Տրանսպորտի նախարարություն. Ակտաուի օդանավակայանի արտակարգ ծառայությունները պատրաստ էին ընդունել AZAL-ի ինքնաթիռը
Ղազախստանի տրանսպորտի նախարար Մարատ Կարաբաևը հայտնել է, որ Ակտաուի օդանավակայանի արտակարգ ծառայությունները լիովին պատրաստ են ընդունել AZAL-ի ինքնաթիռը, գրում է Kazinform-ը։
«Ղազախստանի օդային տարածք մտնելուց հետո անձնակազմը կապ է հաստատել Ակտաուի օդանավակայանի դիսպետչերի հետ։ Դիսպետչերը անհապաղ ձեռնարկել է բոլոր անհրաժեշտ գործողությունները՝ հեշտացնելու վայրէջքը, միացրել է թռիչքուղու լույսերը՝ տեսողական շփումը հեշտացնելու համար:
Անձնակազմը երկու անգամ փորձել է վայրէջք կատարել, սակայն մոտեցման ժամանակ օդանավի բարձրության քաոսային փոփոխություններ են նկատվել։ Արդյունքում ինքնաթիռը շեղվել է դեպի առափնյա գիծ։
Անձնակազմի հետ կապը կորել է 11:28-ին, և ինքնաթիռը շուտով բախվել է գետնին։ Առաջինը աղետի վայր է ժամանել Ակտաուի օդանավակայանի փրկարար ծառայությունը, որն անմիջապես սկսել է ուղևորների տարհանումը»,- ասել է նախարարը։