Հոկտեմբեր 2022. կա՛մ խաղաղություն, կա՛մ հայ-ադրբեջանական նոր պատերազմ Caliber.Az-ի կանխատեսում
Հոկտեմբերը խոստանում է հետաքրքիր լինել ադրբեջանա-հայկական ուղու վրա, որտեղ իրադարձությունները զարգանում են արագ և անկանխատեսելի։ Վստահաբար կարող ենք ասել, որ իրավիճակը հարավկովկասյան տարածաշրջանում կախված կլինի այս իրադարձությունների այս կամ այն ուղղությամբ զարգացումից։
Այսպես, ՌԴ փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկն ասել է, որ Ադրբեջանն ու Հայաստանը չեն քննարկում «արտտարածքային միջանցքի» ստեղծման հարցը։ Նա նշել է, որ Հայաստանից Ադրբեջան մուտք գործելիս անձնագրային հսկողություն է իրականացվելու, և հակառակը։ Ակամայից հարց է առաջանում Լաչինի ճանապարհի ճակատագրի մասին:
Բացի այդ, հոկտեմբերի 2-ին նախատեսվում է Ադրբեջանի և Հայաստանի արտգործնախարարների հանդիպումը։ Սա կա՛մ հարգանքի տուրք է Շառլ Միշելի միջնորդությանը, կա՛մ ավելի կարևոր բանի նախապատրաստում, այն է՝ հոկտեմբերի 6-ին, տեսականորեն հնարավոր է, որ Ադրբեջանի և Հայաստանի ղեկավարները հանդիպեն ամենաբարձր մակարդակով Պրահայում, որտեղ կանցկացվի եվրոպական քաղաքական համայնքի նիստը, և որտեղ հրավիրված են երկու երկրների ղեկավարները։
Այդ ընթացքում Հայաստանի անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը շարունակում է այցը ԱՄՆ, որտեղ նա արդեն բանակցություններ է վարել Ադրբեջանի նախագահի օգնական Հիքմեթ Հաջիևի հետ։ Հայտնի է, որ Հ.Հաջիևն արդեն մեկնել է պատվիրակության հետ, իսկ Գրիգորյանը մնացել է ԱՄՆ-ում և հանդիպումներ է ունենում, այդ թվում՝ ԿՀՎ-ի կենտրոնակայանում։ Ըստ այդմ, Հայաստանում ակտիվանում է հակառուսական հռետորաբանությունը և ակտիվ որոնումներ են ընթանում զենքի նոր մատակարարների համար։ Այս համատեքստում պատահական չէ, որ Հայաստանում ռազմական պաշտոնյաները պարբերաբար խոսում են մոտալուտ նոր ռազմական բախումների հնարավորության և անխուսափելիության մասին։

Октябрь-2022: либо мир, либо новая армяно-азербайджанская война
Октябрь обещает быть интересным на азербайджано-армянском треке, где события развиваются стремительно и непредсказуемо. Можно уверенно сказать, что от развития этих событий в ту или иную сторону будет зависеть ситуация в регионе Южного Кавказа.
Так, вице-премьер РФ Алексей Оверчук сообщил, что Азербайджан и Армения не обсуждают создание «экстерриториального коридора». Он отметил, что при въезде из Армении в Азербайджан будет осуществляться паспортный контроль, и наоборот. Невольно напрашивается вопрос о судьбе Лачинской дороги.
Кроме этого, 2 октября планируется встреча глав МИД Азербайджана и Армении. Это либо дань уважения посредничеству Шарля Мишеля, либо же подготовка к чему-то более важному, а именно - 6 октября теоретически возможна встреча лидеров Азербайджана и Армении на высшем уровне в Праге, где будет проходить заседание европейского политического сообщества, и куда приглашено руководство обеих стран.
Тем временем, секретарь Совбеза Армении Армен Григорян продолжает свой визит в США, где он уже провел переговоры с помощником президента Азербайджана Хикметом Гаджиевым. Известно, что Х. Гаджиев с делегацией уже уехал, а Григорян в Штатах задержался и проводит встречи, в том числе, в штаб-квартире ЦРУ. Соответственно, в Армении усиливается антироссийская риторика и ведется активный поиск новых поставщиков вооружений. В этом контексте неслучайно, что в Армении военные чины регулярно говорят о возможности и неизбежности скорых новых военных столкновений.
Таким образом, предстоящий октябрь обещает быть очень непростым, если не судьбоносным месяцем для региона.