Լևոն Տեր-Պետրոսյան. «Հայաստանը պետք է հաշտության պայմանագիր կնքի Ադրբեջանի և Թուրքիայի հետ»
«Հայաստանը կանգնած է բարդ ու ցավոտ որոշումների առաջ, նա պետք է պայմանագրեր կնքի ինչպես Ադրբեջանի այնպես էլ Թուրքիայի հետ»։
Caliber.Az-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Հանրային հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում հայտարարել է Հայաստանի առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը։
«Սա ոչ մեկի համար տհաճ չէ, բայց կգա մի պահ, երբ այլ ընտրություն չի լինի»,- ասել է Տեր-Պետրոսյանը։
Նրա խոսքով, եթե Բաքվի և Անկարայի հետ խնդիրները չլուծվեն, շուտով հայկական պետականության գոյությունը կվտանգի:
Միաժամանակ, Տեր-Պետրոսյանը Ադրբեջանի հետ հաշտության պայմանագրի հնարավոր ստորագրումն անվանել է Հայաստանի կապիտուլյացիա։
Նրա խոսքով, պատմության մեջ բազմաթիվ օրինակներ են եղել, երբ Հայաստանից շատ ավելի ուժեղ պետություններ կապիտուլյացիայի են ենթարկել։ Այս համատեքստում նա բերել է Ճապոնիայի օրինակը.
«Աշխարհում չկան հարևան երկրներ, որոնց միջև խաղաղության համաձայնագրեր չեն ստորագրվել։ Այո, սա Հայաստանի կապիտուլյացիան է»,- հայտարարել է Տեր-Պետրոսյանը։

Левон Тер-Петросян: «Армении придется подписать мирный договор с Азербайджаном и Турцией»
«Армению ждут тяжелые и болезненные решения, ей придется подписать договоры как с Азербайджаном, так и с Турцией». Как передает Caliber.Az, об этом заявил первый президент Армении Левон Тер-Петросян в интервью Общественному телевидению.
«Это никому неприятно, но придет момент, когда не будет другого выбора», - сказал Тер-Петросян.
По его словам, если не решить проблемы с Баку и Анкарой, то в скором времени само существование армянской государственности окажется под угрозой.
При этом, Тер-Петросян назвал возможное подписание мирного договора с Азербайджаном капитуляцией Армении.
По его словам, в истории было немало примеров, когда государства, гораздо более сильные, чем Армения, капитулировали. В этом контексте он привел пример Японии.
«В мире нет стран-соседей, между которыми не были бы подписаны мирные соглашения. Да, это – капитуляция Армении», – заявил Тер-Петросян.