«Ես ուրախ եմ, որ Դարիա Դուգինան զոհվել է, և տխուր եմ, որ նրա հետ չի զոհել նրա հայրը» Սարգսյանի խոստովանությունը հայկական հեռուստաընկերության եթերում
29 Օգոստոսի 2022 11:27
Հնարավո՞ր է մահով ուրախանալ: Դժվար հարց: Եթե դա քո թշնամու մահն է մարտի դաշտում, ապա հավանաբար այո: Այստեղ ամեն ինչ պարզ է՝ կա՛մ դու նրան, կա՛մ նա քեզ: Հնարավո՞ր է ուրախանալ մի մարդու որդու կամ դստեր մահով, ով քեզ ոչ մի վատ բան չի արել և նույնիսկ չի կասկածում քո գոյության մեջ: Միանշանակ- ոչ: Ի վերջո, հարազատների՝ ընտանիքի անդամների, բարեկամների, ընկերների կորուստը միշտ ցավ է, իսկ ներքին գրաքննությունը պարզապես թույլ չի տալիս նորմալ մարդկանց ուրախությամբ արձագանքել անծանոթի մահվանը, ով, կրկնում ենք, ձեզ ոչ մի վատ բան չի արել։ Բայց այստեղ խոսքը նորմալ մարդկանց մասին է։ Իսկ ինչպե՞ս անվանել Հայաստանում նրանց, ովքեր դաժանորեն ուրախացել են Կրեմլի գաղափարախոսներից համարվող ռուս քաղաքագետ Ալեքսանդր Դուգինի դստեր՝ Դարիա Դուգինի մահով։
Իհարկե, Դուգինը չափազանց հակասական կերպար է։ Նա ոչ ադրբեջանամետ է, ոչ էլ հայամետ։ Նա ռուսամետ է։ Ավելին՝ երազելով կայսրության վերածննդի մասին։ Ըստ այդմ, դա ընկալվում է նաև Ադրբեջանում։ Բայց մեր երկրի դեպքում ոչ մի հասարակական գործիչ կամ քաղաքագետ չհայտնվեց հեռուստատեսությամբ կամ լրատվամիջոցներով և չցուցաբերեց բուռն ուրախություն Դուգինի դստեր մահվան կապակցությամբ։ Հիշեցնենք, որ օգոստոսի 20-ին Մոսկվայի մարզում ամենագնաց էր պայթել, որում գտնվել էր Ալեքսանդր Դուգինի դուստրը՝ Դարիան։
Այլ բան է Ռուսաստանի ռազմավարական դաշնակից Հայաստանը, որտեղ հեռուստատեսությամբ, ԶԼՄ-ներում և բլոգոսֆերայում գրեթե շաբաշ են կազմակերպել Դարյա Դուգինայի մահվան կապակցությամբ: Ընդ որում, այս խայտառակ գործողության առաջին շարքերում եղել են հանրապետությունում հայտնի դեմքեր։ Մասնավորապես, հակառուսական հեռուստահաղորդումների հաճախակի հյուր է սոցիոլոգ, քաղաքագետ Կարեն Սարգսյանը։ Այսպես, ելույթ ունենալով «Հայկական Ֆակտոր» հեռուստաընկերության եթերում, Կ.Սարգսյանը հայտարարել է. «Երկիրը նրա համար ապակյա է»։
«Ես չեմ հասկանում, թե ինչու է պետք ձևացնել, թե մենք իբր կարեկցում ենք Դուգինին։ Ես ոչ միայն չեմ կարեկցում, ես անկեղծորեն ուրախ եմ այս իրադարձության համար։ Որովհետև եթե գորշ գայլերը սկսում են լացել և խոսել այն մասին, որ թուրք-ռուսական միությունը մեծ կորուստ է կրել, ապա ես անկեղծորեն ուրախ եմ դրա համար։ Ես անկեղծորեն ափսոսում եմ միայն, որ Դուգինն ինքը չի եղել այդ մեքենայում։ Ընդհանրապես, սա ի՞նչ ցինիզմ է՝ ձևացնել, թե կարեկցում ես Դուգինին։ Ինչու՞ պետք է ես կարեկցեմ այն փաստին, որ նրանք սպանեցին մի մարդու, ում հայրն իմ թշնամին է, ով լիովին աջակցում էր Ադրբեջանին և տասնամյակներ շարունակ հանդես է եկել հակահայկական հռետորաբանությամբ: Ինչո՞ւ ես պետք է վատ զգամ ճշմարտությունը ասելիս: Ես շատ ուրախ եմ, որ նա զոհվել է: Եվ ես շատ տխուր եմ, որ չի զոհվել նաև նրա հայրը։ Անկեղծորեն ցավում եմ, որ Մարգարիտա Սիմոնյանն ու իր ամուսինը չեն նստել նույն մեքենան»,- հայկական հեռուստատեսության եթերում առանց ամոթի ստվերի շաղակրատել է սոցիոլոգ Կ. Սարգսյանը։
Հայաստանում ՌԴ դեսպանատան արձագանքը հայ սոցիոլոգի այս անմարդկային հայտարարություններին դեռ չի հետևել։ Սակայն դա չի նշանակում, որ Սարգսյանի ելույթն աննկատ է մնացել։ Ռուսաստանում, ինչպես հայտնի է, նրանք երկար ժամանակ լծվում են, բայց արագ են գնում: Կարծում ենք, որ Մոսկվայի որոշակի շրջանակներում, ինչպես նաև անձամբ Ալեքսանդր Գելիևիչը, համապատասխան եզրակացություններ կանեն Դարիա Դուգինայի մահվան «դաշնակիցների» պարերի վերաբերյալ։

