный момент. Армен Саркисян никогда не скрывал, что он достаточно пробританский политик, он долго жил в Британии, там учились его дети, у него прекрасные отношения с английским истеблишментом. Если говорить о формировании нового центра силы в Армении, то он вполне может подойти на роль человека, который будет объединять вокруг себя силы - не пророссийские и не проамериканские соросовские. То есть это не соросовские ребята - молодые политики, взращенные на соросовских грантах, не российская элита, а ориентированные на старые элиты Европы, прежде всего на британские. Мы сейчас видим активную роль Британии в Передней Азии и в Турции, и во взаимоотношениях со странами Персидского залива. Очень активно Британия возвращается на роль самостоятельного игрока в мире после выхода из ЕС. И она может претендовать на то, чтобы создать свою политическую структуру в Армении. У Англии было серьезнейшее влияние на Южном Кавказе после Первой мировой войны, и почему бы не попытаться вернуть это обратно? И Армен Саркисян для этого прекрасно подходит. Поэтому вариант, что его игра - это такой сложный ход британской разведки, британских политических кругов, чтобы поставить свою карту в армянской игре, очень вероятна. Это первый возможный сценарий.
Второй возможный сценарий совершенно другой. Армен Саркисян, кроме того что пробританский политик, он еще и высококлассный физик, астрофизик, человек с серьезным именем в научных кругах, и весьма вероятно, что ему просто надоело исполнять роль декоративной политической фигуры, и человек хочет вернуться к занятию реальной наукой, что также вполне возможно. Полагаю, что пока оба сценария возможны.
То есть или как я сказал - отставка Саркисяна связана с формированием нового пробританского центра сил и политического расклада внутри Армении, или с его уходом в научную сферу.
Если же говорить о прогнозах будущего президентского поста, то так как нынешний президент будет избираться парламентом, то ожидается полное доминирование фракции Никола Пашиняна. Поэтому он поставит своего человека.
Думаю, новым президентом Армении будет человек, представляющий интересы Пашиняна, и никаких шансов ни у Кочаряна, ни у Саргсяна нет.
Никто из них уже не вернется в президентское кресло, это вне всяких сомнений. В свою очередь, Пашинян получит полный контроль над президентским креслом и над парламентом на должности премьера. Единая сконцентрированная в одних руках политическая власть будет находиться только у него. А дальше уже можно будет рассматривать, является ли это результатом его договоренностей с Владимиром Путиным в рамках казахского кризиса, результатом его успешных переговоров в Москве с представителями различных структур Южного Кавказа или это связано с успехом его дипломатии с Азербайджаном и с Турцией, что даст ему возможность уже без оглядки на должность президента решать вопрос урегулирования по Карабаху.
В любом случае, Пашинян получит карт-бланш на решение всех вопросов. Здесь больше других вариантов не будет. А кого он будет больше слушать - американцев в лице Сороса или Москву, покажет время. У него будет достаточно сложная политика. Понятно, что из орбиты ОДКБ и ЕАЭС в ближайшее время он никуда выходить не будет, тем не менее продолжение его политической игры на разные фронты и многовекторность в его действиях будет сохраняться», - считает российский аналитик.