Ադրբեջանի կիբերտարածությունը հարձակման է ենթարկվել Իրանի կողմից
2022 թվականին Ադրբեջանի կիբերտարածությունը հարձակման է ենթարկվել Իրանի կողմից, ինչն էլ ավելի է սրել Բաքվի և Թեհրանի հարաբերությունները։
Ինչպես հայտնում է Сaliber.Az-ը, այս մասին ասված է Եվրոպական միության և Եվրոպայի խորհրդի «Կիբերհանցագործությունների և կիբերանվտանգության բարոմետր Ադրբեջանում» համատեղ վերլուծական զեկույցում։
Փաստաթղթում ասվում է, որ անցյալ տարի երկրի իշխանությունները բացահայտել են 25 կիբերհարձակումների աղբյուրը։ Պարզվել է, որ նրանցից 24-ը Իրանից են, մեկը՝ Նիդեռլանդներից։ Այսպիսով, կիբերանվտանգության խնդիրը դարձել է Ադրբեջանի ազգային անվտանգության ամենալուրջ խնդիրներից ու մարտահրավերներից մեկը։
«Ներկայումս երկրի համապատասխան կառույցներն աշխատում են Իրանի, ինչպես նաև Հայաստանի և Ռուսաստանի կողմից հնարավոր կիբերհարձակումներին հակազդելու ուղղությամբ։ Առաջինը կիբերհարձակումների մասին հայտնել է իշխող «Նոր Ադրբեջան» կուսակցությունը։ Հետաքննության ընթացքում ապացուցվել է, որ հաքերների IP հասցեները եղել են Իրանում։ Մեկ ամիս անց տեղեկություններ եղան, որ «Ադրբեջանական ավիաուղիներ» ՓԲԸ-ի (AZAL) և հեռուստաալիքներից մեկի ինտերնետային էջերը նույնպես ենթարկվել են իրանցի հաքերների հարձակմանը»,- ասվում է զեկույցում։