Նախարար. Հակամարտություն մնացել է անցյալում, Ադրբեջանը տրամադրված է խաղաղություն հաստատելու հարցում
Ինչպես հաղորդում է Caliber.Az-ը, այս մասին Շուշայում հայտարարել է Ադրբեջանի մշակույթի նախարար Անար Քերիմովը՝ «Հետկոնֆլիկտային մարդասիրական օրակարգի զարգացում. կայուն զարգացում մշակութային միջավայրի վերածննդի միջոցով» միջազգային համաժողովի բացմանը։
Նա հիշեցրել է, որ այս քաղաքում են ծնվել ադրբեջանական մշակույթի շատ մեծ ներկայացուցիչներ։ Շուշան հայտնի է իր մուղամի կատարողներով։
Նախարարի խոսքով՝ Հայաստանի կողմից Ադրբեջանի տարածքների, այդ թվում՝ Շուշա քաղաքի 30-ամյա օկուպացիան հանգեցրել է լայնածավալ ավերածությունների, այդ թվում՝ մշակութային ժառանգության հուշարձանների։
«Սակայն այսօր հակամարտությունը մնացել է անցյալում, Ադրբեջանը մտադրված է խաղաղություն և բարիդրացիություն հաստատելու հարցում»,- հավելել է Ա. Քերիմովը:
Նախարարը հիշեցրել է, որ Շուշան ընտրվել է նաև 2023 թվականի թուրքական աշխարհի մշակութային մայրաքաղաք, և հաջորդ տարի տեղի կունենա այդ իրադարձության տոնակատարությունը։
Նա հավելել է նաև, որ Բաքվի գործընթացին միացել են բազմաթիվ կազմակերպություններ, որը ակտիվորեն նպաստում են խաղաղության և մշակույթի զարգացմանը։

Министр: Конфликт остался в прошлом, Азербайджан настроен на установление мира
Как передает Report, об этом министр культуры Азербайджана Анар Керимов заявил в Шуше на открытии международной конференции «Развитие постконфликтной гуманитарной повестки дня: устойчивое развитие путем возрождения культурной среды».
Он напомнил, что в этом городе были рождены множество великих представителей культуры Азербайджана. Шуша знаменита исполнителями мугама.
По словам министра, 30-летняя оккупация Арменией территорий Азербайджана, в том числе и города Шуша, привела к масштабным разрушениям в том числе памятников культурного наследия.
«Но сегодня конфликт в прошлом, Азербайджан настроен на установление мира и добрососедства», - добавил А. Керимов.
Министр напомнил, что Шуша также избрана культурной столицей тюркского мира на 2023 год, и в следующем году состоится празднование этого события.
Он также добавил, что очень многие организации присоединились к Бакинскому процессу, который активно содействует развитию мира и культуры.