Հայկական ականային ահաբեկչության զոհերը և ադրբեջանական ՈԿԿ-ները դիմել են ԵԽԽՎ նախագահին
Հայաստանի ականային ահաբեկչության զոհերը, նրանց ընտանիքների անդամները և ադրբեջանական ոչ կառավարական կազմակերպությունների (ՈԿԿ) ներկայացուցիչները դիմել են՝ Եվրոպայի Խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի (ԵԽԽՎ) նախագահ Թինի Քոքսին։
Ինչպես հաղորդում է Caliber.Az-ը, այս թեմային նվիրված միջոցառմանը ուղերձը ընթերցել է՝ ականային ահաբեկչության տուժածներից մեկը՝ Ռուհին Վելիևը։
«Վերջերս Բաքու այցելած ԵԽԽՎ Ադրբեջանի հարցով զեկուցողի՝ հայկական ականային ահաբեկչության զոհերի, նրանց ընտանիքների անդամների և ՈԿԿ-ների ներկայացուցիչների հետ հանդիպելուց հրաժարվելը մենք համարում ենք՝ ծաղրանք Եվրոպայի խորհրդի արժեքների, անհարգալից վերաբերմունք մարդու իրավունքների ու ազատությունների նկատմամբ։
Մենք խստորեն դատապարտում ենք այն փաստը, որ Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովը, որն իրեն անվանում է մարդու իրավունքների ինստիտուտ, վերածվել է խաղալիքի որոշ պետությունների ու շրջանակների ձեռքում։ ԵԽԽՎ-ն պետք է ամաչի, որ լռում է ականային խնդրի մասին, որը ներկայումս ամենամեծ խնդիրն է Ադրբեջանում, և ականային միջադեպերից տուժածների հետ հանդիպելուց հրաժարվելու համար»,- ասվում է ուղերձում։