«Я рад, что погибла Дарья Дугина, и грущу, что вместе с ней не погиб ее отец» Признание Саркисяна в эфире армянского ТВ
29 Августа 2022 10:00
Можно ли радоваться смерти? Трудный вопрос. Если это смерть твоего врага на поле боя, то, наверное, да. Тут как раз все просто – либо ты его, либо он тебя.  Можно ли радоваться смерти сына или дочери человека, который ничего плохого тебе не сделал, да и вообще не подозревает о твоем существовании? Однозначно – нет. Ведь утрата близких — членов семьи, родственников, друзей, - это всегда боль, и нормальным людям внутренняя цензура просто не позволяет радостно реагировать на смерть чужого человека, который, повторимся, не сделал тебе ничего плохого. Но тут как раз речь идет о нормальных людях. А как назвать тех в Армении, кто бурно радовался гибели Дарьи Дугиной - дочери российского политолога Александра Дугина, которого считают одним из идеологов Кремля?
Конечно, Дугин – фигура крайне неоднозначная. Он ни проазербайджанский, и не проармянский. Он пророссийский. Причем, мечтающий о возрождении империи. Соответственно он воспринимается и в Азербайджане. Но в случае с нашей страной ни один общественный деятель или политолог не выступил на телевидении или в СМИ и не стал демонстрировать бурную радость по факту гибели дочери Дугина. Напомним, 20 августа в Подмосковье взорвался внедорожник, в котором находилась дочь Александра Дугина Дарья.
Другое дело – стратегический союзник России Армения, где чуть ли не шабаш устроили на ТВ, в СМИ и блогосфере по факту гибели Дарьи Дугиной. Причем, в авангарде этого позорного действа стояли известные в республике лица. В частности, социолог и политолог Карен Саркисян – частый гость передач на ТВ антироссийской направленности.  Так, выступая в эфире армянского Factor TV, К. Саркисян заявил: «Земля ей стекловатой».
«Я не понимаю, почему надо делать вид, что мы якобы сочувствуем Дугину. Я не то что не сочувствую, я искренне рад этому событию. Потому что, если серые волки начинают плакать и говорить о том, что тюркско-российский союз понес тяжелую утрату, то я этому искренне рад. Искренне жалею лишь о том, что в этой машине не было самого Дугина. Вообще, что это за цинизм такой – делать вид, что ты сочувствуешь Дугину? С какой стати я должен сочувствовать тому, что убили человека, отец которой является моим врагом, который полностью поддерживал Азербайджан, и который десятилетиями выступал с антиармянской риторикой? Почему я должен чувствовать себя плохо, говоря правду? Я очень рад, что она погибла. И я очень грущу, что не погиб и отец. Мне искренне жаль, что в этой же машине не сидела Маргарита Симоньян вместе со своим супругом», - без тени смущения разглагольствовал в эфире армянского ТВ социолог К. Саркисян.
Реакции российского посольства в Армении на эти антигуманные высказывания армянского социолога пока не последовало. Впрочем, это не значит, что выступление Саркисяна прошло незамеченным. В России, как известно, долго запрягают, но быстро едут. Думаем, в определенных кругах Москвы, равно как и сам Александр Гельевич, сделают соответствующие выводы относительно танцев «союзничков» на смерти Дарьи Дугиной.