Խանքենդիում կքննարկվեն քաղաքաշինության համաշխարհային նորարարությունները
Հոկտեմբերին կանցկացվի Երրորդ Ազգային քաղաքաշինական համաժողովը (NUFA3) «Կլիմայական դիմացկուն և առողջ քաղաքների ստեղծում. տարածաշրջանային գործընկերություն և նորարարական լուծումներ» թեմայով:
Ինչպես Caliber.Az-ին հայտնել են Ադրբեջանի Հանրապետության Քաղաքաշինության և ճարտարապետության պետական կոմիտեի մամուլի ծառայությունից, համաժողովը կանցկացվի 2025 թվականի հոկտեմբերի 15-17-ը Խանքենդի և Բաքու քաղաքներում՝ Ադրբեջանի Հանրապետության Քաղաքաշինության և ճարտարապետության պետական կոմիտեի և ՄԱԿ-ի բնակավայրերի ծրագրի (UN-Habitat) համագործակցության շրջանակներում:
Երեքօրյա միջոցառումը կդառնա տեղական և միջազգային փորձագետների միասնական հարթակ՝ քաղաքաշինության ոլորտում արդիական մարտահրավերների և հնարավորությունների քննարկման համար: Համաժողովի ծրագրում նախատեսված են՝ հակամարտություններից և բնական աղետներից հետո կայուն վերականգնման, բնակարանային ապահովման և արժանապատիվ բնակավայրերի, կայուն և հարմարավետ քաղաքների, էկոլոգիական և էներգաարդյունավետ պրակտիկաների, թվայնացման և նորարարական մոտեցումների, կայուն զարգացման օրակարգի և Նոր քաղաքային օրակարգի, ինչպես նաև տարածաշրջանային և միջազգային գործընկերության զարգացման հետ կապված թեմաների քննարկումներ:
Համաժողովին ակնկալվում է՝ մինչև 400 պետական և մասնավոր կառույցներից, միջազգային կազմակերպություններից, ակադեմիական հաստատություններից և քաղաքացիական հասարակությունից՝ 60 երկրներից ներկայացուցիչների մասնակցությունը: