Ադրբեջանի ազատագրված տարածքների վերաբերյալ «Google»-ի քարտեզները կթարմացվեն
Ադրբեջանի տնտեսության նախարարությանը առընթեր, տնտեսական գոտիների զարգացման գործակալությանը կից, Սումգայիթի քիմիական արդյունաբերական պարկի ռեզիդենտ 4MAPS Bilgi Teknolojileri ԲԲԸ-ն սկսել է՝ օկուպացիայից ազատագրված տարածքներին վերաբերող՝ Google Maps-ի տվյալների և այլ քարտեզների թարմացման, ինչպես նաև 3D քարտեզների պատրաստման աշխատանքները:
Ինչպես Caliber.Az-ին հայտնել են գործակալությունում, քարտեզների թարմացման և 3D քարտեզներ պատրաստելու ժամանակ օգտագործվում է «LIDAR» սարքավորումը։
Ակնկալվում է, որ մոտ ժամանակներում առցանց-քարտեզներում կցուցադրվեն Ղարաբաղում գտնվող քաղաքների, գյուղերի, փողոցների և այլ օբյեկտների անունները։
«4MAPS Bilgi Teknolojileri» ՍՊԸ-ն հանդիսանում է Սումգայիթի Քիմիական Արդյունաբերական Պարկի ռեզինդետը։ 1,5 հա տարածք ունեցող արդյունաբերական պարկի տարածքում ԲԲԸ-ն կզբաղվի «Գիտահետազոտական, քարտեզագրական և նավիգացիոն ծառայությունների կազմակերպում» ծրագրի իրականացմամբ։ «4MAPS Bilgi Teknolojileri»-ն հանդիսանում է ԱՊՀ-ում, Մերձավոր Արևելքում և Ադրբեջանում «Apple Maps» և «Here Technologies» հավելվածների ներկայացուցիչ, և Ադրբեջանի հարցերով «Yandex Maps-ի ներկայացուցիչ։
Չնայած նրան, որ ընկերության գործունեության հիմնական ոլորտը հանդիսանում են աշխարհագրական տվյալների հավաքագրման, ձևավորման, 3D և 4D քարտեզների պատրաստման ծառայությունները, կառուցվող կենտրոնում նախատեսվում է նաև ծառայություններ մատուցել ծրագրային արտադրանքի, խաղերի և «metaverse» հավելվածների մշակման համար։ Ադրբեջանում նախագծի իրականացման հետ միասին Արևելյան Եվրոպայի, Վրաստանի, ԱՊՀ և Կենտրոնական Ասիայի երկրների համար կգործի Քարտեզների ձևավորման կենտրոն (գործընթացային կենտրոն)։

10 Августа 2022 14:38
ООО 4MAPS Bilgi Teknolojileri - резидент Сумгайытского химического промышленного парка, подведомственного Агентству по развитию экономических зон при Министерстве экономики Азербайджана, приступило к работам по обновлению данных Google Maps и других карт, а также подготовке 3D карты, относящихся к освобожденным от оккупации территориям.
Как сообщили Report в Агентстве, при обновлении карт и подготовке 3D-карты используется устройство LIDAR.
Ожидается, что в ближайшее время на онлайн-картах на азербайджанском языке будут указаны названия городов, сел, улиц и других объектов, расположенных в Карабахе.
ООО 4MAPS Bilgi Teknolojileri является резидентом Сумгайытского химического промышленного парка. На территории промпарка площадью в 1,5 га ООО займется реализацией проекта «Организация научно-исследовательских, картографических и навигационных услуг». 4MAPS Bilgi Teknolojileri является представителем приложений Apple Maps и Here Technologies по СНГ, Ближнему Востоку и Азербайджану, и представителем Yandex Maps по Азербайджану.
Несмотря на то, что основной сферой деятельности компании являются услуги по сбору, формированию географических данных, изготовлению 3D и 4D-карт, в строящемся центре также планируется оказывать услуги по разработке программных продуктов, игр и приложений metaverse. С реализацией проекта в Азербайджане будет функционировать Центр формирования карт (процессинговый центр) для стран Восточной Европы, Грузии, СНГ и Центральной Азии.