COP29-ը՝ միջազգային հեղինակավոր կազմակերպությունների ուշադրության կենտրոնում
ՄԱԿ-ի Կլիմայի փոփոխության մասին շրջանակային կոնվենցիայի Կողմերի 29-րդ նստաշրջանի (COP29) մեկնարկից մեկ շաբաթ առաջ միջազգային հեղինակավոր կազմակերպությունների ուշադրությունն արդեն բևեռված է այս կարևոր իրադարձության վրա։
Ըստ AZERTAC-ի՝ միջազգային կազմակերպությունները, ինչպիսիք են Եվրոպական տարածաշրջանների կոմիտեն, ՄԱԿ-ի հիմնադրամը և Կանաչ կլիմայի հիմնադրամը, ակցիաներ են անցկացրել սոցիալական ցանցերում՝ շեշտը դնելով առաջիկա COP29 համաժողովի կարևորության վրա:
Եվրոպական տարածաշրջանների կոմիտեի անդամ Անդրիս Գրիֆրոյը նշել է մարզերի և քաղաքների կարևոր դերը։ «Մենք՝ որպես Եվրոպական տարածաշրջանների կոմիտեի անդամներ, նախատեսում ենք ամրապնդել Կանաչ գործարքը COP29 համաժողովում: Սակայն, դա չպետք է սահմանափակվի միայն կրճատման միջոցառումներով, ադապտացման միջոցառումները նույնպես պետք է առաջնահերթություն դիտարկվեն: Հուսով եմ, որ COP29-ում մենք կարող ենք ավելի ընդգծել մեր տեղական և տարածաշրջանային դերը համաշխարհային Կանաչ գործարքում»:
ՄԱԿ-ի հիմնադրամը պնդում է, որ կլիմայի փոփոխության հետևանքները ստիպում են հասարակություններին հարմարվել, և որ առկա ֆինանսավորումը բավարար չէ այդ կարիքները բավարարելու համար: Հիմնադրամի փորձագետները COP29-ը համարում են ֆինանսավորումը մեծացնելու հնարավորություն։ Նրանց կարծիքով՝ այս համաժողովը հիանալի հնարավորություն է համաշխարհային առաջնորդների համար՝ ապահովելու անհրաժեշտ ֆինանսավորումը կլիմայի փոփոխությունից առավել տուժած զարգացող երկրների համար։