Ադրբեջանի ԱԳՆ. Մենք կտրականապես մերժում ենք Նիդեռլանդների խորհրդարանի հակաադրբեջանական բանաձևի նախագիծը
26 Նոյեմբերի 2022 09:32
«Մենք վճռականորեն մերժում ենք Նիդեռլանդների խորհրդարանի կողմից Ադրբեջանի դեմ ընդունված բանաձևի նախագիծը, կոչ ենք անում հոլանդական կողմին հրաժարվել միակողմանի դիրքորոշումից և իր որոշումներում առաջնորդվել միջազգային իրավունքի նորմերով ու սկզբունքներով։
Ինչպես հայտնում է Caliber.Az-ը, այս մասին ասել է Ադրբեջանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարության մամուլի ծառայության ղեկավար Այխան Հաջիզադեն՝ պատասխանելով տեղական լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների հարցին։
Նրա խոսքով, անցյալում էլ Նիդերլանդների խորհրդարանը Ադրբեջանի դեմ ուղղված լիովին կողմնակալ, իրականությունը չարտացոլող բանաձևեր է ընդունել:
«Նիդերլանդների օրենսդիր մարմնում նման օրինագծի առաջ քաշումը, որը շուրջ 30 տարի աչք էր փակում Հայաստանի կողմից ադրբեջանական տարածքների օկուպացիայի, խաղաղ բնակչության նկատմամբ դաժան հաշվեհարդարի, թալանի և վանդալիզմի վրա, մեր երկրի դեմ ուղղված հերթական զրպարտչական արշավի օրինակ է:
Կուզենայինք հիշեցնել հոլանդական կողմին, որ 2020 թվականի պատերազմից հետո Հայաստանը, կոպտորեն խախտելով եռակողմ հայտարարություններով ստանձնած պարտավորությունները՝ ամբողջությամբ դուրս չի բերել հայկական զինված կազմավորումները Ադրբեջանի տարածքներից, շարունակել է ականապատել ադրբեջանական տարածքները, խոչընդոտել է տրանսպորտային հաղորդակցությունների բացումը և ապակառուցողական գործողություններ սկսել խաղաղ գործընթացի դեմ»։

МИД АР: Мы решительно отвергаем проект антиазербайджанской резолюции парламента Нидерландов
«Мы решительно отвергаем проект резолюции, принятый парламентом Нидерландов против Азербайджана, призываем нидерландскую сторону отказаться от своей односторонней позиции и руководствоваться в своих решениях нормами и принципами международного права».
Как сообщает Report, об этом сказал начальник Управления пресс-службы Министерства иностранных дел Азербайджанской Республики Айхан Гаджизаде, отвечая на вопрос представителей местных СМИ.
По его словам, и в предыдущие годы парламентом Нидерландов были приняты полностью предвзятые резолюции против Азербайджана, не отражающие действительности: «Подобное предложение, выдвинутое в законодательном органе Нидерландов, которые почти 30 лет закрывали глаза на оккупацию азербайджанских территорий Арменией, жестокие расправы над гражданским населением, грабежи и вандализм - пример очередной клеветнической кампании против нашей страны. Наряду с этим, мы хотели бы напомнить нидерландской стороне, что после войны 2020 года Армения, грубо нарушив взятые на себя в рамках трехсторонних заявлений обязательства, не полностью вывела армянские вооруженные формирования с территории Азербайджана, продолжила минирование азербайджанских территорий, усилила милитаризацию в приграничных районах, препятствовала открытию транспортных коммуникаций и начала деструктивные действия против мирного процесса».