Ալլահշուքյուր Փաշազադեն՝ ողջ մարդկությանը սպառնացող վտանգի մասին
Կովկասի մահմեդականների վարչության նախագահ Շեյխ ուլ-Իսլամ Ալլահշուքյուր Փաշազադեն գտնվում է Քեյփթաունում, որտեղ մասնակցում է G20 միջկրոնական ֆորումին։
Կովկասի մահմեդականների վարչությունից (ԿՄՎ) AZERTAC-ին հայտնել են, որ Ֆորումը սկսվել է տարբեր համաշխարհային կրոնների ներկայացուցիչների աղոթքով:
Իր ելույթում Փաշազադեն նշել է, որ ժամանակակից դարաշրջանում մեծանում են մարդկային կյանքին և համաշխարհային կայունությանը սպառնացող վտանգները. քսենոֆոբիան, էթնիկ և կրոնական խտրականությունը, ատելության կոչերը, քաղաքակրթություններին իրար դեմ հանելու փորձերը, արհեստական բանականության բացասական ազդեցությունը, սպառազինությունների մրցավազքը և միջուկային սպառնալիքը լուրջ վտանգներ են ներկայացնում ողջ մարդկության համար։ Նրա խոսքով՝ «Հավատքը գործողության մեջ» թեման ընդգծում է կրոնների ներուժը և համընդհանուր մարդկային արժեքների ներդրումը խնդիրների լուծման գործում։
Հիշեցնելով, որ Ադրբեջանը՝ որպես հանդուրժողականության և մուլտիկուլտուրալիզմի երկիր, առաջատար դեր է խաղում համաշխարհային երկխոսության գործընթացում, ԿՄՎ նախագահը նշել է կրոնական առաջնորդների ակտիվ մասնակցությունը կլիմայի փոփոխության վերաբերյալ քննարկումներին անցյալ տարվա նոյեմբերին Բաքվում կայացած COP29 համաժողովում։