«Ես արեցի այն ամենը, ինչ կարողացա…» Ֆարհադ Մամեդովը՝ ՀԱՊԿ գագաթնաժողովի արդյունքների մասին
Ադրբեջանցի քաղաքագետ, Հարավային Կովկասի հետազոտությունների կենտրոնի ղեկավար Ֆարհադ Մամեդովը իր տելեգրամ ալիքում վերլուծել է՝ նախօրեին Երեւանում կայացած ՀԱՊԿ գագաթնաժողովը։
«Ես արեցի այն ամենը, ինչ կարողացա…»
Բորիս Ելցինի այս խոսքերը, որոնք նա ասել է Նոր տարվա գիշերը և հրաժարական է տվել, շուտով կարող է ասել Հայաստանի վարչապետը։ ՀԱՊԿ-ի հռչակագիրը ստորագրելուց Փաշինյանի հրաժարվելը ցույց է տալիս, որ Հայաստանին չի գոհացնում ՀԱՊԿ մյուս անդամների դիրքորոշումը։
Կազմավորվում է մի իրավիճակ, երբ հայկական քմահաճույքները վնասում են ՀԱՊԿ-ի համախմբմանը։ Սակայն, արդյո՞ք Հայաստանը միայն բավարարված չէ ՀԱՊԿ որոշման բացակայությամբ։
Չէ որ ՀԱՊԿ որոշման բացակայությունը նշանակում է Հայաստանի տարածքում ՀԱՊԿ-ի առնվազն որևէ առաքելության բացակայություն... այսինքն ԵՄ առաքելությունը մնում է առանց հսկողության... իսկ դա չի բխում Ռուսաստանի շահերից։
Կարելի է ենթադրել, որ Ռուսաստանը ակտիվորեն կաշխատի, որպեսզի ՀԱՊԿ-ի շրջանակներում մոնիտորինգային առաքելության շուրջ համաձայնություն այնուամենայնիվ լինի։ Եթե սա էլ չհաջողվի, ապա դա կլինի հերթական հարված Հայաստանում հենց Ռուսաստանի դիրքերին, քանի որ հայերի համար ՀԱՊԿ-ը Ռուսաստանն է։
Այսպիսով, նոյեմբերի ավարտին մնացել է ընդամենը մեկ շաբաթ, և Բրյուսելի գագաթնաժողովի մասին ոչինչ չի լսվում։ Ռուսաստանը ցանկանում է վերականգնել իր առաջատար դիրքերը միջնորդության ոլորտում, Պուտինը Հայաստանում խոսել է նույնքան խաղաղության պայմանագրի, որքան ապաշրջափակման մասին: Այսինքն միջնորդության ռուսական տեսլականը փոփոխություններ է կրել՝ խաղաղության պայմանագրի թեման տեղափոխվել է առաջնահերթությունների մեջ։
Ռուսաստանի ակտիվությանը անվստահությամբ են վերաբերվում ինչպես Ադրբեջանում, այնպես էլ Հայաստանում։ Ադրբեջանում նշում են «Վարդանյանի նախագիծը», Հայաստանը ջղաձգության մեջ է ընկնում, երբ Ռուսաստանը խոսում է ապաշրջափակման մասին...
Այսպիսով, Ռուսաստանը պետք է հասկանա, որ կողմերի վրա ճնշմամբ հնարավոր չէ հասնել սեփական նպատակներին, պահպանել իր բացառիկությունը, որը եղել է 44-օրյա պատերազմից հետո։ Եվ դա ինքնին Ռուսաստանի մեղքն է, որը բաց թողեց 2021 թվականը։ Թուլացան, եթե մեղմ ասեեք։
Իսկ ի՞նչ պետք է անի Փաշինյանը
Փաշինյանը ստեղծված իրավիճակում կարող է պարզապես ձեռքերը թափ տալ և ասել «ես պայքարել եմ մինչև վերջ և արել եմ այն ամենը, ինչ կարող էի…», և դիմել Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագիր կնքելուն։ Նա առանց այդ էլ շատ հեռու է գնացել, և Ադրբեջանի կողմից միակողմանի գործողությունների սպառնալիքը մեծ է։ Պարզապես այս փուլում Փաշինյանը վստահ է, որ Ադրբեջանի կողմից ուժի կիրառումը մեծ աստիճանով Բաքվին կընդհարի Մոսկվայի և Վաշինգտոնի հետ։ Այստեղ կարևոր է դառնում խաղաղության պայմանագրի համար հատկացված ժամանակը` մինչև տարեվերջը։ Անցած մեկուկես ամսվա ընթացքում Փաշինյանի մանևրները էլ ավելի են բարդացրել Հայաստանի վիճակը, բայց դեռ մնում են իրավիճակը շտկելու հնարավորությունն և ժամանակը։ Հիշենք օգոստոսի սկզբին Հայաստանի ղեկավարության պահվածքը Լաչինի նոր ճանապարհի թեմայով։
Փոխզիջումնե՞ր։ Ում հաշվի՞ն։
Ռուսաստանի նախագահը Երևանում խոսել է փոխզիջումների մասին, որպեսզի դուրս գալ խաղաղության պայմանագրի ստորագրմանը։
Իսկ ի՞նչ փոխզիջումների է պատրաստ Ռուսաստանը։ Չէ՞ որ Ռուսաստանը «գործի մեջ է».
