Ադրբեջանում սիբիրախտ է հայտնաբերվել ՊԱՇՏՈՆԱԿԱՆ
Ադրբեջանի Զագաթալայի շրջանի Ֆալդարլը գյուղի երեք բնակիչներ 2024 թվականի հունիսի 7-ին հոսպիտալացվել են Բաքվի Կլինիկական բժշկական կենտրոն՝ սիբիրյան խոցի կասկածանքով։
Ինչպես հայտնում է Caliber.Az-ը, այս մասին ասված է՝ Առողջապահության նախարարության և Տարածքային բժշկական հաստատությունների կառավարման միավորման (TƏBİB) մամուլի ծառայությունների համատեղ հայտարարության մեջ։
Հիվանդներից մեկի մոտ այս ախտորոշումը հաստատվել է, նրա բուժումը շարունակվում է բժշկական արձանագրության համաձայն:
Մյուս երկուսից լաբորատոր հետազոտությունների համար նմուշներ են վերցվել և ուղարկվել Հատկապես վտանգավոր վարակների վերահսկման կենտրոն։
Հիվանդության բռնկումը գյուղում կանխվել է դրա համար Հիգիենայի և համաճարակաբանության կենտրոնը, Սննդի անվտանգության գործակալության տարածաշրջանային բաժնի, Զագաթալայի շրջանի կենդանիների առողջության և անասնաբուժական ծառայությունների վարչությունը, ինչպես նաև շրջանի ոստիկանության բաժինը ձեռնարկել է համապատասխան միջոցառումներ։