Ջեյհուն Բայրամովը տեղեկացրել է Ամերիկայի հրեական կոմիտեին Հայաստանի սադրանքների մասին
Ադրբեջանի արտգործնախարար Ջեյհուն Բայրամովը Ամերիկայի հրեական կոմիտեի (AJC) և Ամերիկայի հրեական կազմակերպությունների կոալիցիայի ղեկավարներին և ներկայացուցիչներին տեղեկացրել է Հայաստանի սադրանքների մասին։
Այս մասին Caliber.Az-ին հայտնել են արտաքին գործերի նախարարությունում։
Բայրամովը Նյու Յորքում հանդիպել է Ամերիկայի հրեական կոմիտեի (AJC) և Ամերիկայի հրեական կազմակերպությունների կոալիցիայի ղեկավարների և ներկայացուցիչների հետ՝ ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի 77-րդ նստաշրջանի բարձր մակարդակի շաբաթվա ընթացքում։
Հանդիպման ընթացքում մտքերի փոխանակություն է տեղի ունեցել ԱՄՆ հրեական կազմակերպությունների հետ համագործակցության հարցերի, ապագայի հեռանկարների և տարածաշրջանային իրավիճակի շուրջ։
Ջեյհուն Բայրամովը նշել է, որ Ադրբեջանը մեծ նշանակություն է տալիս աշխարհի հրեական համայնքների հետ սերտ կապերի հաստատմանը և ընդգծել, որ երկրում կան մեծ թվով սինագոգներ, դպրոցներ և մշակութային կենտրոններ։ Հանդիպմանը մտքեր են փոխանակվել նաև Հարավային Կովկասում առկա իրավիճակի, հետհակամարտային շրջանում Ադրբեջանում իրականացվող միջոցառումների վերաբերյալ։
Նախարարը մանրամասն տեղեկացրել է օկուպացիայից ազատագրված ադրբեջանական տարածքներում իրականացվող վերականգնողական և շինարարական լայնածավալ աշխատանքների մասին, խոսել օկուպացիայի ընթացքում Հայաստանի կողմից ադրբեջանական տարածքների նպատակաուղղված ավերման, մշակութային ժառանգության թալանման մասին։

Джейхун Байрамов проинформировал Американский еврейский комитет о провокациях Армении
Министр иностранных дел Азербайджана Джейхун Байрамов проинформировал руководителей и представителей Американского еврейского комитета (AJC) и Коалиции американских еврейских организаций о провокациях Армении.
Дж.Байрамов встретился в Нью-Йорке с руководителями и представителями Американского еврейского комитета (AJC) и Коалиции американских еврейских организаций в рамках недели высокого уровня 77-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН.
В ходе встречи состоялся обмен мнениями по вопросам сотрудничества с еврейскими организациями США, обсуждены перспективы на будущее и региональная ситуация.
Дж.Байрамов отметил, что Азербайджан придает большое значение установлению тесных связей с еврейскими общинами по всему миру и подчеркнул, что в стране существует большое количество синагог, школ, культурных центров. На встрече также состоялся обмен мнениями о последней ситуации на Южном Кавказе, мероприятиях, осуществляемых в Азербайджане в постконфликтный период.
Министр подробно проинформировал о масштабных восстановительных и строительных работах, проводимых на освобожденных от оккупации территориях Азербайджана, рассказал о целенаправленном разрушении Арменией азербайджанских территорий в период оккупации, о разграблении культурного наследия.