Ադրբեջանի ՊՆ. Մեր բնակավայրերը դեռևս կոչվում են հորինված հայկական տեղանուններով
«Ափսոսանքով տեղեկացնում ենք, որ Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարության պաշտոնական կայքում հրապարակված ՌԴ խաղաղապահ զորամիավորման պաշտոնական տեղեկության մեջ ադրբեջանական բնակավայրերի անունները դեռևս նշվում են հորինված հայկական տեղանուններով: Բացի այդ, անցանկալի է պարբերաբար հիշատակել Ղարաբաղի տնտեսական շրջանը որպես «Լեռնային Ղարաբաղի տարածք»։
Caliber.Az-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ասված է Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարության հայտարարությունում։
«Եվս մեկ անգամ տեղեկացնում ենք, որ Ադրբեջանը պաշտոնապես ցուցակ և քարտեզ է տրամադրել Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարությանը, Ադրբեջանի տարածքում ժամանակավորապես տեղակայված ռուսական խաղաղապահ զորախմբի նախկին և ներկա հրամանատարությանը, ինչպես նաև թուրք-ռուսական համատեղ մոնիտորինգի կենտրոնին: Ադրբեջանը բազմիցս դիմել է պաշտոնական տեղեկատվության մեջ այս անունների օգտագործման վերաբերյալ։
Կոչ ենք անում Ադրբեջանի տարածքում ժամանակավոր տեղակայված ռուսական խաղաղապահ զորախմբի հրամանատարությանը համապատասխան տեղեկատվության մեջ նշել մեր երկրի տարածքում գտնվող բնակավայրերի անվանումները՝ մեր պաշտոնական դիմումում նշված ճիշտ տեղանուններով:
Ռուսական կողմի ուշադրությանն ենք ներկայացնում, որ ադրբեջանական բնակավայրերի պաշտոնական անվանումները, որոնք նրանք 2022 թվականի նոյեմբերի 26-ի իրենց պաշտոնական տեղեկատվության մեջ անվանել են «Մարտակերտ» և «Մարտունի», համապատասխանաբար Աղդերե և Խոջավենդ են», - ասված է հաղորդագրությունում։

Минобороны Азербайджана: Названия наших населенных пунктов до сих пор упоминаются с вымышленными армянскими топонимами
ПОЛИТИКА  26 Ноября 2022 - 21:34
«С сожалением сообщаем, что в официальной информации миротворческого контингента Российской Федерации, опубликованной на официальном сайте Министерства обороны Российской Федерации, названия наших населенных пунктов до сих пор упоминаются с вымышленными армянскими топонимами. Кроме того, нежелательно каждый раз упоминать Карабахский экономический район как «территорию Нагорного Карабаха».
Как сообщает Caliber.Az, об этом заявили в Минобороны Азербайджана.
«Еще раз сообщаем вам, что список и карта населенных пунктов Карабахского экономического района Азербайджана с азербайджанскими топонимами были официально направлены Азербайджаном в Министерство обороны Российской Федерации, предыдущему и действующему командованию миротворческих сил России, контингенту, временно дислоцированному на территории Азербайджана, а также в Совместный турецко-российский центр мониторинга, и неоднократно запрашивалось использование этих имен в данных.
Призываем командование российского миротворческого контингента, временно дислоцированного на территории Азербайджана, указывать названия населенных пунктов на территории нашей страны правильными топонимами, указанными в нашем официальном заявлении.
Наконец, доводим до сведения российской стороны, что официальными названиями азербайджанских населенных пунктов, которые они в своей официальной информации от 26 ноября 2022 года назвали «Мардакерт» и «Мартуни», являются Агдере и Ходжавенд соответственно».