12 Օգոստոսի 2022 16:10
Երեկ այն բանից հետո, երբ Ադրբեջանի ֆուտբոլի ֆեդերացիաների ասոցիացիան (AFFA) դիմել է ՈՒԵՖԱ-ին՝ կապված ՈՒԵՖԱ-ի Չեմպիոնների լիգայի որակավորման III փուլի հայկական «Փյունիկի» և սերբական «Ցրվենա զվեզդա» պատասխան խաղի ժամանակ հայ երկրպագուների սադրանքի հետ, Հայաստանի Ֆուտբոլի ֆեդերացիան և «Փյունիկ» ֆուտբոլային ակումբը շտապել են արդարացումներ գտնել։
Հիշեցնենք, որ հանդիպման ժամանակ հայ երկրպագուները սադրիչ պաստառներ էին փակցրել («Ղարաբաղը Հայաստան է», «Կոսովոն՝ Սերբիա»), ինչը ՈՒԵՖԱ-ի կանոնների և Կազմակերպության կանոնադրության խախտում է։ 16.2.e կետի համաձայն՝ բոլոր ասոցիացիաները և ակումբները պատասխանատու են մեկ կամ մի քանի կողմնակիցների կողմից սադրիչ բնույթի հաղորդագրությունների փոխանցման, ժեստերի բառերի, առարկաների կամ այլ միջոցների օգտագործելով համար: ԱՖՖԱ-ն խնդրել է ՈւԵՖԱ-ին հետաքննել այդ հարցը և համապատասխան միջոցներ ձեռնարկել:
Եվ ահա այսօր Հայաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիան և «Փյունիկ» ֆուտբոլային ակումբը հրատապ հայտարարություն են տարածել՝ տեղի ունեցած սադրանքն անվանելով «միջադեպ»։ Միաժամանակ, չմոռանալով ավանդաբար «լացել», ասում են, նման «միջադեպերի» պատճառով ՀՖՖ-ին և հայկական ակումբներին սպառնում են ծանր տուգանքներ և որակազրկում։
«Վերջին օրերին Հայաստանում անցկացվող միջազգային հանդիպումների ժամանակ տեղի են ունենում ֆուտբոլային խաղերի և ընդհանրապես սպորտի հետ անհամատեղելի իրադարձություններ, ինչը հղի է ամենալուրջ հետևանքներով հայկական ֆուտբոլի համար։ Տասնյակ քաղաքացիներ՝ հիմնականում դեռահասներ, տրիբունաներում կռվում են, անցկացվում են նաև քաղաքական ակցիաներ։ Անվտանգության աշխատակիցները սխալներ են թույլ տալիս, նրանց հետ աշխատանքներ են տարվում։
Այս տարի Հայաստանում անցկացված գրեթե բոլոր միջազգային հանդիպումների ժամանակ նման միջադեպեր են տեղի ունեցել, որոնց համար ՀՖՖ-ն և հայկական ակումբները վճարել են մեծ տուգանքներ։ Սակայն եթե նման դեպքերը չբացառվեն, ապա «Հանրապետական» մարզադաշտը, որը միակն է Հայաստանում, որը համապատասխանում է եվրոպական բարձր չափանիշներին, կարող է որակազրկվել։ Ե՛վ Հայաստանի հավաքականը, և՛ մեր ակումբները ստիպված կլինեն տնային հանդիպումներ անցկացնել այլ երկրների չեզոք դաշտերում։ Ուստի կոչ ենք անում լրատվամիջոցներին չտարածել զանգվածային անկարգությունների տեսագրություններ և լուսանկարներ, ծնողներին՝ թույլ չտալ երեխաներին դուրս գալ խաղադաշտ, ֆուտբոլասերներին, երկրպագուներին և ֆան ակումբներին՝ օգնել միասին կարգ ու կանոն հաստատել, որպեսզի ապագայում խուսափել հայկական ֆուտբոլի համար անցանկալի հետևանքներից»,- ասվում է ՀՖՖ-ի և «Փյունիկի»-հայտարարությունում:

АФФА пригрозила, в Ереване – испугались
После того как вчера Ассоциация футбольных федераций Азербайджана (АФФА) обратилась в УЕФА в связи с провокацией армянских болельщиков во время ответного матча III квалификационного раунда Лиги чемпионов УЕФА между армянским «Пюником» и сербской «Црвеной Звездой», Федерация футбола Армении и футбольный клуб «Пюник» поспешили выступить с оправданиями.
Напомним, что в ходе матча армянские болельщики выставили баннеры провокационного характера («Карабах – это Армения» и «Косово – это Сербия»), что является нарушением правил УЕФА и устава организации. Согласно пункту 16.2.е, все ассоциации и клубы несут ответственность за передачу одним или несколькими сторонниками сообщений провокационного характера с использованием жестов, слов, предметов или любых других средств. АФФА попросила УЕФА расследовать данный вопрос и принять соответствующие меры.
И вот уже сегодня Федерация футбола Армении и футбольный клуб «Пюник» выступили со срочным заявлением, назвав имевшую место провокацию «инцидентом». Не забыв при этом традиционно «поплакаться», мол, из-за таких «инцидентов» ФФА и армянским клубам грозят большие штрафы и дисквалификация.
«В последнее время во время международных матчей, проводимых в Армении, происходят события, не совместимые с футбольными матчами и спортом в целом, что чревато самыми серьезными последствиями для армянского футбола. Десятки граждан, в основном, подростки устраивают драки на трибунах, проводятся также политические акции. Сотрудники безопасности допустили оплошность, с ними ведется работа.
Во время почти всех международных матчей, проведенных в Армении в этом году, произошли подобные инциденты, за которые ФФА и армянские клубы заплатили большие штрафы. Однако если подобные случаи не будут исключены, Республиканский стадион - единственный в Армении соответствующий высоким европейским стандартам, может быть дисквалифицирован. И сборной Армении, и нашим клубам придется проводить домашние матчи на нейтральных полях в других странах. Поэтому призываем СМИ не распространять видео и фото беспорядков, родителей - не позволять своим детям выходить на поле, любителей футбола, болельщиков и фан-клубы помочь вместе навести порядок, чтобы в будущем избежать нежелательных последствий для армянского футбола», - говорится в заявлении ФФА и «Пюника».