AZAL ինքնաթիռի կործանման կապակցությամբ ստեղծվել է չորս օմբուդսմեններից բաղկացած աշխատանքային խումբ Զոհերի մասին վերջին տվյալները / ՊԱՇՏՈՆԱԿԱՆ
26 Դեկտեմբերի 2024 13:55
Ղազախստանի Ակտաու քաղաքի մերձակայքում ադրբեջանական Embraer 190 ինքնաթիռի վթարի հետևանքով զոհվածների և վիրավորների հետ կապված հարցերն արագ լուծելու նպատակով ստեղծվել է չորս օմբուդսմեններից բաղկացած աշխատանքային խումբ։
Ինչպես Caliber.Az-ին հայտնել են Ադրբեջանի Մարդու իրավունքների հանձնակատարի (օմբուդսմեն) մամուլի ծառայությունից, դրանում ընդգրկված են Ռուսաստանի, Ղազախստանի, Չեչնիայի (Ռուսաստան) և Ադրբեջանի օմբուդսմենները։
Խմբի տվյալներով՝ վթարից հետո 27 տուժածներ տեղափոխվել են հիվանդանոցներ։ Նրանցից 15-ը Ադրբեջանի, 8-ը՝ Ռուսաստանի, 3-ը՝ Ղրղզստանի քաղաքացիներ են։ Վիրավորներից մեկի ինքնությունը դեռ պարզված չէ։ Տուժածներից 11-ը վերակենդանացման բաժանմունքում են, 13-ը՝ վնասվածքաբանության, 2-ը՝ նյարդավիրաբուժության, մեկը՝ վիրաբուժական բաժանմունքում։