Ֆուադ Նաղիև. Մինչև 2025 թվականը Ղարաբաղ կայցելի 1 միլիոն զբոսաշրջիկ
Նախնական կանխատեսումների համաձայն՝ մինչև 2025 թվականը Ադրբեջանի ազատագրված տարածքներ կայցելեն շուրջ 1 միլիոն տեղացի և օտարերկրյա զբոսաշրջիկներ։
Այս մասին Caliber.Az-ին հայտնել է Զբոսաշրջության պետական գործակալության նախագահ Ֆուադ Նաղիևը։
Ֆուադ Նաղիևի խոսքով, գործակալությունը ներկայումս մի քանի նախագծեր է իրականացնում այս տարածքներում, մասնավորապես, աշխատանքներ են տարվում Հադրութում, Թուղում, Դաշալթիում, Սուգովուշանում և Շահբուլաղում զբոսաշրջային համալիրների կառուցման ուղղությամբ. «Գնահատվում է տարածաշրջանի զբոսաշրջային ներուժը և ստեղծվում են զբոսաշրջային ապրանքներ: Այս տարածքներում առաջին հերթին պետք է իրականացվեն ականազերծման աշխատանքներ, ստեղծվեն համապատասխան ենթակառուցվածքներ, որից հետո սկսվի բնակչության վերադարձի գործընթացը։ Ենթադրում ենք, որ առաջիկա երկու տարում օկուպացիայից ազատված տարածքները կբացվեն համաշխարհային զբոսաշրջության համար, և մենք կկարողանանք հյուրեր ընդունել»։

Фуад Нагиев: До 2025 года Карабах посетят 1 млн туристов
По предварительным прогнозам, до 2025 года освобожденные от оккупации территории Азербайджана посетят около 1 млн местных и иностранных туристов.
Об этом Report заявил председатель Государственного агентства по туризму Фуад Нагиев.
По словам Ф.Нагиева, в настоящее время агентство реализует несколько проектов на этих территориях, в частности ведутся работы по строительству туристических комплексов в Гадруте, Туге, Дашалты, Суговушане и Шахбулаге: «Оценивается туристический потенциал региона и создаются туристские продукты. На этих территориях в первую очередь должны быть проведены работы по разминированию, создана соответствующая инфраструктура, после чего должен начаться процесс возвращения населения. Полагаем, что в ближайшие два года освобожденные от оккупации территории откроются для мирового туризма и мы сможем принимать гостей».