Հայերը կրակի են ենթարկել Քելբեջարում ադրբեջանական բանակի դիրքերը. կան վիրավորներ ՊՆ հայտարարությունը
24 Սեպտեմբերի 2022 11:02
Սեպտեմբերի 23-ին՝ ժամը 19:30-ից մինչև 23:40-ը, Հայաստանի զինված ուժերի ստորաբաժանումները՝ Բասարկեչարի շրջանի Վերին Շորջա և Քերմուկ բնակավայրերում տեղակայված դիրքերից կրակի են ենթսարկել՝ Քելբեջարի շրջանի Իստիսու և Զեյլիք բնակավայրերի ուղղությամբ տեղակայված ադրբեջանական բանակի դիրքերը։
Ինչպես հայտնում է Caliber.Az-ը՝ Ադրբեջանի ՊՆ-ին հղումով, հրետակոծության հետևանքով վիրավորվել են ադրբեջանական բանակի զինծառայողներ Ամանուլլաև Ռաշադ Աղաջան օղլուն, Ռահիմզադե Ռուհիդ Օքթայ օղլուն և Ջավադով Ռավան Շամսեդդին օղլուն։
Նշված ուղղություններում տեղակայված ադրբեջանական բանակի ստորաբաժանումները ձեռնարկել են համարժեք պատասխան միջոցներ։
«Մենք հայտարարում ենք, որ միջադեպի ողջ պատասխանատվությունը կրում է Հայաստանի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը, որը նպատակաուղղված է սրում իրավիճակը», - ասված է Ադրբեջանի Պաշտպանության նախարարության հայտարարության մեջ։

Армяне обстреляли позиции азербайджанской армии в Кяльбаджаре: есть раненые
С 19:30 до 23:40 23 сентября подразделения вооруженных сил Армении с позиций, расположенных в населенных пунктах Верхняя Шорджа и Кермук Басаркечарского района, вели непрерывный огонь из стрелкового оружия различных калибров по позициям азербайджанской армии, расположенным в направлении населенных пунктов Истису и Зейлик Кяльбаджарского района.
Как сообщает Caliber.Az со ссылкой на Минобороны Азербайджана, в результате обстрела получили ранения военнослужащие азербайджанской армии Амануллаев Рашад Агаджан оглу, Рагимзаде Рухид Октай оглу и Джавадов Раван Шамсаддин оглу.
Раненым военнослужащим была тут же оказана первая медицинская помощь. Их жизни ничего не угрожает.
«Заявляем, что вся ответственность за произошедший инцидент лежит на военно-политическом руководстве Армении, целенаправленно нагнетающем обстановку», - говорится в заявлении Минобороны АР.