13 Օգոստոսի 2022 11:36
Հայ ռևանշիստների մոտ աննկարագրելի սարսափ է առաջացրել Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի երեկվա ելույթը, որում նա նշել է ադրբեջանցիների և հայերի միջև առաջին շփումները, որոնք երկու ժողովուրդների խաղաղ գոյակցության նախադրյալ են ծառայում։
Հիշեցնենք, որ պետության ղեկավարը պատմել է, թե ինչպես են Լաչինի նոր ճանապարհի կառուցման ժամանակ ռուս խաղաղապահներն ապահովել ադրբեջանցի շինարարների անվտանգությունը։
«Որոշ ժամանակ անց նրանք գնացին, և վերջին 6-7 ամիսների ընթացքում ճանապարհին ընդհանրապես ոչ մի ռուս խաղաղապահ չկար, դրա կարիքը չկար։ Մեր շինարարները շփվում էին այնտեղ գյուղերում ապրող տեղի հայերի հետ, որոնցից ոմանք նույնիսկ օգնեցին, շնորհակալություն հայտնեցին նման որակյալ ճանապարհ կառուցելու համար։ Այնպես որ, արդեն կան շփումներ, և սա շատ կարևոր է, ես նույնպես ողջունում եմ դա։ Մարդկանց միջև շփումները կծառայեն երկարաժամկետ խաղաղությանը»,- ասել է Ի.Ալիևը:
Եվ հետո Երևանում բոլոր ռևանշիստ եղբայրները տագնապեցին: Այսպես, ԱԺ «Պատիվ ունեմ» դաշինքի պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը ՖԲ-ի իր էջում հիստերիկ կերպով նշել է, որ «հայերի և ադրբեջանցիների միջև համատեշ ապրելու գաղափարը ողբերգություն է»։
«Նախօրեին Ադրբեջանի նախագահը, անդրադառնալով Լաչինի միջանցքի երկայնքով նոր երթուղու շինարարական աշխատանքներին, նշել է, որ վերջին 6-7 ամիսների ընթացքում շինարարական ընկերության ներկայացուցիչների աշխատանքն իրականացվել է առանց ռուսաստանցի խաղաղապահների ուղեկցությամբ և նրանք հնարավորություն ունեցան տեղում շփվել տեղի բնակիչների հետ։
Ընդհանուր գաղափարն այն է, որ այս ընթացքում հայերի և ադրբեջանցիների միջև թշնամանք չի եղել, նորմալ հարաբերություններ են հաստատվել և ռուս խաղաղապահների ներկայության անհրաժեշտություն չի եղել։
Քաղաքական իմաստով խոսքը գնում է բավականին վտանգավոր գաղափար մասին՝ հայերն ու ադրբեջանցիները արդեն կարող են միասին ապրել, շփվել առանց միջնորդների։ Հաշվի առնելով, որ Ղարաբաղում խաղաղապահների տեղակայման 5-ամյա ժամկետի ավարտին մնացել էր 3 տարի, բնականաբար պարզ էր, որ արդեն իսկ հիմքեր են նախապատրաստվում խաղաղապահների ժամկետը չերկարացնելու կամ երկարաձգելու համար բարձր գին պահանջելու համար։
Եվ ցանկացած քայլ, հայերի և ադրբեջանցիների համատեղ բնակության ծրագիրն ինքնին ողբերգություն է»,- գրել է Տ.Աբրահամյանը։

РЕГИОН  13 Августа 2022 - 10:19
Армянские реваншисты пришли в неописуемый ужас от вчерашнего выступления президента Азербайджана Ильхама Алиева, в котором он отметил первые контакты между азербайджанцами и армянами, которые служат предпосылками для мирного сосуществования двух народов.
Напомним, что глава государства рассказал, как во время строительства новой Лачинской дороги российские миротворцы обеспечивали безопасность азербайджанских строителей.
«Спустя некоторое время они ушли, и в последние примерно 6-7 месяцев вдоль дороги вообще не было ни одного российского миротворца, в этом не было необходимости. Наши строители находились в контакте с проживающими там в селах местными армянами, некоторые из которых даже помогали, благодарили за то, что мы строим такую качественную дорогу. Так что контакты уже есть, и это очень важно, я тоже приветствую это. Контакты между людьми послужат долгосрочному миру», - сказал И. Алиев.
И тут же в Ереване всполошилась вся реваншистская братия. Так, депутат Нацсобрания от блока «Честь имею» Тигран Абрамян на своей странице в ФБ истерически отметил, что «сама мысль о совместном проживании армян и азербайджанцев – трагедия».
«Накануне президент Азербайджана, обратившись к строительным работам по новому маршруту вдоль «Лачинского коридора», отметил, что за последние 6-7 месяцев работа представителей строительной компании осуществлялась без сопровождения российских миротворцев, и они на месте имели возможность общаться с местными жителями.
Общая мысль заключается в том, что за это время между армянами и азербайджанцами не было вражды, установились нормальные отношения и не было необходимости в присутствии российских миротворцев.
В политическом смысле речь идет о довольно опасной идее - армяне и азербайджанцы уже могут жить вместе, общаться без посредников. Если учесть, что до истечения 5-летнего срока дислокации миротворцев в Карабахе осталось 3 года, естественно, было понятно, что уже подготавливается основание для того, чтобы требовать высокой цены за не продление или продление срока миротворцев.
А любой шаг, программа совместного проживания армян и азербайджанцев - трагедия сама по себе», - написал Т. Абрамян.