Ռուսաստանի միակ ելքը Զանգեզուրի և Լաչինի միջանցքներում իր բացառիկությունը կիսելն է, Ղարաբաղի վերաինտեգրման գործընթացում կառուցողական դառնալը։
Եվ սա ունի իր հիմնավորումը։ Հարավային Կովկասի տարածաշրջանը համահունչ է արդի ժամանակահատվածում Ռուսաստանի հայտարարած ակնկալիքներին։ Չէ որ, ինչպես ասել է Ռուսաստանի նախագահ Պուտինը, Ռուսաստանի հարևանների իրական անկախությունը կայանում է Ռուսաստանի հետ համագործակցության և Ռուսաստանի դեմ ցատկահարթակ չդառնալու մեջ։
Հնարավոր են նաև մասնակի լուծումներ։ Օրինակ, Հայաստանը ճանապարհի երթուղին տալիս է այնպես, ինչպես ցանկանում է Ադրբեջանը։ Սակայն դա չի վերացնում Զանգեզուրի և Լաչինի միջանցքների անցակետերի թեմաները։
Փոքր փոխզիջումների ժամանակն անվերադարձ անցել է...
Եվ վերջինը... ԱՄՆ-ը և ԵՄ-ն պետք է հասկանան և խոստովանեն, թե ով է խաթարում իրենց միջնորդության առաջընթացը, ով է խաթարում բոլոր վերջնաժամկետները և գռգռում այն թեմաներ, որոնք, սկզբունքորեն, արդեն մանրամասն քննարկվել են»,- գրել է Ֆարհադ Մամեդովը։

«Я сделал все, что мог...» Фархад Мамедов по итогам саммита ОДКБ в Ереване
Азербайджанский политолог, глава Центра исследований Южного Кавказа Фархад Мамедов в своем Телеграм-канале проанализировал состоявшийся накануне в Ереване саммит ОДКБ
«Я сделал все, что мог...»
Эти слова Бориса Ельцина, которые он сказал в новогоднюю ночь и подал в отставку, скоро может сказать премьер Армении. Отказ Пашиняна подписать декларацию ОДКБ демонстрирует, что Армения не удовлетворена позицией других членов ОДКБ.
Складывается ситуация, когда армянские капризы вредят консолидации ОДКБ. Однако, только ли Армения не удовлетворена отсутствием решения ОДКБ?!
Ведь отсутствие решения ОДКБ означает отсутствие хоть какой-то миссии ОДКБ на территории Армении... то есть, миссия ЕС остается без присмотра... а это не в интересах России!
Можно предположить, что Россия будет активно работать, чтобы в рамках ОДКБ достичь согласия на мониторинговая миссия все же была. Если и этого не удастся, то это будет очередным ударом по позициям именно России в Армении, потому как для армян ОДКБ это Россия.
Итак, остается всего неделя до конца ноября, и ничего не слышно о саммите в Брюсселе. Россия стремится возобновить свою лидирующую позицию в посредничестве, Путин в Армении говорил столько же о мирном договоре, сколько о разблокировке. То есть, российское видение посредничества претерпела изменения, тема мирного договора перешла в приоритет.
К активности России относятся с недоверием как в Азербайджане, так и в Армении. В Азербайджане отмечают «проект Варданяна», в Армении бьются в конвульсиях, когда Россия говорит о разблокировке...
Таким образом, Россия должна понять, что давлением на стороны невозможно достичь своих собственных целей, сохранить свою эксклюзивность, которая была после 44-дневной войны. И это вина самой России, упустившей 2021-й год. Расслабились, если мягко говорить.
А что делать Пашиняну?!
Пашинян в нынешней ситуации может просто развести руками и сказать, «я бился до конца и сделал, все что мог...», и пойти на подписание мирного договора с Азербайджаном. Он и так зашел очень далеко и угроза односторонних действий со стороны Азербайджана велика. Просто на данном этапе, Пашинян уверен, что применение силы со стороны Азербайджана в большей степени столкнет Баку с Москвой и Вашингтоном. Здесь важным становится время, отведенное для мирного договора - конец года. Маневры Пашиняна, которые он предпринял за последние полтора месяца еще более усложнили положение Армении, но все еще есть возможность и время исправить ситуацию. Вспомним поведение руководства Армении в начале августа по теме новой дороги в Лачине.
Компромиссы?! За счет кого?!
Президент России в Иреване говорил о компромиссах, чтобы выйти на подписание мирного договора.
А на какие компромиссы готова Россия?! Ведь Россия «на земле»!
Единственный выход для России поделиться своей эксклюзивностью в Зангезурском и Лачынском коридорах, стать конструктивными в Карабахе в процессе реинтеграции.
И у этого есть свои основания. Регион Южного Кавказа отвечает заявленным ожиданиям России в современный период. Ведь как говорил президент России Путин, истинная независимость соседей России заключается в сотрудничестве с Россией и не стать плацдармом против России.
Возможны и частичные решения. К примеру, Армения предоставляет маршрут для автодороги так, как хочет Азербайджан. Однако, это не снимает темы КПП в Зангезурском и Лачинском коридорах.
Время малых компромиссов прошло безвозвратно...
И последнее... США и ЕС должны будут понять и признать, кто срывает прогресс их посредничества, кто срывает все дедлайны и будирует темы, которые в принципе уже обговорены», - написал Фархад Мамедов.