Ադրբեջանում ստեղծվել է Ազգային պաշտպանության համալսարան
Ադրբեջանական բանակը Թուրքիայի զինված ուժերի չափանիշներին համապատասխանեցնելուն ուղղված միջոցառումների շրջանակում ստեղծվել է Պաշտպանության ազգային համալսարան՝ ռազմական կրթության ոլորտում կառավարումը բարելավելու նպատակով։
Պաշտպանության նախարարության մամուլի ծառայությունից Caliber.Az-ին հայտնել են, որ նորաստեղծ Ազգային պաշտպանության համալսարանի ներքո կգործեն նախկին Զինված ուժերի ռազմական ակադեմիան, Ադրբեջանի Հեյդար Ալիևի անվան բարձրագույն ռազմական դպրոցը և այլ հատուկ նշանակության ուսումնական հաստատություններ։
Այն կներառի Ռազմական գիտահետազոտական ինստիտուտը, Ռազմական կառավարման ինստիտուտը, Հեյդար Ալիևի անվան բարձրագույն ռազմական դպրոցը, ադրբեջանական բանակի ուսումնամարզական կենտրոնը, Հեյդար Ալիևի անվան ռազմական լիցեյը, Ջամշիդ Նախչըվանսկու անվան ռազմական լիցեյը և Բժշկական համալսարանի բժշկական ֆակուլտեը:
Իրականացվող կառուցվածքային բարեփոխումների շրջանակներում մեր բանակում հաջողությամբ զարգանում է գիտության և ռազմական կրթության ոլորտը:

В Азербайджане создан Национальный университет обороны
В рамках мероприятий, направленных на приведение азербайджанской армии в соответствие со стандартами Вооруженных сил Турции, с целью совершенствования управления в области военного образования создан Национальный университет обороны.
Как сообщили Caliber.Az в пресс-службе Минобороны, существовавшие ранее Военная академия Вооруженных сил, Азербайджанская Высшая военная школа имени Гейдара Алиева и другие учебные заведения специального назначения будут осуществлять свою деятельность при вновь созданном Национальном университете обороны.
В его составе будут Военной научно-исследовательский институт, Институт военного управления, Военный институт имени Гейдара Алиева, Учебно-образовательный центр азербайджанской армии, Военный лицей имени Гейдара Алиева, Военный лицей имени Джамшида Нахчыванского и Военно-медицинский факультет медицинского университета.
В рамках проводимых структурных реформ в нашей армии успешно развивается сфера науки и военного образования.